Ağaç budama

ağaç budama, istanbul ağaç budama, ağaç budayanlar

Ağaç budama yapılırken nelere dikkat edilir; Ağaç budama yapan elamanlarımız, budama yaparken gerekli güvenlik önlemleri ve kıyafetleri tam teşekküllü olarak işe başlar ve ağaç budama işleri SGK’lı ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Ağaç budama her insanın yapacağı bir iş değildir. Ağaç türlerine göre belli zamanları ve budama şekilleri vardır. Ağaç budama yaparken nelere dikkat edilir, ağaç nasıl ne hangi ağaç hangi zamanlarda budanır bunların çok iyi bilinmesi gerekir. Ağaç budama teknikleri hakkında size geniş bir bilgi verilecektir.

ağaç budama firması, istanbul ağaç budama

Budama Nedir

Ağaç gövdeleri üzerindeki kuru ve kısmen de canlı dalların, belli esaslara uyularak tekniğine uygun biçimde dipten düzgün biçimde kesilerek uzaklaştırılmasına “budama” denir.

Ağaçlar neden budanır?

Budamanın çok farklı gayesi ve işlevleri vardır. odun kalitesini artırmaya yönelik budamada gaye; “istikbal ağaçlarını” belirlemek, ardından I. sınıf keresteliğe elverişli dolgun, budaksız, sağlıklı ve silindirik, kalın çaplı gövdeler yetiştirmek ve üretmektir. Kaliteyi artırmayı gaye edinen budamada işletmeci, piyasa değeri son derece yüksek nitelikte odun emvali üretmeye odaklanmak zorundadır. Budama bakımı ile aynı zamanda ağaçların sağlık ve uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

Budama Türleri Nelerdir?

1- Yaş ağaç dalı budama

2- Ağaçlarda kuru dal budama

Ağaçların budama zamanları var mıdır?

Her ağaç ve bitkinin belli budama zamanları vardır. İstediğiniz her hangi bir ağacı budama zamanını ve mevsimini bilmeden budama işini yapamazsınız. Eğer bilinçsiz bir budama yaparsanız ağaçların kurumasını sebep olursunuz. Ağaç budama işleri için ağaç ve bitkiler konusunda uzman kişilerden destek almalısınız. Ağaç budama işleri ciddi bir deneyim istemektedir.

Ağaç budama hangi aletlerle yapılır

Keskin, steril, iş gücü ve zaman kaybına neden olmayacak kullanım kolaylığına sahip (pratik ve ergonomik) aletlerle genellikle budama testeresi, budama merdiveni, gerekli olan yerlerde raylı merdiven, motorlu testere, hidrolik budama aletleri kullanılarak yapılmalıdır.

Ağaç budama türlerine göre değişmekle birlikte kural olarak vejetasyon mevsimi dışında öz su hareketinin durduğu veya henüz başlamadığı kış sonu ve erken ilkbaharda, İnce dalların bir kerede, kalın dalların alttan ve üstten kademeli olarak kesilmesi suretiyle, Kesim yüzeyinin altında kabuk sıyrılmasına – yaralanmasına neden olmadan, Kuru budamanın dal koltuğu (mahmuz-dirsek) bırakmadan gövde ile aynı seviyede ve düz bir makta bırakacak biçimde yılın her mevsiminde yapılmalıdır.