Şakayık Çiçeği

Şakayık Çiçeği İle Bahçe Uygulama

Şakayık Çiçeği İlkbahar çiçeği olarak bilinmektedir. Kokusu çok güzeldir. Şakayık çiçeği ekmek isterseniz güneş görecek bir yerde olması gerekmektedir. Günlük ortalama 6 ile 8 saat arası güneş görmesi gerekmeketdir. Bu Şakayık Çiçeği’nin gelişmesi için çok önemli bir etkendir. Şakayık Çiçeği bütün topraklarda yetişebilir. Bahçelerde Şakayık Çiçek türleri tercih edilecekise bahçenizin günün çok zamanında güneş alabilecek olamasına dikkat edilmektedir. Ekilmesi köklerinin büyüklüğünün yaklaşık iki katı derinliğine inilmelidir. Bakımı kolaydır.

Şakayık Çiçeği

Şakayık Çiçeği Renkleri

Şakayık Çiçeği baş döndürücü renklere sahiptir; pembeler, mercanlar, kızılcıklar, beyazlar, sarılar ve kırmızılar şeklinde renkelri mevcuttur. Şakayık Çiçeği vazolarda iyi yetişir. Ağırlıklı olarak düğünlerde kullanılan bir çiçek türüdür. Şakayık türleri genel olarak ikiye ayrılır;

  1. Otsu Şakayıklar; Bahçelerde rahatlıkla yetişebilirler, bütün iklim koşullarında yetişmektedir. İlkbaharda’da çiçek açar ve Sonbahar sonuna doğru etkisini kaybeder.
  2. Ağaççıl Şakayıklar

Şakayık Çiçeği Türleri

Mercan Şakayık Çiçeği, Genllikle büyük kafalı olan çeşitlerinden oluşur. Mercan Şakayığı açtıkça solan bir türdür. Türünün en büyüklerinden sayılmaktadır.

Beyaz Şakayık Çiçeği, Kokusu çok güzeldir. Beyaz olarak bilinir ama kremsi bir beyaz renge sahiptir. Bu çiçeğin içi kısmı zamanla açık sarı bir renk almaktadır.