Hazır Bahçe Çimi

Hazır Bahçe Çimi

Çim alanı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken hususlar ve uyulması gereken usuller şunlardır. Hazır çim serilirken çim alanının en geniş bölgesinden başlanarak serilme işlemi yapılmalıdır. Hazır çim ruloları halı gibi düzgün ve boşluk bulunmayacak şekilde serimim yapılmalı köşe kısımları keskin bir bıçak yardımı ile düzeltilmelidir. Hazır çim sermenin faydaları şunlardır: çabuk çimlenir ve hızlı yapılanır. Çim alanını kısa zamanda örter ve yabancı otların gelişmesini ve büyümesinin engeller. Rengi çok koyu yeşildir ve ince sık dokuya sahiptir.

Bahçeye Hazır Rulo Çim Serme

Basılma ve yıpranma gibi dış etkenlere karşı mukavemeti ve dayanıklılığı yüksektir. Agresif yapısı ve yıpranmaya karşı mukavemeti yüksek olmasından dolayı erken ve daha kolay hasat sağlar. Hasar gören alanlardaki rizom yenilenmesi güçlüdür. Çim alanında makine kullanımında oluşan yıpranmalara karşı dayanıklıdır. Yavaş büyür, az biçim ister kısa çim biçme işlemine çok elverişlidir, hastalıklara karşı dayanıklıdır, kalitesi ve dayanıklılığı yüksek bakım maliyeti daha düşük yeşil alanlar oluşturur. Hazır çim serme yapılacağı zaman ruloların uçları ve kenar kısımları kaldırılıp sıkıştırıldıktan sonra yere basılmalıdır.

Hazır Bahçe Çimleri

Serim yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri çim ruloları arasında boşluk bırakılmamalı ve döşenen rulolar üst üste gelmemelidir. Rulo çimin bakımı şu şekilde olmalıdır: hazır çim serildikten sonra iyice sıkıştırma işlemi yapılmalı gerek duyulması halinde silindirler yardımı ile üzerinden iyice geçilmelidir. Hazır çim serildiğinde sulama işleminin hemen yapılmasında büyük yarar vardır. Sulama oranı hazır çimin üzerinde gezilemeyecek kadar olmalıdır. Bu ilk çim serme işlemi sonrasında toprağın oturmasını ve arada hava kalmamasına yardımcı olur. Hazır çimin belli bir düzen içerisinde sürekli sulanması ve ıslatılması gerekmektedir. Ayrıca aynı şekilde gübreleme ve çim biçme işlemi de periyodik bir düzen içerinde düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu açıklamasını yaptığımız işlemlerin periyodik ve belli bir düzen içerisinde doğru bir şekilde yapmanız halinde çimlerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

HAZIR ÇİM SERMEDE TIRMIKLAMA VE HAVALANDIRMA

Hazır çim alanlarında çimlerin beslenememesinden daha çok kireç azlığında fazla ve kısa biçim işleminden çim alanının drenajının kötü olmasından gölgeden, sabah çiyinden, üst toprak kısmının inceliğinden ve sıkışmadan dolayı yosun tabakası oluşur. İlk olarak çim alanında oluşan yosunun kazınması gerekmektedir. Çok gerek görülmesi halinde ilaçlı mücadele yapılabilir. Havalandırma işlemi çim alanında oluşan yosun tabakasının yok edilmesine yardımcı olmasıyla beraber çim alanında kök havalanmasını sağlamak için drenajı iyileştirmek, yeni kök gelişimini tetiklemek, yazım kuralına mukavemeti arttırmak gibi birçok faydaları bulunmaktadır.

Hazır Çim Nasıl Uygulanır?

Bu havalandırma ve tırmıklama işlemi ağır bir işçilik olduğundan dolayı sende bir kez yapılabilir. Havalandırma işlemi çok sıkışık zeminli drenajı kötü olan çim alanlarında çok faydalıdır. Havalandırma işlemi çim alanının büyüklüğüne göre özel makineler yardımı ile de yapılabilir. Havalandırmaya yardımcı olarak yılda bir kez tırmıklama yapılır. Tırmıklamanın ölü çimleri toplamayı  sağlama, keçeleşmeyi önleme, yayılıcı zararlı otları havaya kaldırıp biçilmesine kolaylık sağlama, yeni sürgün ve kardeşlenmeyi etkileme gibi faydaları vardır.