Palmet Budama Şekli

Palmet Yöntemi İle Ağaç Budama

Palmet şekli: Palmet şeklinde meyve ağacı üzerindeki dallar bir düzlem üzerinde yayılır. Dünyada değişik etkiler altında birbirinden farklı şekillerde palmet şekilleri geliştirilmiştir. Yumuşak ve set çekirdekli olan meyvelerin büyük kısmında uygulaması gerçekleştirilebilen palmet şekillerinden Türkiye’de yaygın olarak kullanılan yatay ya da meyilli palmettir. Bu iki şekil arasındaki fark ana dalların ağaç gövdesi ile yaptıkları açıdır. Meyilli palmette bu açı 40-60 derece iken yatay palmette açı 90 derecedir.

Goble Ağaç Budama

Palmet ağaç budama şekli

Meyve fidanlarının dikim işlemi yapıldıktan sonra 40-60 cm yükseklikten 3-5 cm tırnak bırakılarak kesilirler. İlkbahar mevsimi gelişme döneminden itibaren özen gösterilerek ihtiyaç duyulan bakım yapılarak meyve fidanları gelişmeye başlarlar. Temmuz-ağustos aylarında meyve fidanlarına istenilen şekil verilmeye başlanır. Bu amaç ile her meyve fidanında iki adet ana dal ile bir adet de doruk dal seçimi yapılır. Bunların dışında kalan diğer dalların gelişmesi önlenmelidir. İki ana dalın gövdenin her iki yanında gövde ile 45-60 derece açı yapması gerekmektedir. Bu açıyı oluşturabilmek için meyve bahçesinde ya sabit tel sistemi kurulmalıdır ya da ağacın dalları daha öncesinde hazırlanmış olan söğüt ya da kavaktan yapılmış herekler ile bağlanır.

Palmet Budama

Kış mevsimi dinlenme dönemi içerisinde yaz mevsiminde yapılmış olan bütün işlemler kontrol edilir. Meyve ağacı üzerinde seçilmiş olan dallar 60-80 cm mesafeden kesilir. İkinci sene meyve fidanlarının bakımları eksiksiz bir şekilde yapılırken temmuz-ağustos ayları içerisinde ikinci katı oluşturulmak üzere yine meyve fidanının üzerinde ilk senede olduğu gibi iki adet ana dal ve doruk dalının devamı seçilir.

Ağaç budama teknikleri

Bu şekilde palmet sisteminde her sene ya da iki senede bir, bir kat meydana getirilir. Fakat beş kattan daha fazla kat oluşmamasına müsaade edilmemelidir. Palmet budama nasıl yapılır? Meyve ağacı üzerinde bulunan katlar arasındaki mesafe toprak ve iklim şartlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak her kat bir önceki kattan en az 10-20 cm daha yüksekten oluşturulmalıdır.

Ağaç Budama Şekilleri / Yöntemleri

Goble ağaç budama şekli

Doruk dallı ağaç budama şekli

Piramit şekli ile ağaç budama

Palmet ağaç budama şekli