Erguvan Ağacı Özellikleri ve Kokusu

Erguvan Ağacı, Erguvan Ağacı dokuz – on metre yüksekliğine kadar boy atabilen, baklagiller familyasından olan ve kokusu güzel olan bir ağaç türüdür. Yeni yetişen Erguvan ağacının rengi kırmızı ve mor ilen yetişkinliğe adım attığı sıralarda yeşil – mavi renkte olabilir. Erguvan’ın çiçek boyları 2 cm civarındadır. Erguvan ağır olmayan bütün topraklarda yetişe bilen ender bitki türlerinden biridir. Fazla sulu iklimleri sevmez, biraz kurak yerlerde büyüme oranı fazladır. Batı Asya steplerinden veya Güney Avrupa bölgesinden geldiği tahmin edilmektedir.

Erguvan ağacı nerelerde yetişir?

Erguvan sulu iklimleri sevmez, biraz kurak yerlerde büyüme oranı fazladır, ilk yıllarında mor – kırmızı daha sonra mavi ve yeşil renklere bürünmektedir. Erguvan ağacı Bursa’da fazla görülür bunun yanında İstanbul’da yetişebilmektedir. Önemli bir görsel şölen sunan bir ağaç türüdür.

Erguvan ağacı nasıl büyür? Erguvan, çoğu ağaç türü gibi bir tohum ağacıdır. Ancak tohumların sertliği nedeniyle ekimi özel bir özen gerektirmektedir. Erguvan tohumları sertliklerini azaltmak için 2-3 dakika sıcak suda bekletildikten sonra 24 saat sıcak suda bekletilir. Bu işlemin amacı sertleşmiş taneyi yumuşatmaktır.Bu işleme tabi tutulmayan erguvanlar çimlenemez. Erguvan yılın belirli zamanlarında yapraklarını döker. Bu nedenle -10 derecede aydınlık, güneşli veya yarı gölge yerlerde yetiştirilir. Erguvanı sokak ve sokaklarda görmenizin sebebi fazla bakım istemeyen bir ağaç olmasıdır. Erguvanlar oldukça kuraklığa dayanıklıdır. Onları şehirde görmenizin bir diğer nedeni de hava kirliliğine maruz kalmamasıdır. Ayrıca çapak alma dışında bakım gerektirmezler.

Erguvan ağacı yaprağı

Erguvan’ın yaz ayında sap kısımları girintili yuvarlak yaprak şeklinde oluşur. Tıp alanında Erguvan ağacı yaprağı kullanılmaktadır. Ayrıca kerestesinin cila kabul etmesi ile mobilya sanayinde kaplama tahtası olarak kullanılmaktadır. Erguvan ağacı hakkında bilgiler >>