Sarıyer Çim Ekimi

Sarıyer Çim Ekimi

Sarıyer Çim ekme işlerini için size hizmet sunulmaktadır. Çim ekimi ve çim bakımı ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz. Çim ekme, çim sulama, yabancı zararlılarla mücadele için size hizmet verilmektedir.

Çim alanlarında yabancı otlarla mücadele

Çim alanlarındaki yabancı otlar çimin gelişmesi için gerekli olan besin maddelerini, nemi ve ışığı emerek çimin gelişmesini ve yaşamasına engel olmaktadır. Çim alanında çim oluştuktan sonra büyüyen geniş yapraklı yabancı otları ortadan kaldırmak için yabancı ot ilaçları kullanılmalıdır. Yabancı ot ilacı kullanırken havanın rüzgarsız olması ve çim alanında sulama işleminin bir gün yapılmaması gerekmektedir. Yabancı ot mücadelesi üç ana yöntemde ele alınmalıdır. Koruma önlemleri ile mücadele: Bu yöntemde ekim yapılmadan önce toprak çok iyi bir şekilde hazır hal getirilmelidir. Toprak fumigasyonu çok yıllık yabancı ot türlerinin artıklarının temizlenmesi sertifikalı tohumların kullanılması ve çim ekimi gerçekleştirilmeyecek bölgelerde toprak işleminin yapılması yabancı ot problemini büyük ölçüde düşürür.

1- Fiziki mücadele yöntemi: Çimlerin bulunduğu bölgede yabancı otların el veya farklı aletlere ile sökülmesi esasına dayanan bir mücadele yöntemidir.

2- Biçme yöntemi ile mücadele: Bu yabancı otlarla mücadele tekniğinde özellikle uzun boylu çok yıllık yabancı ot türleri çiçek döneminde biçilerek çim alanlarındaki yoğunlukları azaltılmaya veya yok edilmeye çalışılır.

3- Kimyasal ilaçlar kullanılarak mücadele yöntemi: Çim alanlarında görülen yabancı otlarla mücadele yöntemlerinde son dönemlerde en çok kullanılan yöntemdir.

Çim Ekme Sarıyer

Bu yabancı otlarla mücadele yönteminde kullanılan kimyasal ilaçlar yabancı otlarda meydana getirdikleri etki şekillerine göre kontak ve sistemik etkili olmak üzere iki gruba ayrılır. Kontak etkili ilaçlar uygulandıkları bitki organlarını öldürür. Bu kimyasal ilaçlar yalnızca tek yıllık ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı etkilidir. Sistemik etkili ilaçlar ise bitkinin dokularına nüfus ederek yayılır ve bitkinin metabolizmasını bozar. Yabancı otların fotosentez, nükleitasit veya protein sentezini engelleyerek ölmelerine sebep olurlar. İlaçlama yapıldıktan yaklaşık 1-4 gün sonra yabancı otlarda ölüm başlar. Yalnız kullanılacak olan kimyasal ilaçlara ve kullanım oranlarına dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla kimyasal ilaç kullanımı çimlere zarar verip onların da ölmesine neden olmaktadır. Son yıllarla en çok tercih edilen yabancı otlarla mücadele yöntemi olmasına rağmen kimyasal ilaç kullanımını tavsiye etmiyoruz. Özellikle hobi olarak bahçenizde uyguladığınız çim alanlarında diğer yöntemleri kullanmanız daha sağlıklıdır.