Ağaç budama zamanı hangi ay

tunahun 

Ağaç budama hangi aylarda yapılır?

 • Ekim Ayı
 • Kasım Ayı
 • Aralık Ayı
 • Ocak Oyı
 • Şubat Ayı
 • Mart Ayı
 • Nisan Ayı

Her türlü ağaç budama işleriniz yapılmaktadır. Ağaç budama ile ilgili sorunlarınız da sizlere en iyi hizmetleri sunmaktayız. Ağaç budama alanında sizlere profesyonel çözümler sunarak ağaçların budama yapıyoruz. Ağaç Budama zamanı Ekim ayı sonu – Mart ayı ortalarına kadar yapılmaktadır. Türkiye geneli ağaç budama hizmeti sunmaktayız. Ağaç budama belirli bilgiler gerektiren bir iş olmanın yanında her ağaç farklı zaman ve mevsimlerde budanır. Ağaç ve bitki budama alanlarında uzman ekipler ile budama sevisi verilir.

Ağaç Budama Yapılacak Ayların Takvimi

 1. Ekim (Ekim Ayı İçinde BAŞLANIR)
 2. Kasım
 3. Aralık
 4. Ocak
 5. Şubat
 6. Mart (Türlerine göre Mart Sonuna Kadar)
Ağaç Budama Zamanı

Ağaç budama zamanı takvimi

Ağaç budama yapılacak aylar şunlardır; meyve ağaçları için budama zamanı genel olarak kış aylarında veya kış aylarının yaklaşması sırasında sonbahar sonu gibi başlar. Meyve ağaçları budanırken veya budamaya karar verirken o gün havanın çok soğuk olmamasına dikkat edilir. Bu meyve ağaçlarının gelişimi ve sağlığı için önemli bir kuraldır.

Ağaç budama takvimi

Meyve ağaçlarının budama işlemi kış ayları haricinde ilkbahar sonunda yapılabilir. Bu mevsimde yapılan ağaç budama fidanlıktan çıkmış gelişmekte olan ağaçların şekil budaması olarak yapılması faydalı olur. Mesela dal eğme, uç alma, açı genişletme, daraltma şeklinde budama yapılır. Mesela yazın ilk günlerinde yaşlanmış ağaçlar için aşırı olmamak kaydıyla iç kısımların ışık almasını sağlamak için dal seyreltmesi yapılabilmektedir. Dal seyretme budama işlemi büyük dallardan çıkan küçük dalların veya bu dalların uç kısımlarında birbirine yakın dalların budaması yapılır.

Ağaçlarda budama türleri

Budama meyve ağaçlarında genel olarak üç gruba ayrılabilmektedir. Bunlardan birincisi, Şekil budaması, İkincisi Ürün budaması, Üçüncüsü ise Gençleştirme budaması olarak sıralanmaktadır. Ağaçları belirli mevsimlerde budama çok önemlidir özellikle gelişmekte olan meyve ağaçlarının verimini artırmaktadır. Ağaç budama şekilleri bu tür budama yöntemleri ile etkili bir gelişim sağlar.

Şekil Budaması genç fidan ve ağaçlarda yapılan budamadır. Büyük ağaçlarda şekil budaması yoktur! Burada amaç ağaca doğal taç gelişimi içinde dallarını oluşturmasını sağlamak ve büyümesine yardımcı olmaktır. Amaç sağlam yapılı, dengeli ve yenilenen bir taç oluşturmaktır. Şekil budamasında 60 cm.den birinci taç alınır. Sonra aynı noktadan çıkmayan, oldukça eşit dağılımlı, en iyi gelişen 3 dal seçilerek 25 cm.den kesilir. Böylece ikinci taca yönlendirilmiş olur. Bunlardan çıkan sürgünlerde 25 cm olunca kesilir. Kesim, kesim yeri yuvarlaklaşınca yapılır. Ana çatı dalı üzerinden çıkan güçlü sürgünlere izin verilmez. Bunlar daha inceyken kesilip atılmalıdır. İkinci ve üçüncü dal üzerindeki güçlü dalların bırakılması lazımdır.

Verim Budaması Verim çağına gelmiş ağaçlarda kesinlikle şekil verme amacıyla budama yapılmaz. Bazı ağaçların özel durumlarından ötürü verimlilik budaması yapılırken sadece kuruyan, hastalıklı, obur nitelikli ve birbirine rakip olan dallar kesilip atılır. Bu işlemleri ne kadar erken yaparsak yaralar daha çabuk kapanacağından ağaç o kadar iyi büyür. Bütünüyle budama bir temizlik işlemidir. Bundan fazlası değildir. Yukarıda bahsedilen dallar haricindeki dalları verim budaması altında kesmek ağaca zarar vermekle kalmayıp ağacın verimliliğinin ön şartı olan dengenin de bozulmasına yol açar

Gençleştirme Budaması Verimlilik sürgün oluşturmayla doğru orantılıdır. Bu sürgünlerin dengeli gelişen ve meyve tomurcuğu oluşturan sürgünler olması gerekir. İlkbaharda hem sürgün hem meyve oluşumu söz konusudur. Belli bir yaştan sonra yeterli yeni sürgün veremez hale gelir ve verim düşer. Bu husus azot/karbon dengesi ile ilişkilidir. Tam verim çağındaki genç ağaçlarda bu oran istenen seviyede iken, yaşlılıkla beraber verimsizliğe sebep olacak şekilde değişir. Gençleştirme budaması ile yaşlılıkla birlikte verimliliğin aleyhine gelişen durumu düzeltmeye çalışırız.

İstanbul ağaç budama zamanı; mezsiminde ve zamanında ağaç budama yapılır. Profesyonel budama hizmetleri için bizi arayabilirsiniz.

Ağaç budama zamanı 2020

Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarından ağaç budama yapılabilmektedir.

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

44 thoughts on “Ağaç budama zamanı hangi ay

 1. ersan

  Ağaç budama zamanı takvimi tam olarak liste varmı?

  1. tunahun

   ağaç budama hakkında aylar yazıda yazmaktadır.

 2. Kamil

  Budama zamanları liste varmı?

  1. tunahun

   Ağaç budama zamanı ayları yazının içine konulmuştur.

 3. amil

  Ağaç ve bitki budama hakkında bilgilerinizi okudum. Yararlı bir sunum olmuş.

  1. tunahun

   teşekkürler

 4. Ismet

  Bahçemizde cam ağaçları var budanması ayları nedir

 5. Selim

  Genel olarak sonbahar aylarında ağaç budama yapılırmi?

  1. tunahun

   sonbaharda yapılabilir.

 6. Sadi

  Ağaçlarda verim budaması yaptırmak istiyoruz

 7. Cemil

  Ceviz ağacı budama ne zaman yapılmalıdır?

  1. tunahun

   ocak, şubat ve mart ayı ortaları

 8. mavi

  Ekim ayında ağaç budama yapılırmı?

  1. tunahun

   ekim sonu itibari ile ağaç türüne göre yapılabilir.

 9. Hunhan

  Kasım ayında ağaç budama yapılırmı?

  1. tunahun

   evet

 10. Ayşenur

  Verim budaması, ne zaman yapılır? Her yıl verim budaması yapılır mı?

 11. Mesut

  İstanbul’da Kasım Aralık ayında ağaç budama yapılabilirmi?

  1. tunahun

   evet yapılır

 12. Sercan Yıldız

  Ağaç budama yapılırken budama işinin sorunda budanacak dallarıda siz alıp götürüyormusunuz?

  1. tunahun

   anlaşmaya bağcı olarak evet

 13. Zühriye

  Bütün ağaçları budama takvim çizelgesi varmı? Yayımlarmısınız ?

  1. Erdal

   Buda İlginç Bir yorum 🙂

   1. Halil

    Ağaç budama için teşekkürler ediyorum.

  2. tunahun

   güncelleme yapılmıştır. yazıda mevcuttur.

 14. İlhan

  Ceviz ağacı buduyormusunuz

  1. tunahun

   ceviz ağacı budaması yapılmaktadır.

 15. sadık elibol

  Meyve ağaçları budama zamanı hangi aylar olabilir. Meyve ağacı budama zamanında budama olmasa ne olur, yani erken budama olsa veya geç budama yapılsa

  1. tunahun

   meyve ağaçları budama için bu linke bakabilirsiniz.
   https://www.tunahun.com/meyve-agaclari-budama-yontemleri/

 16. erman kermeş

  ağaç budama takvimleri çizelgesi varmı?

  1. tunahun

   Ekim (Ekim Sonunda Başlar)
   Kasım
   Aralık
   Ocak
   Şubat
   Mart (Türlerine göre Mart Sonuna Kadar)

 17. Akif

  Ağaç budama zamanı türlerine göre hangi ayda yapılıyor böyle bir bilgi varmı sizde?

  1. tunahun

   Ekim (Ekim Sonunda Başlar)
   Kasım
   Aralık
   Ocak
   Şubat
   Mart (Türlerine göre Mart Sonuna Kadar)

 18. Serkan DAMCIOĞLU

  ağaç budama zamanı 2002’de şubat mart ayı olur mu?

  1. Erdal

   2002 geçeli baya oldu :)))

 19. Sadık

  Şimdi çam ağacı budama için belli bir tarih varmı? Çam sürekli yeşil ne zaman budanması yapılmalı veya budama şekli nasıl olmalı?

  1. tunahun

   sayfanın içinde arayarak ulaşabilirsiniz.

 20. Erdal

  ağaç budama il ilgili güzel bir yazı olmuş

  1. tunahun

   teşekkür ederiz

 21. esma

  şubat ayında ağaç budama yapılırmı?

  1. tunahun

   evet

 22. esra

  çam ağaçları mudama mevsimleri nedir

  1. tunahun

   Ekim (Ekim Sonunda Başlar)
   Kasım
   Aralık
   Ocak
   Şubat
   Mart (Türlerine göre Mart Sonuna Kadar)

 23. Kadir

  ağaç budama vakitleri, mevsimleri listeniz varmı?

Leave A Comment