Sürekli Yeşil Olan Ağaçları Budama

tunahun 

Herdem Yeşil Ağaçlarda Budama Nasıl Yapılır?

Bitkiyi şekillendirme ya da istenilen formu verme budamaları sıradan tarzda düzenlenen bahçelerde ve bazı çevre düzenlemelerinde istenilen forma oluşan ya da şekillendirme işlemleri tamamlanmış olan bitkilerin mevcut formunun korunması ya da sürdürülmesine yöneliktir. Kontrol amacı ile yapılan budama işlemleri büyüme durumu arttırmayıp tam aksi durumda duraklamasına neden olacak vejetasyon dönemi içerisinde yapılamalıdır.

Sürekli Yeşil Olan Ağaçları Budama

Her dem geniş yapraklı bitki türlerinde budama

Her dem geniş yapraklı bitki türlerinin budama işlemleri mayıs  ve temmuz ayı ortası olmak üzere çok hafif dozlarda sene iki kere yapılabilmektedir. Kontrol amaçlı bitki budama işlemlerine her seferinde aynı yüzeylere uyguladığımız zaman sürgünlerde yara dokularında odunlaşma meydana gelebilir. Bu sakıncalı durum sürgünler üzerindeki budama yüzeyinin senelere göre iç kısma ve dış kısma doğru kaydırılarak yapılması ile önlenebilir. Taxus, cupressus, chamaecyparis, thuja, juniperus, psogutocarpus gibi bitki türlerinde de şekil düzeltme amaçlı budama işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İğne Yapraklı Bitki Budama Şekileri

Konik ve sütun şeklinde belli bir şekil düzenine sahip olan bu gibi bitki türlerinde bitki üzerinde bir budama sütunu, piramidi ya da konisi belirlenerek şekli bozan ya da dengesizlik oluşturan sürgünler uzaklaştırılarak giderilmelidir. Şekil düzeltme amaçlı yapılan bitki budamaları zamanı geciktirilmeden yapılmalı ve mümkün olduğunca yeni çıkan dallar ve sürgünler üzerinde yoğunlaştırılmalıdır. Uygun zaman dönemi ise sürgünleri henüz odunlaşma durumuna varmadığı ilk büyüme dönemidir.

İğde Yapraklı Ağaçları Budama

İğne yapraklı bitki türleri taç yoğunluğunu %25-30 oranında azaltan budamaları büyüme duraklamaları yaşamaksızın tolere edilebilmektedir. Bu bitki budamaları yılın her mevsiminde yapılmaya uygundur. Kış Budaması Ancak budama işlemi sonrasında kısa sürede canlı ve dolgun bir görüntü kazabilmek amacı ile bakım budamalarının yeni yaprak gelişimini meydana geldiği gelişim dönemi öncesinde (kış mevsimi sonu) uygulanması daha doğrudur.

Kış Ayı Sonunda Ağaç Budama

İğne yapraklı bitki türlerinde reçine akıntılarının yara yüzeylerinin kapatması sebebi ile yaprağını döken türler gibi budama yüzeylerinin yara macunları ile kapatılmasına çoğunlukla gerek kalmaktadır. Pramidal formda güçlü bir lider dal hakimiyeti vardır ve yan dalları bastırır. Bitkiye ikinci bir lider dal oluşturulduğunda çalı şekline dönüşür.

Recommended Posts

Erguvan Ağacı Özellikleri ve Kokusu

Erguvan Ağacı, Erguvan Ağacı dokuz – on metre yüksekliğine kadar boy atabilen, baklagiller familyasından olan ve kokusu güzel olan bir ağaç türüdür. Yeni yetişen Erguvan ağacının rengi kırmızı ve mor ilen yetişkinliğe adım attığı sıralarda yeşil – mavi renkte olabilir. Erguvan’ın çiçek boyları 2 cm civarındadır. Erguvan ağır olmayan bütün topraklarda yetişe bilen ender bitki […]

tunahun 

Türkiye’de Yetişen Gül Çeşitleri

Türkiye’de yetişen gül çeşitleri nelerdir? Türkiye’de yetişen güller çeşitli alanlarda kullanılır. Gül suyu, gül yağı ve çeşitli kimyasal ürünlerde yan madde olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de yetişen güller Peki Türkiye’de biline gül isimleri nelerdir size bu konuda kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle kırmızı, beyaz ve pembe çeşitleri ile çok güzel kokan gül […]

tunahun 

Bonsai Ağaçlarının Özellikleri

Bonsai bir süs bitkisi veya çiçek değil, bir yetiştirme sanatıdır. İlk olarak Çin’de ortaya çıktı ve kelime oyunu olarak biliniyor. Bonsai ağaçları minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilmiş dallar, dikkatli budama ve yetiştirme sayesinde minyatür bir ağaç görünümüne sahiptir. Işık gereksinimi, Bonsai parlak çevreyi sever; ancak doğrudan güneş ışığına maruz […]

tunahun 

Leave A Comment