Bahçe Çim Kesimi

0 Comments

Bahçe çimleri ne zaman biçilir?

Bahçe çimlerinin uzunluğu 8 cm civarında uzadığı zaman diliminde bahçe çimleri biçilmelidir. Çimlerde ilk biçme 8 cm civarında yapılmalıdır. İkinci çim biçme ise çim boyu yine 7-8 cm uzayanda 3,5 – 4 cm boyuna indirilmelidir. Aşırı sıcak olan havalarda çim biçimi yapılmamalıdır çimlere zarar verebilir. Çim biçimi yapılırken çim makinesinin bıçaklarının keskin olması, çimi biçerken çimlerin kök kısmını zedelememelidir.

çim kesimi

Bahçe Çim Kesme Hizmeti

Çim Kesimi: İyi ve kaliteli bir çim örtüsü elde etmek için çim alanlarında gerçekleştirilecek biçim işleminde biçim zamanı, biçimin sıklığı gibi birçok kriterin göz önüne alınması gereklidir. Çim bitkilerinde çim biçme işlemine başlama zamanı çim alanının kullanım amacına ve türüne göre farklılık gösterir. Fakat çoğu zaman çimin boyu 8-10 cm uzunluğa ulaştığında çim biçme işlemine başlanması gerekmektedir. Çok uzun bırakılan 10 cm’den fazla olan çimlerin yaşama imkanı pek yoktur.

Çim Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Çim kesimi işleminin gerçekleştirilmesi durumunda bitkiler sapa kalkacağından çimin kalitesi bozulur. Bazı durumlarda bitki diplerinde sararmalar meydana gelir. Çim biçme işleminin derinden yapılması, bitkilerin basılmaya, kurağa ve soğuğa karşı mukavemetini düşürür. Bahçede çimleri kesme Çim biçme işlemlerinde çoğunlukla motorlu çim biçme makineleri kullanılır. Bunu yanında büyük çim alanlarında büyük çim biçme motorları, eğimli bölgelerde motorlu sırt tırpanları, duvar ve bitki dipleri için de çim makası kullanılan diğer araçlardır. Profesyonel ekiplerle çim kesimi hizmeti verilmektedir. Bahçelerde periyodik çim kesimi için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir