İstanbul’da yetişen çiçek türleri

İstanbul’da yetişen çiçek türleri

Türkiye’de yetişen binlerce çiçek çeşitleri vardır. Her bölgede farklı türden çiçekler olmakla beraber endemik çiçekler ve bitkilerde mevcuttur. Şimdi İstanbul ilinde yani kalabalık ve büyük bir şehirde, İstanbul’da hangi tür çiçekler yetişir bunlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. İstanbul’da bahçede, balkonda, kapalı alanlarda, açık alanlarda yetiştirilecek çiçek çeşitleri hakkında güzel bir sunum yapmayı planladık.

Sadece İstanbul’da Yetişen Çiçek Çeşitleri

İstanbul’da büyüyebilen, yetiştirilen bitki türleri iki bin beş yüzden fazladır. İstanbul bu kadar bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır ve bu bizim için çok sevindirici biz gelişmedir. İstanbul’da yetişen çiçek türlerinden bazıları aşağıda verilecektir.

Lale; Yaz aylarında İstanbul’un her yerini süsleyen ve büyük bir ilgi odağı olan Lale İstanbul’da oldukça popüler bir çiçek türüdür. Laleler kısa ömürlü olsalar da İstanbul için önemi çok büyüktür. Lale İstanbul’da büyük ilgi görmektedir. Park, Bahçe, Balkon gibi yerlerde yetişmektedir. Kokusu çok güzeldir. Çok renkli bir çiçek türüdür.

İstanbul soğanı; İstanbul soğanı Allium istanbulenese olarak bilinir. İstanbul’da yetişen endemik bir türdür. Bu bitki türü soğan ve sarımsak gibi özel kokulu bir bitkidir. Ve çok güzel kokmaktadır. İstanbul’da yeni keşfedilmiştir. Ve bu Türkiye için çok güzel bir gelişme olmuştur.

Gül; Biz Türkler tarafından çok önemli ve farklı anlamları olan GÜL İstanbul’da yetiştirilmektedir. Balkon ve Bahçeler dahil İstediğiniz alanda boy vermesi mümkündür. Gül sevginin bir anlamı olarak kullanılmıştır. Gül çiçeklerin sultanı olarak bilinir. Türk edebiyatında Gül edebiyatımızda “şeh-i ezhâr, sultân-ı gül, hüsrev-i gül, dâver-i ezhâr” olarak da kullanılır. Gonca, gülün açılmamışı hali olarak ifade edilir.

Erguvan; İstanbul’da yetişen Erguvan Şiirleri bile konu olmuştur. Dünya genelinde Cercis siliquastrum olarak bilinen Erguvan küçük ağaç görünümlü bir türdür. Erguvan baklagiller familyasındandır. Kireçli ve kuru toprağı sever. Toprağın taze olmasında yarar vardır. Erguvanın çiçekleri yaprakları açmadan önce açar.

Nazende; Baklagiller familyasından olan Nazende çiçeği İstanbul nazendesi olarak bilinir ve farklı bölgelerde de yetişir. Eflatun renkli ve sarmaşık olarak da açan türleri bulunmaktadır. Bir çok çeşitli renklerde de açmaktadır. İstanbul’da her ortamda büyümektedir.

Zambak; Zambaklar soğan ile üreyen bir çiçek türüdür. Zambak güller familyasındandır, Zambakların yüzden fazla farklı türü vardır. Bir metre kadar boyları olabilir. ZAMBAKLAR YÜKSEK YERLERDE AÇMASI İLE BİLİNİR. İstanbul’da yetişen bitki türleri arasındadır. Türkiye’de yetişen zambak türleri