05326651619

Çit bitkilerinde budama

Çit bitkilerinde budama

Yeni dikilen ve gelişim sürecinde şekillendirilmesi ve bir forma sokulması düşünülen fidanlara yapılacak olan ilk budama işlemi boy ve taç genişliği sınırlanmadan yalnızca istenilen şekil ve formdan uzaklaşan dal ve sürgünler kesilmelidir. Dipten itibaren dolgun bir forma göre büyüyüp ve gelişmesi istenen fidanlarda ise büyümenin alt kısımdan büyüyüp gelişecek sürgün ve dallara yönlendirilmesi gayesi ile dikey gelişimli dallar kısaltılmalıdır. Deneyim ekipler ile ağaç budama işleri yapılmaktadır.

Çit bitkilerinde budama

Çit bitki türlerinde budama nasıl yapılır?

Çoğunlukla ilk senenin sonunda ilkbahar mevsiminde ilk şekil ve form verme budaması yapılır. Bundan sonraki budama işlemlerinde özellikle hızlı gelişip büyüyen türlerde senede 2-3 kez budama işlemi yapılmalıdır. Porsuk, mazı, hatmi gibi çit bitkisi türlerinde yeni çıkan sürgünler başlamadan evvel ilkbahar mevsiminde yılda bir kez budanması yeterlidir. Çitin tepe bölümünü budanma işlemi yapılmayarak geniş bırakılması veya üst kısmı daha geniş kalacak şekilde budanması kış mevsiminde kar etkenleri ile çitin yarılmasına şeklinin ve formunun bozulmasına neden olacaktır.

Bitki Budama

Fazla kar olan yerde tepe kısmının daha dar olması yanında yuvarlak olarak budanma işleminin yapılması tepe kısmında karın birikmesini önleyecek ve böylelikle çitin ortadan iki yana ayrılarak hasar görmesi ve deforme olmasının önüne geçilecektir. Bitki budama Bitkilere verilecek olan şekil ve formlar kubbemsi, konik, dikdörtgen, üçgen gibi farklı şekillerde olabilir. Bu tür şekillerde bitkinin konulacağı ve bulunduğu mekan ile uygulanmak istenen amaç önemlidir.

Bodur Ağaç Budama

Çit bitkilerinin kullanılma durumu amaç ve gayeye göre farklılık gösterir. Bodur ağaçları budama Sınırlama, yönlendirme, ayırma, örtüleme, güçlendirme, kuşaklama ve derinlik kazandırma gibi işlemleri ile bitkiler kullanılmaktadır. Bunlara göre bitkiler boylarına ve üstlendikleri işlevler göre sınıflara ayrıldığında alçak çitler 0.8-1.2 metre boy orta boylu çitler 1.2-2 metre yüksek çitler 2-4 metre uzun boylu çitler 5-8 metre şeklinde ayrılmaktadır.

Boylarına göre ağaç budama

1 metre ağaç budama, 2 metre ağaç budama, 3 metre ağaç budama, 4 metre ağaç budama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalılarda şekil BudamasıÇalılarda şekil Budaması

İçindekiler1 Çalılarda Budama nasıl yapılır?1.1 Yaprağını döken çalıların budanması1.1.1 Her dem yeşil geniş yapraklı çalıların budanması1.1.1.0.1 Her dem yeşil iğne yapraklı çalıların budanması Çalılarda Budama nasıl yapılır? Çalılar, peyzaj düzenlemelerinde

Ağaç budama KartalAğaç budama Kartal

İçindekiler1 Ağaç budama firması Kartal 1.1 Kartal Ağaç budama şirketi1.2 Kartal Ağaç Budama Ustası1.2.1 Ağaç Kesimi Yapanlar Kartal Ağaç budama firması Kartal Kartal Ağaç Budama; ağaçların sağlıklı gelişmesi, uzun ömürlü