Çim ekmeden önce yapılması gerekenler

Çim ekmeden önce yapılması gerekenler

Çimlendirmek istediğiniz alanda ekim gerçekleştireleceği zaman çim tohumunun kaliteli bir şekilde kök gelişimi oluşturabilmesi için ve suyun toprakta tutunabilmesi için çim tohumunun toprağın 20-40 cm derinlikte işlenmesi gerekmektedir.

Çim toprağı hazırlama

Çim ekimi alanında toprak hazırlığı

Zayıf kumlu topraklara 5 cm kalınlığında organik madde ilave edilmelidir. Ayrıca 15-20 cm’lik üst tabaka ile karıştırılmalıdır. Bunu yapmaktaki amaç toprağın su tutma kapasitesini arttırmaktır. Ağır killi topraklara ise 5cm kalınlığında %70 kum ve %30 organik madde içeren karışım ilave edilir ve 15-20 cm’lik üst tabaka ile karıştırılır. Bunu yapmaktaki amaç ise toprağın gereğinden fazla sertleşmesini engellemektir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken en önemli durum toprak hazırlığında kullanılacak olan gübrenin yabancı ot tohumlarından arındırılmış olmasıdır.

Çim alanında toprak seçimi

aba ve ince tesviyesi yapılan toprak silindir yardımı ile ezilerek çim ekimine hazır hale getirilir. çim tohumlarının ekileceği alan yüzeysel bir şekilde işlendikten sonra tesviye işlemine tabi tutulmalıdır. Çim ekiminde tesviye işlemi çok büyük önem arz etmektedir.

Çim alanında tevsiye işlemi

Tesviye yapılmamış bir alanda küçük çukurcuklar ve tepecikler kalmaktadır. Tesviye işlemi gerçekleştirilmez ise çim alanında olacak olan tepecik ve çukurlar bölge çimlendikten sonraki dönemlerde çim alanında gerçekleştirilecek tüm bakım işlemlerini olumsuz yönde etkiler. Çim ekimi yapılmadan önce toprağa kompoze gübre atılırsa tohumların çıkış ve gelişim performansı daha iyi olur.