Ağaç budama hizmetleri

Ağaç budama hizmetleri İstanbul

Ağaçlar belirli aralıklar ile budanmalıdır. Meyve ağaçları veya meyve vermeyen ağaç ve bitkiler farklı zaman ve tekniklerle budanır. Ağaç budama ile ilgili sizlere birinci sınıf hizmetler sunmaktayız. Genel olarak Ağaç budamanın tanımı nasıldır? İSTANBUL İÇİ AĞAÇ BUDAMA HİZMETLERİ SUNMAKTAYIZ. Profesyonel ve deneyimli ekiplerle ağaç budama hizmetleri verilir.

Açaç budama nedir? Neden Ağaç Budanır?

Ağaçlara belirli bir şekil vererek düzgün ve kuvvetli bir taç teşkil etmelerini sağlamak, maksimum verimi elde etmek için dal gelişimini teşvik ederek veya engelleyerek verim çağlarında uzun zaman kalmalarını ve kuvvetten düşmeye başlayan ağaçların bir süre daha ürün vermelerini sağlamak için ağacın bir kısmının veya tümünün yapısını düzenlemek amacıyla ağaçlara uygulanan kesme işlemidir.

Ağaç budama tekniği

1. Ana dallar üzerinde çıkacak yardımcı dalların her biri, aynı taraftan ve gövdeye eşit uzaklıkta oluşturulmaya çaba gösterilmelidir. Böylece yardımcı dalların birbirlerine gölge yapmaları önlenmiş ve yaprakların ışıktan azami şekilde yararlanması sağlanmış olur.

2. Aynı noktadan, yan yana aynı kuvvette iki dalın gelişmesine izin verilmemeli, geniş açılı dal bırakılarak dar açılı olanı çıkarılmalıdır. Böylece iki dal arasındaki gelişme rekabeti önlenmiş olur.

3. Budama yaparken ağaç üzerinde meydana gelecek yara yüzeyleri mümkün olduğunca küçük tutulmalı, ayrıca budanan yerlerde budak ve tırnak bırakılmamalıdır. Budama yeri dipten kesilmemelidir.

4. Büyük dalların çıkartılmalarına ilk önce dalın üst taraflarından biraz kesmekle başlanmalı, daha sonra alt kısımdan kesime devam edilerek, çıkartılmalıdır. kaynak: tarimorman.gov.tr