Dut ağacı ne zaman budanır?

Dut ağacı budama takvimi

Dut Ağacı budama vakti, kışın dinlenme zamanında dut agaçları budanması en doğru yoldur. Türkiye’de yaklaşık olarak iki milyondan fazla dut ağacı bulunmaktadır. Dut ağacı meyvesi yaş ve kuru olarak çok sık tüketilen bir meyvedir. Bahçemizde bulunan dut ağacı bakımı için neler yakabiliriz. Elbette çok iyi bilinmelidir ki ipek böceği yetiştirmek için çok önemli bir ağaç türüdür. Dut ağacının meyvesi genel olarak kara dut, kırmızı veya mor şeklinde olur. Başka çeşitlerinde mevcuttur. Dut Nedir ? Dutgiller (Moraceae) familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen addır. Vatanı Çin ve Uzakdoğu’dur. Orta Avrupa, Akdeniz, İran ve Anadolu’da sıcak ılıman iklimlerde yetişmektedir.

dut ağacı budama

Dut Ağacı Budama

Bahçemize dikilen dut fidanları gelişmeye başlayınca şekil budamaları, ürün vermeye başladıklarında da ürün budamaları yapılmaya başlanır. Ağaçların gelişimi ve ürün vermesi bakımından budamanın doğru yapılması büyük önem taşıdığından, uygulamanın dut ağaçlarını iyi tanıyan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi yerinde olur. Dut Ağacı budama Özellikle beyaz ve kırmızı dut çeşitlerinin daha uzun sürgünler verdiği ve hızlı büyüdüğü, karadut tiplerinin ise daha kısa sürgünler vererek yavaş, sağlıklı ve büyük ağaçlar meydana getirebileceği düşünülerek buna uygun şekiller verilmeye çalışılmalıdır. Verim çağındaki dut ağaçlarına aşırı sert kesimler yapıla yapılarak obur sürgün oluşumuna imkân sağlanmamalıdır. Türlerin kendine has büyüme şekilleri dikkate alınarak budama ve terbiyeleri yapılmalıdır.

dut ağaçları budama

Dut ağaçları budama firması

Dut ağacı ve diğer bütün meyve veren ağaçlar genel olarak ağaçlara su yürüme durduğu zaman; yani sonbahar aylarının sonu ve ilkbahardan önce budama yapılır. Don olacak vakitlerde budama yapılmaz. Dut ağacı budama işleyenlerin çoğu evinin önünde bulunan Ağaçların bırakmasını talep etmektedir. Dut ağaçlarının çevreye bir zararı yoksa kesilmesi yerine budanmasını tavsiye etmekteyiz. Dut ağacı budama hizmeti verecek ekibimiz size budama konusunda geniş bir bilgi verecektir.