İstanbul’da yetişen çiçek türleri

tunahun 

İstanbul’da yetişen çiçek türleri

Türkiye’de yetişen binlerce çiçek çeşitleri vardır. Her bölgede farklı türden çiçekler olmakla beraber endemik çiçekler ve bitkilerde mevcuttur. Şimdi İstanbul ilinde yani kalabalık ve büyük bir şehirde, İstanbul’da hangi tür çiçekler yetişir bunlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. İstanbul’da bahçede, balkonda, kapalı alanlarda, açık alanlarda yetiştirilecek çiçek çeşitleri hakkında güzel bir sunum yapmayı planladık.

Sadece İstanbul’da Yetişen Çiçek Çeşitleri

İstanbul’da büyüyebilen, yetiştirilen bitki türleri iki bin beş yüzden fazladır. İstanbul bu kadar bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır ve bu bizim için çok sevindirici biz gelişmedir. İstanbul’da yetişen çiçek türlerinden bazıları aşağıda verilecektir.

Lale; Yaz aylarında İstanbul’un her yerini süsleyen ve büyük bir ilgi odağı olan Lale İstanbul’da oldukça popüler bir çiçek türüdür. Laleler kısa ömürlü olsalar da İstanbul için önemi çok büyüktür. Lale İstanbul’da büyük ilgi görmektedir. Park, Bahçe, Balkon gibi yerlerde yetişmektedir. Kokusu çok güzeldir. Çok renkli bir çiçek türüdür.

İstanbul soğanı; İstanbul soğanı Allium istanbulenese olarak bilinir. İstanbul’da yetişen endemik bir türdür. Bu bitki türü soğan ve sarımsak gibi özel kokulu bir bitkidir. Ve çok güzel kokmaktadır. İstanbul’da yeni keşfedilmiştir. Ve bu Türkiye için çok güzel bir gelişme olmuştur.

Gül; Biz Türkler tarafından çok önemli ve farklı anlamları olan GÜL İstanbul’da yetiştirilmektedir. Balkon ve Bahçeler dahil İstediğiniz alanda boy vermesi mümkündür. Gül sevginin bir anlamı olarak kullanılmıştır. Gül çiçeklerin sultanı olarak bilinir. Türk edebiyatında Gül edebiyatımızda “şeh-i ezhâr, sultân-ı gül, hüsrev-i gül, dâver-i ezhâr” olarak da kullanılır. Gonca, gülün açılmamışı hali olarak ifade edilir.

Erguvan; İstanbul’da yetişen Erguvan Şiirleri bile konu olmuştur. Dünya genelinde Cercis siliquastrum olarak bilinen Erguvan küçük ağaç görünümlü bir türdür. Erguvan baklagiller familyasındandır. Kireçli ve kuru toprağı sever. Toprağın taze olmasında yarar vardır. Erguvanın çiçekleri yaprakları açmadan önce açar.

Nazende; Baklagiller familyasından olan Nazende çiçeği İstanbul nazendesi olarak bilinir ve farklı bölgelerde de yetişir. Eflatun renkli ve sarmaşık olarak da açan türleri bulunmaktadır. Bir çok çeşitli renklerde de açmaktadır. İstanbul’da her ortamda büyümektedir.

Zambak; Zambaklar soğan ile üreyen bir çiçek türüdür. Zambak güller familyasındandır, Zambakların yüzden fazla farklı türü vardır. Bir metre kadar boyları olabilir. ZAMBAKLAR YÜKSEK YERLERDE AÇMASI İLE BİLİNİR. İstanbul’da yetişen bitki türleri arasındadır. Türkiye’de yetişen zambak türleri

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

6 thoughts on “İstanbul’da yetişen çiçek türleri

 1. Ayşenur

  İstanbul’da yetişen çiçek türlerinden en sevdiğim lale ve zambak 🙂

 2. Selim

  Merhaba İstanbul çiçekleri güzel olmuş, elinize sağlık

 3. mavi

  Gerçekten çok güzel

 4. Nazmi

  Zambak en sevdiğim çiçek, ama istanbul’da bakacağım bir yerim yok:(

 5. Sercan Yıldız

  İstanbul’da yetişen lale türrleri kaç çeşit acaba. Yani birde 3-4 ay lale sürekli açıyormuş solan lalelerin yanına başka lale dikerek bu yöntem uygulanır mı?

 6. Zahide kayan

  bence karahindibağ da var heryerde görüyorum

Leave A Comment