05326651619

Budama İstanbul

Budama Yapma İstanbul

Her çeşit ağaç türlerini Tunahun güvencesi ile budama yapıyoruz. Ağaç budama işleriniz için firmamız üstüne düzeş bütün güvenlik tedbirlerini alarak budama yapmaktadır. Budama yaparken budama yapacak kişi bütün iş güvenliği ile alakalı yükümlülükleri yetine getirmektedir, elemanalrımız SGK güvencesindedir. Budama ekibimiz alanında birikimli ve tecrübelidir.

budama istanbul

Budama Neden Yapılır?

Genel kabul görmüş iki türlü bitki budama yöntemi vardır. Birincisi ağaçlar çevreye zarar verecek veya yerlerine yapı, konut , yol yapımı olacak şekilde mecburi olarak budama ve kesim işlermi yapılır. İkincisi ise bu meyve ağaç türlerinden daha çok geçerlidir ağaçlarda uzun verim artırma ve sağlıklı olması için budama yapılır. Ağaç türlerinde kesme işlemi yapmak zaruri sebeplerden dolayı olmaktadır.

Budama Nasıl Yapılır?

Yapraklı türlerde budama işlemlerinde ağaçların yapraklanma ve çiçeklenme zamanlarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Yapraklanmadan önce çiçek açan türlerde ağaç budama ağaçta çiçeklenme bittikten sonra yaz mevsiminde yapılmalıdır. Bu işlem esnasında kuru olan dallar alınır kalın ve canlı olan yeşil dallara ışık verilmesi sağlanır. Çiçeklerini döken sürgünlerin kısaltma oranı 1/3 olmalıdır. Bu oranda kısaltılacak olan ağaç türlerine örnek olarak şu ağaçlar verilebilir: kızılcık ağacı, defne ağacı, badem ağacı, altın çanağı ağacı, Frenk üzümü ağacı, İspirye ağacı, karayemiş ağacı. Çiçeklerin yıllık genç sürgünler üzerinde oluşan türlerde budama işlemi sonbahar ve kış mevsimlerinde yapılır. Bu budama işleminde dallardaki budama ½’den fazla olur. Buna örnek türler ortanca ağacı, İspirye ağacı, civit ağacı, sinameke ağacı, laden ve gül ağacıdır. Çiçekleri geçmiş yıllara ait sürgünler üzerinde bulunan ağaç türlerinde ağaç budama işlemi birkaç yılda bir kuvvetlice yapılır. Bu işlemde ağaç dalları kısaltılır ve kış mevsiminde ince sürgünler serbest hale gelir.  Bu konuya örnek ağaç türleri şunlardır: erguvan, hanım tuzluğu, alıç, dağ muşmulası, elma, sarı salkım ve Japon ayvası. Çiçekleri yaşlı dalların ucunda açan ağaç türlerinde ağaç budama ile sürgünlerde kısaltma işlemi yapılmaz.

Hafif Budama

Bu ağaç türlerinin dallarında hafif bir gevşetme yapılır. Dalları olgunlaşmayan ve sürgünleri kış mevsiminde kuruyan ağaç türlerinde ağaç budama işlemi toprak ile aynı seviyede yapılır fakat büyüme zamanında çiçek açan ağaç türlerinde karayemiş ağacı, akasya ağacı, iğde ağacı, dişbudak ağacı gibi çiçeklenmenin geçtiği dönemlerin yani geç ilkbaharda kanam özelliği taşıyan akçaağaç, karaağaç, kuş ağacı, kayın ağacı türlerinde ise özsuyu basıncının daha düşük olduğu sonbahar mevsimi dönemlerinde ağaç budama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ginkgo ve meşe ağacı türlerinde ağaç budama işlemi kış mevsimim sonuna kadar yapılabilir. Yaz mevsimi ağaç budaması ancak güçlü büyüyen ve gelişen fidanlarda söz konusudur.

Etiketler: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalılarda şekil BudamasıÇalılarda şekil Budaması

İçindekiler1 Çalılarda Budama nasıl yapılır?1.1 Yaprağını döken çalıların budanması1.1.1 Her dem yeşil geniş yapraklı çalıların budanması1.1.1.0.1 Her dem yeşil iğne yapraklı çalıların budanması Çalılarda Budama nasıl yapılır? Çalılar, peyzaj düzenlemelerinde

Ağaç budama ustasıAğaç budama ustası

İçindekiler1 İstanbul ağaç budama ustası1.1 Ağaç Budama Yapan Ustalar1.1.1 Budama Ustaları1.2 İstanbul Ağaç Budama Yapan Ustalar1.3 Ağaç budama hizmetleri veren Ustalar1.4 Ağaç Kesimi Yapan Ustalar İstanbul ağaç budama ustası Ağaç