Armut Ağaçlarını Budama

Armut Ağacı Budama

Armut ağaçlarında yapılacak olan terbiye şekilleri elma ağaçlarına benzerlik göstermektedir. Fakat armut ağaçların doruk dal hakimiyeti elma ağaçlarına göre daha belirgindir. Armut ağacı budama şekilleri Armut ağaçlarına da doruk dallı, farklı doruk dallı, goble, palmet, piramit gibi terbiye şekil ve formları yanında doruk dalı hakim çalı tipinde terbiye şekilleri ve formları uygulanmaktadır. Bu terbiye şekilleri esas itibari ile elmalara benzer olarak meydana getirilir. Ağaçların gençlik dönemindeki şekillendirilmeleri esnasında dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken hususlar şunlardır;

armut ağacı ne zaman budanır

Armut ağacı budama teknikleri?

1- Bahçeye dikilecek olan armut fidanları fidanlıktan dallandırılmış bir şekilde gelebilirler. İyi bir dallandırma verime yatmayı hızlandıracağından dolayı arzu edilir. Bazı fidan üreticileri fidanları uygun bir şekilde dallandırabilmektedir. Bu gibi durumlarda bu fidanlar tercih edilmelidir.

2- Ateş yanıklığının yaygın olduğu yerlerde çatıyı meydana getiren ana dal miktarı altı adede kadar çıkartılmalıdır çünkü sonraki senelerde enfeksiyonlar sebebi ile ana dallardan kimileri çıkartılabilir. Ancak normal şartlarda ana dal miktarı üç dört adet olmalıdır.

3- Yine ateş yanıklığının bulunduğu yağışlı bölgelerde hafif budama işlemleri tercih edilmelidir çünkü armut ağacında gerçekleştirilecek olan şiddetli budama işlemleri yüksek taze sürgün gelişimini uyandırır. Bu da ağaç üzerindeki hastalığın kontrolünü güçleştirir.

4- Birçok armut türü dikine bir büyüme eğilimindedir ve fazla dallanmaz. Armut ağacı ne zaman budanır? Yan dal meydana gelmesini uyarmak gayesi ile tepe vurma işlemi en az düzeyde gerçekleştirilmelidir çünkü buradan yumuşak uç sürgünler oluşur. Armut ağaçlarındaki kesim işlemlerinin büyük miktarını dal ayıklaması şeklinde gerçekleştirmeli ağaç üzerinde bulunan dalların geniş açılı olması için aralara gergiler yerleştirilmelidir. Bu şekilde dikine büyümeyi değiştirmek dallar üzerinde sonradan verimli olacak sürgün ve topuzların meydana gelmesini uyarır. Zaten armut ağaçları verime yatmaya başladıktan sonra ağaçların tacı üzerinde bulunan ürünün ağırlığı ile daha yayvan bir hal almaktadır. D-anjou gibi yayılıcı bir gelişme gösteren armut çeşitlerinde gergiye ihtiyaç duyulmaz.

5- Yaşı genç olan armut ağaçlarında herhangi bir dalın yüksek meyve yüklü olması önlenmelidir. Çünkü bu yük dalı aşağıya doğru eğerek dalın ileriki senelerdeki kullanımını bozar.

Armut Ağacı Budama, Armut Ağaçlarını Budama, Armut ağacı budama şekilleri, Armut ağacı budama teknikleri, Armut Ağacı nasıl budanır, Armut ağacı budayanlar, Armut ağaçları budanması, yaşlı armut ağacı nasıl budanır, armut ağacı bakımı, armut yaz budaması, armut ağacı ne zaman budanır