Çiçek budama ne zaman yapılır?

Çiçek budama ne zaman yapılır?

Çoğu sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerini dekoratif çiçekler oluşturmakta ve bitki türü seçimi veya dikim amaçlarında çiçek estetiği ön planda tutulmaktadır. Bu bitki türlerindeki budama işlemleri yukarıda açıklanan genel bakım önlemleri yanında çiçek verimi ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik müdahaleleri de kapsamaktadır. Bitkinin çiçek verimini ve kalitesini arttırmak için budama zamanının önemi büyüktür.

Kurumuş çiçek nasıl budanır?

Genel olarak bir önceki yılın sürgünleri üzerinde çiçek tomurcuğu taşıyan bitki türlerinin çiçeklenme sonrasında aynı senenin sürgünleri üzerinde çiçek tomurcuğu geliştiren türlere de kış mevsimi sonu döneminde budanması uygundur. Bu tür bitkilerin budanma işlemi çiçeklenmenin tamamlanmasından sonra yapılmalıdır. Budama işleminin amacı yukarıda sıralanan bakım ve düzenleme işlemleri ile birlikte çiçeklerin meyveye dönüşmesine imkan vermeden büyüme enerjisini sürgün gelişimine yönlendirilmesidir. Bu sayede bitki büyüme enerjisini vejetatif gelişime yoğunlaştırarak bol, güçlü ve sağlıklı sürgünler geliştirmekte güçlü bir gelişim gösteren bu sürgünler de ilkbaharda oldukça çok ve zengin bir çiçeklenmeye dönüşecek birçok sayıda generatif tomurcuklar oluşturmaktadır.

Sardunya ne zaman budanır?

Budama işlemlerinde çiçek oluşturmuş sürgünler pratik olarak yeni büyüyen kısa sürgünlerin hizasına kadar kısaltılmalıdır.  Güzel çiçek açan sarılıcı ve tırmanıcı türlerin budama uygulamasında genel olarak sarılıcı güllerin budanması ile aynıdır. Ayrıca bu bitki türlerinin budanmasında gösterilen özen gülleri budarken gösterilen özen ile aynı olmalıdır. Büyüme dönemi içerisinde bir kez çiçek açan bitki türlerinde eski dallar ile birlikte yüzeyinde çiçek oluşturmuş yeni dallar budanmalı büyüme dönemi boyunca birçok kez çiçek açan bitki türlerinse ise zayıf gelişim gösteren ve yaşlı olan dalların uzaklaştırılmasını konu alan ferahlandırmalar yapılmalı bitki üzerindeki yan dallar da üzerinde 2-3 göz bırakılarak budama işlemine tabi tutularak kısaltılmalıdır. Sarılıcı bitkilerde budama

Sarılıcı ve Tırmanıcı Bitkilerde Budama

Hedera ve jasminum gibi bazı sarılıcı bitkilerin yer örtücü şeklinde kullanılmaları mümkündür. Bu bitki türleri toprak üzerinde oldukça hızlı bir şekilde yayılmakta ve bazılarının sürgünleri nemli olan topraklarda temas ettikleri yüzeylerde köklenmektedir. Bu tür sarılıcı bitkilerin kontrol altına alınması ve gelişimlerinin düzenlenmesi için büyüme dönemi boyunca en az 2-3 kez budama işlemlerine tabi tutulmaları gerekmektedir.