Bonsai Budama Sanatı

tunahun 

Bonsai Budama Sanatı Nedir?

Bonsai bir kap içinde büyüyen bodur ağaç veya bitki olup bu bitki kendilerine özel saksılarda ve özel budama teknikleri ile budanarak şekillendirme, bodurlaştırarak büyüme ve estetik görüntü kazandırma sanatıdır.

bonsai ağaçları

Bonsai Nedir?

Bonsai kelime anlamı olarak tabak içine dikilen bitki demektir. Ufak bir saksının içindeki az miktardaki toprak parçasının bile kendi başına bir tabiat yaratabileceğini, bu ruha ve güce sahip olduğunun ifadesidir. Bonsai ağacı her zaman saksı ya da tabağın ortasına yakın yerleştirilir. Bu işlem yalnız görsellik için değil Bonsai kültürünün felsefesini tanımlamak için gereklidir.

Bonsai Ağacı Özellikleri

Bonsai ağacın kendisi değil bitki ile saksı ve aralarındaki görsel uyum ve bütünlüktür. Bonsai bir saksı veya tepsiye yerleştirilen bir bitki türüdür. Bonsai ağaçları ufak boyutta olmalarına rağmen birçok yerde rastlanabilen sıradan ağaçlar olup genetik olarak etrafımızda gördüğümüz diğer ağaçlardan hiçbir farkları bulunmamaktadır. Büyüklüklerine bakılmaksızın herhangi bir ağaç türü veya bitkiden Bonsai yapılabilir. Bonsai bitkisinin üretim teknikleri normal ağaçlar ile aynıdır. Tohum veya çelik uygun ortamlarda köklendirilerek ufak bir saksı veya tepsiye dikilir. Üretiminden herhangi bir ilaç veya kimyasal madde kullanılmaz.

Bonsai Ağacı Genetiği

Bonsai’de kullanılan bitkinin genetiği değiştirilmemektedir. Seçilen fidan veya ağaç dalları ve kökleri düzenli mesafeler ile ve belirli teknikler ile budama işlemine tabi tutularak ve ilgi ile yetiştirilerek ağaç, yaş ve görüntü olarak gelişme gösterir. Ancak büyüme gerçekleştirmez.

Bonsai Ağaçları Boyu

Bitkiye boyları 5 cm ile 120 cm arasında değişen minyatür ağaç görünümü kazandırılır. Bonsai bitkisi yetiştirmek oldukça zahmetli bir uğraştır. Yalnızca yetiştirme konusunda temel gereksinimlerinde uzmanlaşmak 5-10 yıl gibi süreleri alabilir. İyi bir şekilde bakılan Bonsai istenilen şekle ulaştıktan sonra düzgün bakıldığı müddetçe uzun yıllar boyunca yaşar. Kaliteli bakımı yapılmış olan Bonsai ağaçları yüz yıldan daha uzun süreler yaşayabilirler.

bonsai ağacı nedir

ficus bonsai bakımı

bonsai şekillendirme

bonsai sanatı nasıl yapılır

zelkova bonsai bakımı

bonsai saksısı nasıl olmalı

ficus bonsai ağacı bakımı

bonsai ağacı

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

Leave A Comment