0532 665 16 19

Meyve Ağaçları Budama Yöntemleri

Meyve Ağaçları Budama Yöntemleri

Meyve ağaçlarında çiçek tomurcukları bir senelik sürgünler üzerinde gelişim gösterir. Bundan dolayımeyve ağaçları her sene çok sayıda sürgün meydana getirirler. Verim dönemindeki meyve ağaçlarına dört farklı şekilde budama işlemi uygulanır.

Meyve Ağaçları Budama Yöntemleri

Meyve Ağacı Bakım Budaması Bu budama işlemi yönteminde sadece kurumuş, ölü veya güçlü olarak birbirlerinin içine geçmiş dallar ayıklanır. Bu şekilde budama işlemi yapılmış meyve ağaçlarının verimlilikleri ve meyve renkleri iyi olmakla beraber meyveleri küçük ufak kalır ayrıca meyve dalları ağacın dış yüzeyine doğru kayar ve iç bölümlerinin verimi düşer.

Meyve Ağaçları Dal Seyreltme Budaması Bu budama işlemi yönteminde sadece zayıf meyve sürgünleri ve kalanların da yarı kısmı ayıklanır. Ağaç üzerinde bulunan sürgünlerde kısaltma işlemi gerçekleştirilmez. Bu yöntemle budama işlemi yapılan meyve ağaçlarında ağacın ışıklanması, meyvelerin iyi verimlilik, şiddetli budanan ağaçlara göre çok yüksektir. Ayrıca meyveleri ufak kalır.

Meyve Ağaçlarında Geleneksel BudamaBu budama yönteminde kötü meyve dalları ayıklandıktan sonra geriye kalan meyve dallarında sürgünü büyüme gücüne göre bir kısaltma işlemi uygulanır. Bu kısaltma işlemi çoğunlukla sürgünün yarısı kadardır. Bu budama yöntemi ile budanmış meyve ağaçlarında meyve büyüklüğü önceden anlattığımız iki budama yöntemine göre artar. meyve ağaçlarındaki verimin azalması budama işleminin şiddetine bağlıdır.

Meyve Ağaçlarında Şiddetli Budama Bu budama yönteminde zayıf gelişim gösteren ve büyüyen sürgünlere ilave olarak diğer sürgünlerin %50-75’i ayıklanır. Geriye kalan sürgünler güçlü olarak kısaltılır. Bu budama işlemi yönteminde ağacın meyve verimi çok az miktardadır. Fakat meyvenin iriliği ve kalitesi en yüksek seviyeye çıkar. Neticede bu budama işlemi yöntemlerinden sürgün ayıklaması yanında kısmi olarak sürgün kısaltmasına dayalı bir budama yöntemi en uygunu olacaktır. Zayıf ve sıkışık olan sürgünler ayıklanma işleminden sonra geriye kalan sürgünlerin 1/3’ü miktarında yere bakan göz üzerinden kısaltılması ağacın meyve tutumundan sonra da uygun bir meyve seyreltmesi yapılması önerilebilir.

Meyve Ağaçları İsimleri;

 • Erik
  Şeftali
  Kayısı
  Kiraz
  Vişne
  Karayemiş
  Kızılcık
  İğde
  Yemişen
  Kuşburnu
 • Elma
  Armut
  Ayva
  Ünnap
  Alıç
  Kocayemiş
  Muşmula
 • Ceviz
  Badem
  Fındık
  Antepfıstığı
  Kestane
  Çamfıstığı
 • Üzüm
  Çilek
  Dut
  Karadut
  Ahududu
  Böğürtlen
  Frenk Üzümü
  Bektaşi Üzümü
  Mersin
  Gilaboru
  Limon
  Portakal
  Mandarin
  Altıntop (Greyfurt)
  Turunç
  Şadok
  Laym
  Bergamot
  Kamkat
  Nar
  İncir
  Kivi
  Pikan
  Zeytin
  Yenidünya
  Avokado
  Fejoa
  Hint İnciri
  Ağaç Kavunu
  Keçi Boynuzu
 • Mango
  Guava
  Papaya
  Liçi
  Anona
  Muz
  Ananas
  Hurma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica peyzaj firmaları