Meyve Ağaçları Budama Yöntemleri

Meyve Ağaçları Budama Şekilleri

Meyve ağaçlarında çiçek tomurcukları bir senelik sürgünler üzerinde gelişim gösterir. Bundan dolayımeyve ağaçları her sene çok sayıda sürgün meydana getirirler. Verim dönemindeki meyve ağaçlarına dört farklı şekilde budama işlemi uygulanır.

Meyve Ağaçları Budama Yöntemleri

Meyve Ağacı Bakım Budaması: Bu budama işlemi yönteminde sadece kurumuş, ölü veya güçlü olarak birbirlerinin içine geçmiş dallar ayıklanır. Meyve ağacı budama Bu şekilde budama işlemi yapılmış meyve ağaçlarının verimlilikleri ve meyve renkleri iyi olmakla beraber meyveleri küçük ufak kalır ayrıca meyve dalları ağacın dış yüzeyine doğru kayar ve iç bölümlerinin verimi düşer.

Meyve Ağaçları Dal Seyreltme Budaması: Bu budama işlemi yönteminde sadece zayıf meyve sürgünleri ve kalanların da yarı kısmı ayıklanır. Ağaç üzerinde bulunan sürgünlerde kısaltma işlemi gerçekleştirilmez. Bu yöntemle budama işlemi yapılan meyve ağaçlarında ağacın ışıklanması, meyvelerin iyi verimlilik, şiddetli budanan ağaçlara göre çok yüksektir. Ayrıca meyveleri ufak kalır.

Meyve Ağaçlarında Geleneksel Budama: Bu budama yönteminde kötü meyve dalları ayıklandıktan sonra geriye kalan meyve dallarında sürgünü büyüme gücüne göre bir kısaltma işlemi uygulanır. Bu kısaltma işlemi çoğunlukla sürgünün yarısı kadardır. Bu budama yöntemi ile budanmış meyve ağaçlarında meyve büyüklüğü önceden anlattığımız iki budama yöntemine göre artar. meyve ağaçlarındaki verimin azalması budama işleminin şiddetine bağlıdır.

Meyve Ağaçlarında Şiddetli Budama: Bu budama yönteminde zayıf gelişim gösteren ve büyüyen sürgünlere ilave olarak diğer sürgünlerin %50-75’i ayıklanır. Geriye kalan sürgünler güçlü olarak kısaltılır. Bu budama işlemi yönteminde ağacın meyve verimi çok az miktardadır. Fakat meyvenin iriliği ve kalitesi en yüksek seviyeye çıkar. Neticede bu budama işlemi yöntemlerinden sürgün ayıklaması yanında kısmi olarak sürgün kısaltmasına dayalı bir budama yöntemi en uygunu olacaktır. Ağaç budama Zayıf ve sıkışık olan sürgünler ayıklanma işleminden sonra geriye kalan sürgünlerin 1/3’ü miktarında yere bakan göz üzerinden kısaltılması ağacın meyve tutumundan sonra da uygun bir meyve seyreltmesi yapılması önerilebilir.

Hangi Meyve Ağaçları budanır

 1. Erik
 2. Şeftali
 3. Kayısı
 4. Kiraz
 5. Vişne
 6. Karayemiş
 7. Kızılcık
 8. İğde
 9. Yemişen
 10. Kuşburnu
 11. Elma
 12. Armut
 13. Ayva
 14. Ünnap
 15. Alıç
 16. Kocayemiş
 17. Muşmula
 18. Ceviz
 19. Badem
 20. Fındık
 21. Antepfıstığı
 22. Kestane
 23. Çamfıstığı
 24. Üzüm
 25. Çilek
 26. Dut
 27. Karadut
 28. Ahududu
 29. Böğürtlen
 30. Frenk Üzümü
 31. Bektaşi Üzümü
 32. Mersin
 33. Gilaboru
 34. Limon
 35. Portakal
 36. Mandarin
 37. Altıntop (Greyfurt)
 38. Turunç
 39. Şadok
 40. Laym
 41. Bergamot
 42. Kamkat
 43. Nar
 44. İncir
 45. Kivi
 46. Pikan
 47. Zeytin
 48. Yenidünya
 49. Avokado
 50. Fejoa
 51. Hint İnciri
 52. Ağaç Kavunu
 53. Keçi Boynuzu
 54. Mango
 55. Guava
 56. Papaya
 57. Liçi
 58. Anona
 59. Muz
 60. Ananas
 61. Hurma