Meyve Ağacı Budama Zamanı

Meyve Ağacı Budama Takvimi

Dikimi gerçekleştirilecek olan meyve fidanının üzerinde dal bulunmuyor ise fidanın 75-100 cm’den tepe kısmı vurulur ve bir sonraki gelişme döneminde meydana gelen sürgünlerden çatıyı meydana getirecek olan yan dalların iç seçimi yapılır. Eğer meyve fidanı zayıfsa aşı noktasında 10-15 üzerinden tepesi vurularak o sene güçlü gelişmesi sağlanır. Meyve ağaçları sonbahar aylarında budanır, ağaçlara su yürümesi bittiği anda budama yapabilirsiniz.

Meyve ağacı budaması nasıl yapılır

Meyve Ağaçları Budama

Meyve ağacı budama teknikleri Güçlü gelişen bu sürgün üzerinde geniş açılı olan yan dallar meydana gelir ve bunlardan en uygun olanlar durgun mevsimde seçilerek taç oluşumuna başlanır. Dikimi yeni gerçekleştirilen meyve fidanlarında güçlü ve geniş açılı dal elde etmenin değişik uygulama ve yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi geciktirilmiş tepe vurmadır. Diğer yöntemi ise gerginlerden yararlanmaktır. Dikimi gerçekleştirilen meyve fidanlarında yan dal bulunuyorsa bunlardan uygun olanlar seçilip geri kalanları dip kısımlarında kesilir ya da 1-2 göze kadar kısaltılır. Bırakılan ve daha sonra ana dalları meydana getirecek olan yan dallarda da kısaltma işlemi yapılır.

Meyve ağacı dal budaması Çoğunlukla alt kısımdakiler daha uzun üst kısımdakiler ise daha kısa bırakılıp dalların sürme gücünde bir denkleşme oluşturulur. Dikim budaması işleminde ayrıca gövde/kök dengesi meydana getirilir. Dalların 1/2 ve 1/3 kadar bölümü yere bakan göz üzerinden kesilir. Dal seçimi gerçekleştirilirken dikkate alınması gereken en önemli konular dalların gövde ile yaptıkları açıların 45 dereceden daha geniş olması, ağacın dörtbir yönüne doğru bir dağılım sağlamaları, oluştukları yerlerin birbirine göre dikey olarak gövde üzerinde 15-20cm aralıkla olmasıdır. Bu terbiye sisteminde dört tane yan dal bir tane de doruk dalın devamını oluşturacak dal seçilir.

Meyve ağacı budaması nasıl yapılır Tek gövdeli dalsız meyve fidanlarında dal seçimi, ilk büyüme mevsimini erken yaz mevsimi aylarında ya da aynı senenin kış mevsimi aylarında yapılabilmektedir. Tepesi bulunan fidanda en üst kısmında bulunan göz doruk olan dalın devamını sağlar. Bunun altındaki ikinci ve üçüncü gözler körelir ise bunlardan meydana gelen sürgünlerin doruk dalla olan rekabeti başlangıç esnasında engellenmiş olur. Bundan dolayı bu gözler durgun mevsimde ya da 10-15 cm kadar sürdükten sonra koparılırlar.

Elma, kuşburnu, armut, ayva, muşmula, üvez, alıç, şeftali, kiraz, erik, vişne, iğde, kızılcık, çilek, üzüm, incir, böğürtlen, dut, ahududu ağaçları budanma işlemleri yapılmaktadır.