Sarmaşıkla Bahçe Kemeri Yapma

Sarmaşık Bahçe Kemeri

Sarmaşık bahçe kemeri dikey bahçe kategorsine girmektedir. Bahçe uygulama ve dekorasyon yapımının dikey dikey uygulamasından biride bahçe kemeridir diyebiliriz. Sarmaşıkla yapılan bahçe kemerleri sarılıcı ve tırmanıcı bitkilerle yapılmaktadır. Çeşitli güller açan bitkiler ile yapmak daha güzel bir görüntü sağlamaktadır.

Sarmaşık bahçe kemeri nasıl yapılır?

Bahçe kemeri oluşturmak için malzeme temininde bahçeniz ile aynı özelliklerde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Sarmaşık bahçe kemeri Bahçe kemerlerini ahşap malzemeden, plastik veya tuğladan yapabilirsiniz. Seçeceğiniz bahçe kemeleri çeşitleri diğer bahçelerin dizaynı ile birbirine benzemesindne yarar vardır. Bahçe kemerleri ile diğer bahçeniz bir bütünlük içinde olmalıdır.

sarmaşık bahçe kemeri

Bahçe Kemeri Çeşitleri Nelerdir?

Ahşap Bahçe Kemeri; Zararlılara karşı savunmasızdır. Ahşap bahçe kemerini daha çok ılıman iklim koşullanda tercih ediyoruz. Ahşap kemerlerde de dayanılıklılığı artırmak için kulanıcak ağaç çeşitleri; meşe, çam, sedir ağaçları tercih edilmelidir. Ahşap kemerleri yaptıktan sonra çürümesini önlemek için antiseptik gibi ön işlemlere tabi tutulmalı ve boyanmalıdır. Ayrıca çeşitli dayanılıklılığı artıran bazı boya türleri ile uygun renklerde bıyanmasında büyük yarar vardır.

Metal Bahçe Kemeri; Ahşap bahçe kemerlerine göre çok dayanıklıdır. Bu tür bahçe kemerlerinin ölçüleri ve tasarımı hazırlanarak özel olarak yaptırılır. Ahaşap kemere göre daha fazla tercih edilmelidir. Çünkü ömrü uzundur.

Plastik Bahçe Kemeri; Plastik kemer çeşitleride hazır olarak satın alınır. Belirli ölçülerde alına kemerlerin kullanımı ve kurulumu basittir. Plastik kemerler ahşap kemerler ve metal kemer çeşitlerine göre daha az dayanıklıdır. Tercih edenler mevcuttur. Bitkileri ayak kısımlarına dikerek bahçe kemerinin bitki ile kaplanması sağlanır.

Taş, Tuğla, Beton Bahçe Kemeri; Bu tür kemerle diğer bahçe kemerlerine göre en iyi görünümü sağlamaktadır. tercihlere göre taş bahçe kemeri, tuğla bahçe kemeri, beton bahçe kemeri olarak yaptırılır. Bu bahçe kemerleri özel işçilik isteyen bir uygulamadır. İsteğe bağlı olarak bu tür kemerleride yapmaktayız.

Bahçe Kemerlerinde Hangi Bitkiler Kullanılır?

Bahçe kemerleri yapıldıktan sonra en önemli aşamalardan birde hangi bitkilerin kullanılacağıdır. Bahçe kemerlerinde kullanıcak bitki çeşitleri şunlardır.

 1. Acem Borusu
 2. Amerikan Sarmaşığı
 3. Begonvil (Gelin Duvağı)
 4. Beyaz Çiçekli Sarmaşık
 5. Çan Sarmaşığı
 6. Çarkıfelek Çiçeği
 7. Duvar Sarmaşığı
 8. Hanımeli
 9. Mor Salkım
 10. Orman Atlası
 11. Sarmaşık Gül