Bonsai üretimi nasıl yapılır?

Bonsai üretimi nasıl yapılır?

Bonsai’de ana malzeme olarak yaşayan bitkiler ve ağaçlar kullanılmaktadır. Bonsai bitkisi seçilirken ve yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

1- Bitkinin görünümü doğal olmalıdır, çalı görünümünden daha çok ağaca benzemelidir, çekiciliğini, güzelliğini dört mevsim koruyabilmelidir.

2- Üzerinde bulunan yaprakları sık aynı zamanda küçük olup çekici bir güzelliğe sahip olmalıdır. Özellikle meyveli ve çiçekli çeşitlerinde görsel güzelliği ön planda tutulmalıdır.

3- Genetik olarak uzun ömürlü, güçlü ve saksıda büyütülüp yetiştirilmeye uygun olmalı özel koruyucu önlemlerin alınmasına gerek duyulmamalıdır. Bonsai’yi tohumdan yetiştirme işlemi tohumdan çimlendirilen fidanın büyümesi, gelişmesi ve kalınlaşması için uzun süre beklemek gerekmektedir.

Bonsai Yetiştirme

Bundan dolayı Bonsai yetiştirmeye yeni başlayanlar için tohum yöntemi tercih edilmemelidir. Bonsai bitkisi büyüyüp gelişene kadar telleme budama gibi işlemler yapılmaz sadece bakımı gerçekleştirilir. Bonsai bitkisinde çelikleme işlemi herhangi bir ağaçtan köklendirmek amacı ile kalın olan bir dal alınır. Bu yöntem gövde kalınlığı ve büyüklüğü bakımından zaman kazanılmasına yarasa da gövdeyi istenilen şekle sokma ve dallarını yapılandırma hususunda sorun yaşamaya sebep olabilir. Fidandan yetiştirme işlemi yöntemi ile hem tüm teknikleri kullanarak tecrübe kazanılabilir hem doğru seçilmiş bir fidanla 3-5 sene içerisinde güzel bir Bonsai elde edilebilir. Bonsai İsimler Nelerdir?