Bonsai çeşitleri ve isimleri

tunahun 

Bonsai Bitki Çeşitleri

Bonsai ağaçlarını gövde şekillerine, gövde sayısına, köklerin şekline, dalların şekline ve düzenlenme şekline göre sınıflandırabiliriz.

Gövde şekillerine göre sınıflandırma

bonsai çeşitleri ve isimleri

Formal upright: Görünümü piramidal bir yapıdadır. Ağacın düz yukarı uzanana bir gövdesi vardır. Köklerin taban kısmında her yöne dağılır şekildedir. Kök kısmından yukarı doğru çıkıldıkça incelen bir gövde yapısı vardır. Dalları hangi yönden bakılırsa bakılsın simetrik bir şekilde olmalıdır.

Formal upright: Görünümü piramidal bir yapıdadır. Ağacın düz yukarı uzanana bir gövdesi vardır. Köklerin taban kısmında her yöne dağılır şekildedir. Kök kısmından yukarı doğru çıkıldıkça incelen bir gövde yapısı vardır. Dalları hangi yönden bakılırsa bakılsın simetrik bir şekilde olmalıdır.

İnformal upright: Ağaç kavisli ve yukarı kısma doğru S şekli çizerek yükselir. Gövdesi hafif yana yatık olabilir. Ağaç üzerindeki dallar yere doğru paralel, zirve kısmı kesinlikle tabanın üstünde olmalıdır.

Slanting: Bu formda ağaç bir yöne doğru 45 derece açı yaparak yatar. Ağacın yattığı tarafın ters yönünde bulunan dal sanki ağacı dengede tutuyormuş gibi görünür. Ağacın kökleri ters tarafta daha belirgindir. Ağacın yere eğik görünümüne rağmen dalları yere paralel biçimdedir.

Bonsai Çeşitleri

Coilet Stili: Bu stilde gövde yüksek derecede kıvrıma sahiptir. Bazı durumlarda gövde kendine sarılırcasına kıvrılmıştır.

Cascade – Semicascade: Bonsai bitkisinde bulunan en zor şekildir. Gövde kısmı bükümlü olarak saksıdan aşağı veya yana doğru büyümelidir. Dallar aşağıya doğru saksıya geçerlerse Cascade stilidir. Dallar saksıya geçmez yan kısma doğru büyürse semi Cascade stilidir. Amaç bitkiye şelale görünümü vermektir.

Literati, Kuğu Stili: Bu stilde Bonsai ağacının tüm dalları düzensiz bir biçimde ağacın en üst kısmında toplanmıştır. Uzun bir gövde yüksekliğine sahiptir. Tarzı zarifliktir. Bonsai nasıl budanır?

Twister: Bitkinin bütün gövdesi kıvrımlıdır. Kıvrımlar bitkinin doğası gereği kendinden oluşmaktadır.

Ağacın gövde sayısına göre sınıflandırma

Single – Trunk (Tek gövdeli): Ağacın yukarı doğru uzanan tek gövdesi vardır. İlk dallar yerde yer alır.

Twint Trunk ( Çift Gövdeli): Bu formda ağaç aynı gövdede fakat uzunlukları birbirinden farklı iki ana gövdeye ayrılır. Karşıdan bakıldığı zaman dallar arası açık ve bir V harfini andırır.

bonsai

Three Trunk ( Üç Gövdeli): Aynı gövdede üç farklı gövde vardır yalnız en güçlü gövde ortada bulunur diğer ikisi ise yanında yer alır.

Five Trunk ( Beş Gövdeli): Aynı gövdede beş farklı gövde bulunur. En güçlü gövde ortada yer alır. Diğerleri ise onun yanında yer alır. 

Çoklu Gövdeli: Tek bir gövde üzerinde beş adetten fazla gövde oluşmuştur. Bu stilin özelliği dalların kümelenmiş gibi birbirlerine çok yakın şekilde olması ve aynı kökten büyümesidir. 

Köklerin şekline göre

Exposed Root: Bonsai bitkisinin kökleri dışarıda büyümektedir. Çıplak olan kökler bitkiyi sanki uzun seneler çok zor şartlarda kalmış gibi gösterir.

Sinuous: Çok fazla sayıda daldan oluşur ve bu dallar farklı köklerden büyümüş gibi görünür fakat hepsi toprağın altındaki bir kökten büyümüştür. Bonsai toprak değişimi vakitleri

Raft, Sal Tarzı: Adı sal gibi olmasından gelmektedir. Buradaki dallar toprağa gömülmüş ana daldan çıkmışlardır.

Dalların şekline göre

Broom, Buket Stili: Süpürge gibi bir görünüme sahiptir. Üst kısma doğru incelen bir gövde yapısı vardır. Diğer Bonsai türlerinden farklı bu formun çok miktarda ve kollara ayrılmış saçaklı bir dal yapısı olmasıdır.

Rüzgar Tarzı: Yana doğru yatık bir görünüşe sahiptir. Tek bir yönden sürekli esen bir rüzgara karşı maruz kalmış bir görünüm oluşturur. Dallar aşağı kısımlarında uzun yukarı doğru çıkıldıkça kısalır. Çoğunlukla düzensiz bir dal yapısı vardır.

Extended: Bir yana doğru büyümüş kalın tek bir dalının olduğu tek gövdeli bir ağaçtır.

iç mekan bonsai çeşitleri, ficus bonsai çeşitleri, zelkova bonsai bakımı, buxus bonsai bakımı, bonsai, bonsai ağaçları, bonsai nedir, bonsai türleri, bonsai türleri nelerdir.

Recommended Posts

Erguvan Ağacı Özellikleri ve Kokusu

Erguvan Ağacı, Erguvan Ağacı dokuz – on metre yüksekliğine kadar boy atabilen, baklagiller familyasından olan ve kokusu güzel olan bir ağaç türüdür. Yeni yetişen Erguvan ağacının rengi kırmızı ve mor ilen yetişkinliğe adım attığı sıralarda yeşil – mavi renkte olabilir. Erguvan’ın çiçek boyları 2 cm civarındadır. Erguvan ağır olmayan bütün topraklarda yetişe bilen ender bitki […]

tunahun 

Türkiye’de Yetişen Gül Çeşitleri

Türkiye’de yetişen gül çeşitleri nelerdir? Türkiye’de yetişen güller çeşitli alanlarda kullanılır. Gül suyu, gül yağı ve çeşitli kimyasal ürünlerde yan madde olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de yetişen güller Peki Türkiye’de biline gül isimleri nelerdir size bu konuda kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle kırmızı, beyaz ve pembe çeşitleri ile çok güzel kokan gül […]

tunahun 

Bonsai Ağaçlarının Özellikleri

Bonsai bir süs bitkisi veya çiçek değil, bir yetiştirme sanatıdır. İlk olarak Çin’de ortaya çıktı ve kelime oyunu olarak biliniyor. Bonsai ağaçları minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilmiş dallar, dikkatli budama ve yetiştirme sayesinde minyatür bir ağaç görünümüne sahiptir. Işık gereksinimi, Bonsai parlak çevreyi sever; ancak doğrudan güneş ışığına maruz […]

tunahun 

2 thoughts on “Bonsai çeşitleri ve isimleri

  1. erhan

    Çok güzel bilgi sağolun

  2. […] Ağacın gövdesi üzerinde bulunan dallar aynı hizada olmamalıdır. Bonsai Çeşitleri […]

Leave A Comment