Ayçiçeğinin süs bitkisi olarak kullanılması

Ayçiçeğinin süs bitkisi olarak kullanılması

Peyzaj Bahçe düzenleme alanlarında kullanılan Ayçiçeği oldukça güzel götüntüler ortaya çıkarmaktadır. Ayçiçeği; Yıldız çiçeğigiller (Papatyagiller) (Astereceae) familyasına ait bileşik çiçekli bir bitki olan Helianthus cinsine ait 60’ın üzerinden çeşidi bulunmaktadır. Çok yıllık ve tek yıllık türleri bulunan ayçiçeğinin ülkemizde tek yıllık formlarından olan Helianthus annuus L. türüne ait çeşitler yağlık ve çerezlik olarak yetiştirilirken H. tuberosus L. türü yer elması olarak yetiştirilmektedir. H. annuus türüne ait çok çeşitli renklerde çiçek yapısına sahip çeşitler mevcut olup, süs çiçekleri olarak kullanılmaktadır. Çiçeklerinin en dışında yer alan steril çiçeklere ait petal yapraklarının rengi soluk sarıdan koyu kırmızıya kadar değişik renklerde tek veya karışık olarak olabilmektedir. Bazı bitkilerde antosiyonin mevcudiyeti bitkinin değişik organlarında yer almasıyla çiçek tablasının orta rengi yeşilden siyaha kadar değişik renklerde olabilmektedir.

Ayçiçeğinin Bahçe Düzenlemede Kullanımı

Benzer şekilde bitkinin gövdesi, yaprak sapları ve yan dalları antosiyonin yoğunluğuna göre yeşilden koyu mora kadar değişiklik gösterebilmektedir. Ayçiçeği bitkisi yetişme periyodu boyunca (100–150 gün) 2600–2850°C civarında toplam sıcaklık ister. Derin ve kazık kök sistemine sahip olması nedeniyle, kuraklığa dayanımı fazladır. Her türlü toprakta yetişmesine rağmen, iyi drenajlı, nötr pH (6.5–7.5)‟a sahip ve su tutması yüksek toprakları daha fazla sever. Tuzluluğa uygun bitkilerin seçilmesi önem dayanması orta düzeyde olan ayçiçeği taban suyu yüksek, asitli topraklardan hoşlanmaz.

Ayçiçeğinin çimlenmesi

Ayçiçeğinin çimlenmesi için en az toprak sıcaklığı 8–10 C olmalıdır. Bu nedenle genelde Türkiye‟de Nisan ayı başı–Mayıs ortası arasında ekimi yapılır. Ayçiçeği soğuğa dayanıklı olup, genelde ilk donlardan 4–6 yapraklı devreye kadar zarar görmez. Ancak ısının–4°C‟nin altına düşmesiyle oluşan dondan oldukça fazla etkilenir (Anonim, 2012). Bitki boyu olarak çeşide göre 50 cm ile 4 m arasında değişkenlik göstermekte olup, süs amaçlı kullanımda tercih edilenler genellikle 50–150 cm boylu bitkilerdir. Peyzaj alanlarında vegetasyon dönemindeki yağışa bağlı olarak yıllık yağışı 500 mm‟den yukarı olan yerlerde sulamaya gerek duyulmadan yetiştirilebilmektedir. Ayçiçeği

Bahçe duvarlarının önünde Ayçiçeği

Özellikle, bahçe duvarlarının önünde farklı boylardaki ayçiçeği bitkilerinin kısa boyludan uzun boyluya göre yetiştirilmesi arazi büyüklüğü bakımından kısıtlı alanlara derinlik kazandırmakta ve bahçenin bitimine yönelik bir arka plan oluşturmak için tercih edilmektedir. Bunun haricinde kurulum ve yönetim maliyeti düşüklüğü nedenleriyle hastane, gar, havaalanı gibi insan trafiğinin yoğun olduğu çeşitli kamu binalarının giriş ve çıkışlarında da süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.