Güllerde ve süs bitkilerinde budama nasıl yapılır?

Güllerde ve süs bitkilerinde yapılan budama işlemleri

Güller ve süs bitkilerinde yapılacak olan budama işlemleri oldukça uzmanlık ve bilgi gerektiren bir işlemdir. Bu işlem için iyi yetişmiş alanında uzman bahçıvan ve bu budama işlemini yapacak uygun alet ve ekipman çok önem taşımaktadır. Ağaçların budanması bir plan yapılarak buna göre yapılmalıdır. Programlı ve tekniğine uygun budamalar meydana gelen ani devrilmeler sonucu ortaya çıkan can ve mal kayıpları gibi istemediğimiz sonuçları ortadan kaldıracaktır.

Güllerde budama nasıl yapılır?

Mevcut bulunan ağaçların ömürleri 30-40 yıl olmuş ve hiç budama yapılmamış ise budama sorununu bir seferde veya hızlı bir biçimde sonuçlandırmak mümkün değildir. Yapılması gereken işlem ağaçların durumun ve vaziyetini dikkate alan belli bir süreye yayılmış planlı programlı bir budama biçimidir. Bunun dışında yapılacak işlemler ağaçlarda istemediğimiz olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bitkilerde budama yapma yöntemleri

Yaz döneminde su sürgünü, kuru dal, kök sürgünü gibi rutin ağaç kontrolleri yapılmalı ve bu durumlar ortadan kaldırılmalı ağaca bir zarar vermesinin önüne geçilmelidir. Aksi durumlarda bitkilerde tepe çökmeleri ölme doğru hızlı bir gidiş meydana gelmektedir. Ağaçlara budama yapacak olan kişi bu alanda bilgili ve tecrübeli olmalıdır. Ayrıca ağaç budamada kullanılan alet ve ekipmanları da kullanması son derece iyi bilmelidir. Aksi durumda hem kendisine hem de ağaca geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.