İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri

tunahun 

İstanbul’da yetişen ağaç türleri

İstanbul sınırları içerisinde güzel ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Her ne kadar şimdi onları göremesek bile onlar yaşam mücadelesi veriyorlar. Bazılarının her gün önünden öylece geçiyoruz. Bizim hayatımız için çok önemli bir varlık olan ağaçları ve bitkileri çoğu zaman görmüyoruz bile, bize sağladığı faydaları bilsek her önünden geçtik selam verip Allah’a şükretmemiz gerekir.  İstanbul ağaçları nelerdir?

İstanbul içinde yetişen ağaç isimleri

Erguvan Özellikle boğaz kıyılarından yetişir. Asın anavatanı Akdeniz diyebiliriz. Ortalama boyu 3 metredir. Çok eski Erguvanlar  9- 10 metreye kadar boy verebilir. Erguvan ağacının kısada bir hikayesi vardır derler; Şöyle ki  Avrupa’da Yahuda ağacı (Judas) olarak bilinir. İnanışa göre Hz. İsa’yı ihbar eden Yahuda, pişman olur ve kendini erguvan ağacında asar. Bu olaydan önce beyaz olan yaprakları kandan ve utançtan pembeleşir. Erguvan rengi, Bizans döneminde imparatorluk rengi olarak kullanılmıştır. 

Dut İstanbul’a tahmini olarak İpek yolundan ticaret yapan tüccarlar tarafından getirildiği söylenmektedir. Dut ağacı İpek dokumacılığının gelişmesiyle yaygınlaşır. İpek böcekleri ince kıyılmış dut yapraklarıyla beslenir. Osmanlı kültüründe her evin bahçesinde bir dut ağacı vardır.

Salkım Söğüt Bu ağacın anavatanı Çin’dir. 14 – 15 metre boyunda olabilir. Dik olmayan bir ağaçtır. İsmini de bu özelliğinden aldığı söylenir. Sallanır dalları Salkım Söğüt olur. Bizanslardan bu yana İstanbul’da olduğu bilinmektedir.

Sedir Her zaman yeşil renklidir. İstanbul’da çok fazla araç olduğu için sık rastlanmaz sebebi ise egzoz gazından etkilenirler.

At Kestane Kırmızı, pembe ve beyaz çiçekli olmak üzere üç çeşidi vardır. Ak Kestane ağacı 20 yaşlarına kadar iyi yemiş verir ama 20 den sonra kestaneleri acıdır. At kestanesi Arnavutlar tarafından getirilmiştir.

Manolya Büyük ve göze hitap eden çiçekleri iler her zaman ilgi çekmiştir. İstanbul’da saray çevrelerinde ve bahçelerinde görülmektedir. Sürekli Yeşil’dir. Mayıs aylarında çiçek açmaktadır. İstanbul Balta Limanı Hastanesi bahçesindeki Manolya Ağacı çok bilinir.

Gümüşi Ihlamur Bu ağaç türü Macar Ihlamuru olarak bilinir. Orman ağacı olmasına rağmen İstanbul’da tutmuştur. 50 metreye kadar boy verebilir. Gümüşi tüylerinden adını almıştır. Genel olarak Temmuz ayı içinde açan çiçekleri muhteşem kokar.

Fıstık Çamı Boyları 15 metreye kadar uzayabilir. Kozalaklarının toplanması gerekmektedir. İstanbul’da tepelerde yetişir.

Çınar Ağacı Boyu  30 – 35 metreye kadar uzanır, 7 metreye kadar eni olabilir. Bu ağacın ömrü çok uzundur. İstanbul’daki Çınar Ağaçları Londra çınarı olarak bilinir.

Diş Budak Yaygın ismi ile Anadolu Diş Budağı olarak bilinmektedir. Yol ağacıda denilmektedir. Ayasofya’nın harcına yapraklarının karıştırıldığı söylenir. Diş Budak Ağacı tuzlu sulardan etkilenmez bunun için her ortamda yetişmektedir.

Recommended Posts

Erguvan Ağacı Özellikleri ve Kokusu

Erguvan Ağacı, Erguvan Ağacı dokuz – on metre yüksekliğine kadar boy atabilen, baklagiller familyasından olan ve kokusu güzel olan bir ağaç türüdür. Yeni yetişen Erguvan ağacının rengi kırmızı ve mor ilen yetişkinliğe adım attığı sıralarda yeşil – mavi renkte olabilir. Erguvan’ın çiçek boyları 2 cm civarındadır. Erguvan ağır olmayan bütün topraklarda yetişe bilen ender bitki […]

tunahun 

Türkiye’de Yetişen Gül Çeşitleri

Türkiye’de yetişen gül çeşitleri nelerdir? Türkiye’de yetişen güller çeşitli alanlarda kullanılır. Gül suyu, gül yağı ve çeşitli kimyasal ürünlerde yan madde olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de yetişen güller Peki Türkiye’de biline gül isimleri nelerdir size bu konuda kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle kırmızı, beyaz ve pembe çeşitleri ile çok güzel kokan gül […]

tunahun 

Bonsai Ağaçlarının Özellikleri

Bonsai bir süs bitkisi veya çiçek değil, bir yetiştirme sanatıdır. İlk olarak Çin’de ortaya çıktı ve kelime oyunu olarak biliniyor. Bonsai ağaçları minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilmiş dallar, dikkatli budama ve yetiştirme sayesinde minyatür bir ağaç görünümüne sahiptir. Işık gereksinimi, Bonsai parlak çevreyi sever; ancak doğrudan güneş ışığına maruz […]

tunahun 

6 thoughts on “İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri

 1. Ersin Akın

  İstanbul’da yetişen çok güzel ağaçlar varmış. yazı için teşekkür ederiz.

 2. mavi

  İstanbul yetişen ağaç ve bitki türleri daha fazla olmalı. Yinede iyi bir çalışma olmuş.

 3. sadık elibol

  İstanbul’da yetişen ağaç çeşitleri diye yazılan bu makale yetersiz bence, İstanbulda daha fazla meyve ağacu bulunmaktadır.

  1. Merve

   Ekleyin bildiklerinizi lütfen yorumlara ne güzel olur

 4. ayhan

  At kestanesi yeniyormu?

 5. Şennur

  merhaba
  İstanbul’da bu kadar yetişen ağaç türü var demişsiniz!!! bu biraz az değilmi 🙂

Leave A Comment