Ağaç ve Bitkilerde Bakım Budaması

Ağaçlarda Bakım Budaması Yapma

Budama işlemleri uygulanacakları işlemler açısından bitki türlerine göre dallanma tipi ve büyüme modelleri en belirleyici rol oluşturmaktadır. İğne yapraklı bitki türleri dallanma tipi düzensiz bir şekilde dallanan bitki türleri olarak iki farklı gruba ayrılabilirler. Kuru alt dallar çıkar yeni bitki ve farklı formlar oluşur. Genel olarak pinus, pabies, piçea, pseudotsuga bitki türleri düzenli bir şekilde dallanan bitkilerdir. Cetrus, cupressus, crptomeria, chamaecyparis, criptomeria, larix, taxodium, metasequoia, sequoia, thuja, taxus, juniperus podocarpus bitki türleri de düzensiz dallanan bitki sınıfına girmektedir.

Ağaçlarda Bakım Budaması Yapma

Ağaçlarda Yanlış Budama Yapılırsa Ne Olur?

İğne yapraklı bitki türleri yanlış budama hatasını affetmezler. İşlem yapılacağı zaman doğru budama ve doğru nedenlerinizin olması gerekmektedir. İğne yapraklı bitki türlerinin budama işlemlerini yapacağınız zaman iyi düşünüp karar vermeniz gerekmektedir. Yanlış yapılan budama işlemlerinin geri dönüşü yoktur. Bitkinin aktif büyüme döneminde oluşan yeni sürgünler ya da sürgün tomurcukları kopartılarak budama işlemi yapılır.

İlkbahar’da Ağaç Budama

Pinus için geç ilkbahar mevsimi budama işlemi için en uygun zamandır. Dal uçlarından hafifçe geriye gerilerek budama işlemi yapılır. Chamaecyparis, thuja, juniperus bitkileri için geç ilkbahar-erken yaz mevsimi budama işlemi için en uygun zamandır. Ağaç uykuda iken yüksekliği kontrol tepe sürgünü budaması yapılır. Büyümeye yönlendirilen yan dallar dolgunluk meydana getirir. Piçea, abiez pseudo menziyesi için geç kış-geç yaz mevsimi budama mevsimim için en uygun zamandır.

Ağaççıklarda Budama Yapma

Budama işlemlerinden sonra çok fazla gelişim meydana getiren yeni sürgünlerle karşılaşabilinir. Bu gelişim gösteren yeni sürgünlerle gelişimin kontrolü bakımından hafif olacak şekilde kısaltma budamaları yapılabilir. Bitki üzerindeki dolgunluğu sağlamak için tüm yüzeyde geriye doğru kesim yapılır. Dormant dönem budama için en uygun zamandır. Tsuga, taxus bitkileri için geç kış-geç yaz mevsimi budama işlemi açısından en uygun zaman dilimleridir.

İğne Yapraklı Çalılarda Budama

İğne yapraklı ağaççık ve çalı türlerinde dikim işleminden sonra kuru, kırılmış, zarar görmüş yaralı dalları giderme normalin dışında gelişmiş olan dalları kısaltma ve uzaklaştırma amaçlı budama işlemleri gerekebilir. Bu durumu takip den ve izleyen dönemlerde ise bitki gelişimini kontrol altında tutulması ve istenilen şeklin korunabilmesi için her yıl periyodik olarak uygun dozlarda budama uygulanması mecburidir.

1 thought on “Ağaç ve Bitkilerde Bakım Budaması”

  1. İlker dedi ki:

    Ağaçların genel bir budanma zamanı varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağaç Türlerinde BudamaAğaç Türlerinde Budama

İçindekiler1 Ağaç Türlerinde Budama1.1 Ağaç Budama Türleri1.1.1 Ağaçları Budama Ağaç Türlerinde Budama Şehirsel yeşil alanlarda site içlerinde, çeşitli bahçelerde çoğunlukla kullanılan ibreli ağaç türlerinde canlı taç yoğunluğunun %25-30 miktarında giderilmesine

Göktürk ağaç budamaGöktürk ağaç budama

İçindekiler1 Göktürk Ağaç Budama Şirketi1.1 Göktürk ağaç budama ustası1.2 Ağaç Kesme Firması Göktürk Göktürk Ağaç Budama Şirketi Göktürk Beldesinde özel mülklerdeki ağaçlarınızı deneyimli ekiplerle buduyoruz. Ağaç budama yaparken belirli yüksekliklerdeki