Sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerinde budama

0 Comments

Sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerinde budama işlemi

Sarılıcı ve tırmanıcı bitki türleri uygulandıkları tasarım alanlarına değişik bir boyut ve dikkat çekici bir yüzey kazandıran bitki çeşitleridir. Bu bitki türleri çoğunlukla pergola, duvar, beşik, parmaklık, tünel gibi çok değişik ve çeşitli yapı alanlarının canlı bitkilerle süslemek görünmesinin istenemeyen yüzeylerin ve cepheleri örtmek amacı ile kullanılan dikey yeşillendirme elemanlarıdır. Bitki Budama. Bunun yanında genişlikleri çok küçük olan bölge ve alanların bitkilendirilip yeşillendirilmesinde bu bitki türlerinden faydalanılır.

Sarılıcı Bitkilerde Budama

Sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerinde gerçekleştirilen yönlendirme amaçlı budama işlemlerinde çok farklı şekil ve formlar elde edilebilir. Sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerinde gerçekleştirilecek olan budama işlemleri amaçlarına göre farklılık göstermekle birlikte budama işlemlerinde bitki stabilitesini bozan dallar ve sürgünler normalin dışında gerçekleşen gelişmelerle bitkinin ayrılmasına ve verilmesi istenen şekil ve formundan uzaklaşmasına sebep olan dallar ve sürgünler bitkinin istene yöne yayılmasına engel teşkil eden sürgünler, sıkışık gelişimli sürgünler, yaşlanmış ve kurumuş dallar budama işlemleri yapılarak düzenli bir şekilde uzaklaştırılmalıdır.

Tırmanıcı Bitkilerde Budama Yapma

Çoğu sarılıcı ve tırmanıcı bitki türlerini dekoratif çiçekler meydan getirmekte ve tür seçimi veya dikim amaçlarında çiçek estetiği ön planda tutulmaktadır. Sarmaşık budama Bunun gibi bitki türlerinde budama işlemi genel bakım önlemleri ile beraber çiçek bakımı ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik müdahaleleri de kapsam içine almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir