Fıstıkçamı Ağacı

tunahun 

Fıstıkçamı en geniş coğrafi yayılışını Anadolu’da yapar. Özellik le Batı Anadolu’da, Bergama yakınında (Ko zak Yaylası), Ay dın, Muğla dolaylarında ormanlar kurar. Antalya Manavgat sahillerinde, Gemlik körfezi kıyılarında, Maraş’ta ve Çoruh vadisinde ve Trabzon Kalenema dere sinde lokal olarak yayılır.

Fıstık Çamı Nedir? Fıstık çamı kac yılda meyve verir? Fıstık çamı (Pinus pinea), karaçamgiller (Pinaceae) familyasına ait, güney Avrupa, kuzey Afrika ve güneybatı Asya’nın bazı bölgelerine özgü olan bir çam türüdür. Bu ağaç, genellikle “çam fıstığı” üretmek üzere yetiştirilen bir türdür. Fıstık çamı, oldukça büyük bir ağaç olabilir ve genellikle ömür boyu 20 metreye kadar, çapı ise 40 metreye kadar büyüyebilir. Ağacın öne çıkan özelliği geniş, düz ve yuvarlak tepesidir.

Fıstık çamı meyve vermeye başlamadan önce birkaç yıl geçmesi tipiktir. Fıstık çamı genellikle 15 ila 25 yıl arasında meyve verme yeteneğine ulaşır. Ağaçlar olgunlaştıkça, her biri 2-3 cm uzunluğunda olan kozalaklarda bulunan fıstık benzeri tohumları üretirler. Bu tohumlar, gıda endüstrisinde kullanılan çam fıstığı olarak bilinir. Fıstık çamı, iklim ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak meyve verme süresinde değişiklik gösterebilir.

Fıstıkçamı özellikleri

25 m’ye kadar boylanabilen, düzgün gövdeli, şemsiye görünümünde
geniş ve yuvarlak tepelidir. Kabuk önceleri düzgün, sonra yarılmış
durumda, kırmızımsı boz esmer renktedir. Odunun dan çok halk
arasında çam fıstığı diye adlandırılan yağlı tohumundan faydalanılır.
Aynı zamanda değerli bir süs ağacıdır. Kök sistemi kuvvetlidir. El verişli topraklarda derine giden kazık kök yapar.

Fıstık çamı ağacından neler yapılır

Fıstıkçamı odunu çivi ve vida tutma kabiliyetinin yüksek olması ve
kolay işlenmesi nedeniyle yapı kereste si olarak kullanılır. Fıstık çamı su sever mi?

Fıstık çamı (Pinus pinea), genellikle ılıman iklimlere ve kıyı bölgelerine özgüdür. Bu ağaç türü genellikle suya ihtiyaç duyar ve nemli, iyi drene edilmiş topraklarda en iyi şekilde yetişir. Ancak, bu ağaçlar genellikle kuraklığa dayanıklıdır ve bir kez yetişkinliklerine ulaştıklarında, belirli bir ölçüde kuraklık koşullarına uyum sağlayabilirler.

Fıstık çamı, genellikle su birikimi olan yerleri sevmez ve su birikimine karşı hassas olabilir. Bu nedenle, ağacın dikildiği yerde suyun iyi bir şekilde drenaj yapması önemlidir. Ayrıca, genç fidanlar özellikle ilk birkaç yıl boyunca düzenli ve yeterli sulama ile desteklenmelidir.

İlk kuraklık koşullarında yeni dikilen fidanların düzenli ve yeterli sulama alması, sağlıklı bir büyüme için önemlidir. Ancak, büyüdükçe fıstık çamı daha az bakım gerektirebilir ve daha dayanıklı hale gelebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli faktör, özellikle dikim yerine bağlı olarak, ağacın yetişeceği iklim koşulları ve toprak özellikleridir. Uygun iklim ve toprak koşullarında, fıstık çamı sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.

Recommended Posts

Türkiye’de Yetişen Gül Çeşitleri

Türkiye’de yetişen gül çeşitleri nelerdir? Türkiye’de yetişen güller çeşitli alanlarda kullanılır. Gül suyu, gül yağı ve çeşitli kimyasal ürünlerde yan madde olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de yetişen güller Peki Türkiye’de biline gül isimleri nelerdir size bu konuda kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle kırmızı, beyaz ve pembe çeşitleri ile çok güzel kokan gül […]

tunahun 

Ay takvimine göre ağaç budama

Ay takvimine göre ağaç budama, Ay takvimine göre ağaç budama ve ağaç kesme nasıl yapılmalıdır? ay takvimine göre kimler ağaç keser? ay takvimine göre ağaç kesme doğru mu? ay takviminde ağaç budama zamanları? ay takviminde bitki budama, ay takviminde ağaç kesme. Ay takvimine göre budama yapmak eski dönemlerde önemsenen iyi bir gelenek idi. Ay takvimine […]

tunahun 

Üsküdar peyzaj şirketleri

Üsküdar peyzaj, Üsküdar’da peyzaj ve bahçıvanlık ile ilgili sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Bahçe tasarımı ve bahçe düzenleme işleriniz için bizi arayabilirsiniz. Üsküdar peyzaj tasarımları deneyimli ekiplerle yapılmaktadır. Üsküdar peyzaj firması, Tunahun olarak sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Peyzaj düzenleme de ölçü nasıl olmalıdır; Ölçü algılaması mekanlar arası karşılaştırmaya ve değerlendirmeye bağlı olarak yapılır. İşlem yapılacak olan […]

tunahun 

Leave A Comment