İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri

tunahun 

İstanbul’da yetişen ağaç türleri İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında hemen hemen her türlü ağaç yetişmektedir. İstanbul’da bulunan orman alanları park ve bahçelerde bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi İstanbul’da her türlü orman ağaçları çam, ladin vb ile elma, armut, kiraz, erik, dut, üzüm vb meyve ağaçların hepsi yetişebilmektedir. Şehir merkezine uzak olan ilçe ve köylerde çok çeşitli ağaçlar yetişmektedir.

İstanbul sınırları içerisinde güzel ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Her ne kadar şimdi onları göremesek bile onlar yaşam mücadelesi veriyorlar. Bazılarının her gün önünden öylece geçiyoruz. Bizim hayatımız için çok önemli bir varlık olan ağaçları ve bitkileri çoğu zaman görmüyoruz bile, bize sağladığı faydaları bilsek her önünden geçtik selam verip Allah’a şükretmemiz gerekir.  İstanbul ağaçları nelerdir?

İstanbul içinde yetişen ağaç isimleri

Erguvan Özellikle boğaz kıyılarından yetişir. Asın anavatanı Akdeniz diyebiliriz. Ortalama boyu 3 metredir. Çok eski Erguvanlar  9- 10 metreye kadar boy verebilir. Erguvan ağacının kısada bir hikayesi vardır derler; Şöyle ki  Avrupa’da Yahuda ağacı (Judas) olarak bilinir. İnanışa göre Hz. İsa’yı ihbar eden Yahuda, pişman olur ve kendini erguvan ağacında asar. Bu olaydan önce beyaz olan yaprakları kandan ve utançtan pembeleşir. Erguvan rengi, Bizans döneminde imparatorluk rengi olarak kullanılmıştır. 

Dut İstanbul’a tahmini olarak İpek yolundan ticaret yapan tüccarlar tarafından getirildiği söylenmektedir. Dut ağacı İpek dokumacılığının gelişmesiyle yaygınlaşır. İpek böcekleri ince kıyılmış dut yapraklarıyla beslenir. Osmanlı kültüründe her evin bahçesinde bir dut ağacı vardır.

Salkım Söğüt Bu ağacın anavatanı Çin’dir. 14 – 15 metre boyunda olabilir. Dik olmayan bir ağaçtır. İsmini de bu özelliğinden aldığı söylenir. Sallanır dalları Salkım Söğüt olur. Bizanslardan bu yana İstanbul’da olduğu bilinmektedir.

Sedir Her zaman yeşil renklidir. İstanbul’da çok fazla araç olduğu için sık rastlanmaz sebebi ise egzoz gazından etkilenirler.

At Kestane Kırmızı, pembe ve beyaz çiçekli olmak üzere üç çeşidi vardır. Ak Kestane ağacı 20 yaşlarına kadar iyi yemiş verir ama 20 den sonra kestaneleri acıdır. At kestanesi Arnavutlar tarafından getirilmiştir.

Manolya Büyük ve göze hitap eden çiçekleri iler her zaman ilgi çekmiştir. İstanbul’da saray çevrelerinde ve bahçelerinde görülmektedir. Sürekli Yeşil’dir. Mayıs aylarında çiçek açmaktadır. İstanbul Balta Limanı Hastanesi bahçesindeki Manolya Ağacı çok bilinir.

Gümüşi Ihlamur Bu ağaç türü Macar Ihlamuru olarak bilinir. Orman ağacı olmasına rağmen İstanbul’da tutmuştur. 50 metreye kadar boy verebilir. Gümüşi tüylerinden adını almıştır. Genel olarak Temmuz ayı içinde açan çiçekleri muhteşem kokar.

Fıstık Çamı Boyları 15 metreye kadar uzayabilir. Kozalaklarının toplanması gerekmektedir. İstanbul’da tepelerde yetişir.

Çınar Ağacı Boyu  30 – 35 metreye kadar uzanır, 7 metreye kadar eni olabilir. Bu ağacın ömrü çok uzundur. İstanbul’daki Çınar Ağaçları Londra çınarı olarak bilinir.

Diş Budak Yaygın ismi ile Anadolu Diş Budağı olarak bilinmektedir. Yol ağacıda denilmektedir. Ayasofya’nın harcına yapraklarının karıştırıldığı söylenir. Diş Budak Ağacı tuzlu sulardan etkilenmez bunun için her ortamda yetişmektedir.

İstanbul’da yetişen orman ağaçları nelerdir? Çam, Ladin, Kavak, Servi, Kayın, Ardıç, Ilgın, Ihlamur, Abünüs, Meşe, Söğüt, Şimşir, Sedir vb türlerde ağaçlar yetişebilmektedir.

Recommended Posts

Ay takvimine göre ağaç budama

Ay takvimine göre ağaç budama, Ay takvimine göre ağaç budama ve ağaç kesme nasıl yapılmalıdır? ay takvimine göre kimler ağaç keser? ay takvimine göre ağaç kesme doğru mu? ay takviminde ağaç budama zamanları? ay takviminde bitki budama, ay takviminde ağaç kesme. Ay takvimine göre budama yapmak eski dönemlerde önemsenen iyi bir gelenek idi. Ay takvimine […]

tunahun 

Üsküdar peyzaj şirketleri

Üsküdar peyzaj, Üsküdar’da peyzaj ve bahçıvanlık ile ilgili sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Bahçe tasarımı ve bahçe düzenleme işleriniz için bizi arayabilirsiniz. Üsküdar peyzaj tasarımları deneyimli ekiplerle yapılmaktadır. Üsküdar peyzaj firması, Tunahun olarak sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Peyzaj düzenleme de ölçü nasıl olmalıdır; Ölçü algılaması mekanlar arası karşılaştırmaya ve değerlendirmeye bağlı olarak yapılır. İşlem yapılacak olan […]

tunahun 

İstanbul Ağaç Budama Şirketleri

Ağaç Budama ağaç kesimi şirketleri genellikle peyzaj firmaları olarak bilinir. Bünyemizde bulunan belgeli ağaç budama ustaları ile deneyimli personeller aracılığı ile budama hizmeti alabilirsiniz. İstanbul ağaç budama ve ağaç kesimi hizmeti veren bir peyzaj şirketimiz vardır. 🌲 (Ağaç) budama ve ağaç bakımı için peyzaj şirketimiz Tunahun sizlere çözümler sunacaktır. Fiyat almak için bizi arayarak iletişim […]

tunahun 

6 thoughts on “İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri

 1. Ersin Akın

  İstanbul’da yetişen çok güzel ağaçlar varmış. yazı için teşekkür ederiz.

 2. mavi

  İstanbul yetişen ağaç ve bitki türleri daha fazla olmalı. Yinede iyi bir çalışma olmuş.

 3. sadık elibol

  İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri diye yazılan bu makale yetersiz bence, İstanbulda daha fazla meyve ağacu bulunmaktadır.

  1. Merve

   Ekleyin bildiklerinizi lütfen yorumlara ne güzel olur

 4. ayhan

  At kestanesi yeniyormu?

 5. Şennur

  merhaba
  İstanbul’da bu kadar yetişen ağaç türü var demişsiniz!!! bu biraz az değilmi 🙂

Leave A Comment