güller nasıl budanır hangi ayda budanır

gül budama hangi ayda yapılır

Güller doğası bakımından her sene ne kadar iyi bakılırsa bakılsın zaman içerisinde kartlaşır. Dalları kısalıp gelişmez ve zaman içerisinde kurumuş bir görünüm alır. Dikimi yapıldıktan sonra ilk yıldan itibaren budanma işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Budama işlemi yapılırken de keskin bir alet yardımı ile aşı noktalarının tam üstünden kesilmesi hem güllerin genç kalmasına hem de verimli ve kaliteli çiçek elde edilmesine olanak sağlar.

gül çiçek budama

çiçek budama zamanı

Güllerde budama işlemi yapılmazsa boyları yükselir ve çalı şeklini kaybeder. İlk başlangıçta çiçek sayısı aşırı derecede artar yalnız daha sonrasında tamamen kaybolur. Üzerinde kalitesiz küçük çiçekler meydana gelir. Bundan dolayı budama işlemine ara verilmeksizin belli bir düzen içerisinde sürekli yapılmalıdır. Güllerin gençleştirmenin gerek olmadığı ve verimini de iyi olduğu dönemlerde ancak şekil budaması yapılabilir. Güllere iyi bir şekil verebilmek için v şeklinde budama işlemine tabi tutulmaları gerekir.

çiçek ağacı budama yöntemi

Kış ayında gül çiçek budama

Güllerin budama zamanı kış mevsimi sonu veya ilkbahar mevsiminin başlarıdır. Sende bir kez açan güllerin budanma işlemi çiçekleri döküldükten sonra yapılmalıdır. Yediveren gülleri her zaman çiçek açtıktan sonra verimsiz, cılız kalmış dalları kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Bazı farklı durumlarda bitkinin düzgün durması kendiliğinden sağa sola doğru uzanmamaları için de budama işlemine tabi tutulurlar.

Güllerde dipten budama nasıl yapılır?

çiçek budama nasıl yapılmalıdır

Sert bir budama tekniğidir. Bitkinin dalları topraktan itibaren en fazla 25-30 cm bırakılacak şekilde budanır. Bu budama tipi genç sürgünlerin kuvvetli ve dayanıklı olmasını çiçek dallarının da daha uzun ve kuvvetli olmasını sağlar. Zayıf, güçsüz ve verimi düşük olan güllerin çoğu dipten budama tekniği ile budanır. Bodur güller ve kökten verdiği sürgünlerinin ucunda çiçek açan yediveren gül türleri için her yıl tekrarlanarak yapılması gerekir.

çiçek budama ne zaman yapılır

Bitkinin üzerindeki yaşlı bir dalın ucunda bir ya da en fazla iki tane tek yıllık sürgün 2-4 göz üzerinden budanarak bırakılmalıdır. Bu bırakılan dal ve sürgünlerin yönleri gözler geliştiğinde birbiri ile karşılaşmayacak doğrultuda olmasına özen gösterilmelidir. Budama yapıldığı esnada kesilen sürgünün iç rengi beyaz olmalıdır. Eğer rengi kahverengi veya siyah ise kesilip beyaz renge ulaşana kadar yapmak gerekmektedir. Fakat yılda bir kez çiçeğini açan büyük güller için uygun bir budama tekniği değildir. Bu budama işlemini mecburi bir durum oluşmadıkça yapmamanız gerekmektedir. Ayrıca bazı gül türleri için bu budama tekniği her sene yapılmamalıdır. Sert budama tekniği ile gülleriniz az sayıda ancak gösterişli çiçekler meydana getirir.

çiçek budama nasıl yapılmalıdır

Güllerde orta budama sistemi

Gül bitkisi üzerinde 5-10 adet sürgün bırakılır. Bitkinin boyu 50-60 cm’dir. Orta şiddette budama tekniği bahçe gülleri için en uygun budama yöntemidir. Sert budama tekniğine göre daha yüksek sayıda çiçek verir. Fakat oluşan çiçekler daha küçük olur. Tırmanıcı sarmaşık türleri için ve senede bir kez çiçeklenen gül türleri için en uygun budama yöntemidir. Senede bir çiçek açan gülleri çiçek açtıktan sonra budama işlemine tabi tutmanız gerekmektedir. Çünkü sonbahara kadar büyüyen ve gelişen dalların sonraki baharda çiçek açacaktır. Bunları kemeniz durumunda baharda yeterince çiçek açmayacaktır ya da tamamen çiçeksiz bir yıl geçirir.

Güllerde Karışık Budama Çeşitleri

Kökünden fazla dallanmış gül bitkileri için yapılır. Budama işlemi yapıldığı zaman bitkinin üzerinde ki bazı dallar dipten bazıları ise daha uzun bırakılarak budama işlemine tabi tutulur. Gücünü kaybetmiş verim alma imkanı olmayan dallar dip kısımlarında budanırlar. Gül fidanlarındaki dalların güç, kalınlık, uzunluk, yaş ve verim gibi faktörler göz önüne alınmak sureti ile yerine göre uzun yerine göre kısa budama yapılır. Türleri ne olursa olsun güllerin budanma işlemi şu şekilde yapılmalıdır.

Gülleri Yıllara Göre Budama

Birinci yıl iki göz üzerinde, ikinci yıl üç, dört göz üzerinden, üçüncü yıl beş, altı göz üzerinden, dördüncü yıl iki, üç göz üzerinden. Bu belirtilen şekilde gerçekleştirilen budama ile güllerin hem şekli korunmuş hem de ömürleri uzamış olur. Budama işlemi yapıldığı zaman fidanlar hemen sulanmalı sulama ile birlikte sulandırılmış gübre verilmelidir.  Budama işlemini sabah veya akşam serinliğinde sonbahar ve ilkbahar mevsimleri arasında yapılması bitki sağlığı için daha uygundur.

Gülü Estetik Budama

Bu budama tekniği her gül türüne uygun değildir. Bazı gül türlerine özel ilgi ve özel budamalarla farklı şekillerde ilginç ve estetik görünümler kazandırılabilir.

Gül ve Çiçeklerde Yaz Budaması Teknikleri

Bu budama tekniği bahçe gülü türlerinde açmış, solmuş çiçeklerin bitki üzerinde bırakılmaması sureti ile yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan budama uygulaması yeni çiçeklerin gelişmesini ve oluşumunu engellediği gibi bitkinin gücünün de düşmesine sebep olur. Bundan dolayı açmış ve solmaya başlamış olan çiçek sapının alt kısmında iki adet beş parçalı yaprak bırakılma sureti ile budama işlemine tabi tutulmalıdır.  Bu budama işlemi yıl içinde gerçekleşen bir budamadır. Bazı durumlarda gül dalları körleşir ve çiçek açmaz. Bu körleşen dallar birkaç göz alttan budanırsa yeni tomurcuk verme oranı yükselir.