Meşe Ağacı

Meşe Ağacı

Meşe ağaçları Türkiye’de ve dünyada çok önemlidir. Meşe ağaçları 3 ana kategori altında toplanabilir. 1- Akmeşeler, 2- Kırmızı meşeler 3- Her dem yeşil meşeler. Meşeler uzun ömürlü muhteşem varlıkları ile kuvvet ve kudret sembolü olarak tanımlanabilir.

Ülkemizin hemen her bölgesinde türlerine bağlı olarak ya yılış gösterir. Çoğunluğu ağaç, bazıları boylu çalı halinde kışın yaprağını döken ve ya her dem yeşil bitkilerdir. Yaprakları değişik boyut ve görünüştedir; kenarları loplu, dişli, ender olarak da tamdır ve kısa yada uzun saplı dır. Meşeler kıymetli yapacak ve yakacak odun verirler. Kıymetli odunları dışında değerli yan ürünleri yanı sıra uzun ömürlü muhteşem varlıkları ile kuvvet ve kudret sembolü olmuşlar dır.

Odunlarının yapıları, meyvelerinin olgunlaşma süresi, yaprak ve kabuk özelliklerine göre Akmeşeler, Kırmızı meşeler ve Her dem yeşil meşeler olamak üzere üç gruba ayrılan meşelerin yurdumuzda 18 türü bulunmaktadır. Bazıları;


1- Ak Meşeler;
Q. petraea (Sapsız Meşe)
Q. ro bur (Saplı Meşe)
Q. hartwissiana (Istranca Meşesi)

2- Kırmızı Meşeler;
Q. libani (Lübnan Meşesi)
Q. trojana (Makedonya Meşesi)
Q. cerris (Saçlı Meşe)

3- Her dem Yeşil Meşeler
Q. coccifera (Kermes Meşesi)
Q. ilex (Pırnal Meşesi)
Q. aucheri (Boz Pırnal)

Meşe Ağacından neler yapılır?

Masif ve kaplama olarak mobilya, oymacılık, doğrama ve kontrplak üretimin de kullanılır. Ayrıca, tarım aletleri, parke, yapı malzemesi olarak iskele, tavan ve taban kaplama gibi geniş kullanım alanı var dır.