Peyzaj tasarımında nelere dikkat edilir?

Peyzaj tasarımının temel prensipleri

Teknik; peyzaj çalışmalarında seçilecek canlı ve cansız malzemenin ilmi ve teknik esaslara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Teknik ve ilmi esaslar bitki materyalinin kullanış şekillerini aşağıdaki ekolojik faktörlere göre sınırlar.

Toprak faktörü; kumlu toprak, killi toprak, kireçli toprak, humuslu toprak, asit-nötr ve alkali topraklar, sığ toprak, derin toprak, taşlı toprak. Isı faktörü; her bitki türünün gelişmesini normal devam ettirebilmesi için uygun ortalama maksimum ve minimum derecesi vardır. Isı dereceleri bu değerlerin dışına çıktığında bitki yaşayamaz. Örnek vermek gerekir ise yüksel sıcaklıklara dayanıklı türler ardıç, oya ağacı, zakkum, alev ağacı, ateş dikeni, dişbudak, yalancı akasya gibi ağaçlardır.

Işık faktörü; bitkiler genelde bol ışıklı yarı gölge ve gölge ortamları tercih eder ve saha rahat yaşarlar. Örnek vermek gerekir ise gölgede yetişen bitki türleri şunlardır; şimşir, kamelya, taflan, gardenya, ortanca, ormangülü.

Su ve yağış faktörü; bitki su ihtiyacını yağış ve sulama suyu ile temin eder. Bitki gelişmesine hanın nisbi rutubetinin ve taban suyu seviyesinin büyük etkisi vardır. Örnek vermek gerekir ise kuraklığa dayanıklı bitki türleri şunlardır; dağ muşmulası, pampas otu, ardıçlar, oya ağacı, orman gülüdür.

Rakım ve yükseklik faktörü; bazı bitkiler yalnız alçak bazıları ise yalnız yüksek rakımlarda yetişir. Her ikisinde de yetişen bulunmaktadır. Peyzaj tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mezar peyzaj fiyatlarımezar peyzaj fiyatları

İçindekiler1 mezar peyzaj fiyatları1.1 mezar çiçek süslemeleri1.1.1 mezar çiçeklendirme fiyatları1.1.1.1 mezar çiçeklendirme istanbul mezar peyzaj fiyatları Mezarlara peyzaj uygulaması, çiçeklendirme hizmetleri verilmektedir. Yakınlarınızın mezarlarına farklı peyzaj ve çiçeklendirme uygulaması yapabilirsiniz.

Civanperçemi Nedir?Civanperçemi Nedir?

Civanperçemi Civanperçemi dünyada ve Türkiye’de çok önemsenen bir türdür. Bu bitki türünün sağlığa çok faydalıolduğu ileri sürülmektedir. Civanperçemi akbaşlı, akbaşotu, amelotu gibi çeşitli isimlerle anılan Achillea millefolium Asteraceae (Compositae) familyasına