ağaç budama, istanbul ağaç budama, ağaç budayanlar
Neler Yapıyoruz?

Ağaç budama

tunahun 

Ağaç budama yapılırken nelere dikkat edilir; Ağaç budama yapan elamanlarımız, budama yaparken gerekli güvenlik önlemleri ve kıyafetleri tam teşekküllü olarak işe başlar ve ağaç budama işleri SGK’lı ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Ağaç budama her insanın yapacağı bir iş değildir. Ağaç türlerine göre belli zamanları ve budama şekilleri vardır. Ağaç budama yaparken nelere dikkat edilir, ağaç nasıl ne hangi ağaç hangi zamanlarda budanır bunların çok iyi bilinmesi gerekir. Ağaç budama teknikleri hakkında size geniş bir bilgi verilecektir.

ağaç budama firması, istanbul ağaç budama

Budama Nedir

Ağaç gövdeleri üzerindeki kuru ve kısmen de canlı dalların, belli esaslara uyularak tekniğine uygun biçimde dipten düzgün biçimde kesilerek uzaklaştırılmasına “budama” denir.

Ağaçlar neden budanır?

Budamanın çok farklı gayesi ve işlevleri vardır. odun kalitesini artırmaya yönelik budamada gaye; “istikbal ağaçlarını” belirlemek, ardından I. sınıf keresteliğe elverişli dolgun, budaksız, sağlıklı ve silindirik, kalın çaplı gövdeler yetiştirmek ve üretmektir. Kaliteyi artırmayı gaye edinen budamada işletmeci, piyasa değeri son derece yüksek nitelikte odun emvali üretmeye odaklanmak zorundadır. Budama bakımı ile aynı zamanda ağaçların sağlık ve uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

Budama Türleri Nelerdir?

1- Yaş ağaç dalı budama

2- Ağaçlarda kuru dal budama

Ağaçların budama zamanları var mıdır?

Her ağaç ve bitkinin belli budama zamanları vardır. İstediğiniz her hangi bir ağacı budama zamanını ve mevsimini bilmeden budama işini yapamazsınız. Eğer bilinçsiz bir budama yaparsanız ağaçların kurumasını sebep olursunuz. Ağaç budama işleri için ağaç ve bitkiler konusunda uzman kişilerden destek almalısınız. Ağaç budama işleri ciddi bir deneyim istemektedir.

Ağaç budama hangi aletlerle yapılır

Keskin, steril, iş gücü ve zaman kaybına neden olmayacak kullanım kolaylığına sahip (pratik ve ergonomik) aletlerle genellikle budama testeresi, budama merdiveni, gerekli olan yerlerde raylı merdiven, motorlu testere, hidrolik budama aletleri kullanılarak yapılmalıdır.

Ağaç budama türlerine göre değişmekle birlikte kural olarak vejetasyon mevsimi dışında öz su hareketinin durduğu veya henüz başlamadığı kış sonu ve erken ilkbaharda, İnce dalların bir kerede, kalın dalların alttan ve üstten kademeli olarak kesilmesi suretiyle, Kesim yüzeyinin altında kabuk sıyrılmasına – yaralanmasına neden olmadan, Kuru budamanın dal koltuğu (mahmuz-dirsek) bırakmadan gövde ile aynı seviyede ve düz bir makta bırakacak biçimde yılın her mevsiminde yapılmalıdır.

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

12 thoughts on “Ağaç budama

 1. Ahmet Yıldırım

  Sitemizin içerisinde bulunan ağaçların budamasını yaptılar gayet memnun kaldık. Tavsiye ederiz

 2. Rasim

  Profesyonel ağaç budama. Ağaç budama işinde uzman ekipler ile hizmet verilmektedir. Teşekkürler

 3. Sezgin uğurlu

  Sitemizin ağaçlarını budatmak istiyoruz nasıl yardımcı olabilirsiniz

 4. Rasim Demiz

  Bahçemizde 16 tane 3-5 metre arası ağaç budaması yaptılar. Tunahun ve ekiplerine teşekkürler ediyorum.

 5. Mahmut

  4 tane ağaç budama işi yaptılar. İlginize teşekkür ederim. size Tunahun olarak başarılar

 6. Erkin

  Ulus’ta kavak ve cam ağaçlarımız var bu aylarda budanır mi

 7. Sercan Yıldız

  Bakırköy’de İncir ağacı var bir tane 15-20 metre yüksekliğinde vinç gerekli ne kadar fiyata budayabiliriz? Nelediyeden izin aldım.

 8. ekrem

  kendi bahçemizde budama yapmak için belediyeden izin almamız gereklimi. Sorun yaşarmıyız

 9. Sevil

  Biz çim tohumu ekerek bahçemize çim yapmak istedik ama istediğimiz gibi olmadı bilgi verebilirmisiniz nasıl yapalım diye

 10. Sadık

  İstanbul ‘da ağaç budama yaptırmak istiyoruz. 4 tane meyve ağacı var, BUDAMA nasıl yapılabilir. Sizin firma budama yaparmı?

 11. esma

  Şubat aylarında ağaç budama olabilir mi?

 12. Uygur

  Dut Ağacı vardı. Budama ekibi geldi. Teşekkür ediyorum.

Leave A Comment