05347173480

Meyve Ağacı Budama Yapanlar

Meyve ağaçları budayan firmalar

Meyve ağaçları nasıl budadır, meyve ağaçları budama yapma, meyve ağacı budama tekniği, meyve ağaçlarında budama nasıl olmalı, meyve ağacı budama takvimi, meyve ağacı budama zamanı, meyve ağaçları budama şekli, meyve agaçları hangi aylarda budanır.

Meyve ağaçları budayan firmalar

Meyve ağaçlarında çiçek tomurcukları bir senelik sürgünler üzerinde gelişim gösterir. Bundan dolayı meyve ağaçları her sene çok sayıda sürgün meydana getirirler. Verim dönemindeki şeftali ağaçlarına dört farklı şekilde budama işlemi uygulanır.

Meyve Ağacı Budama Zamanı

Meyve Ağaçları Budama Yapma Bu budama işlemi yönteminde sadece kurumuş, ölü veya güçlü olarak birbirlerinin içine geçmiş dallar ayıklanır. Bu şekilde budama işlemi yapılmış şeftali ağaçlarının verimlilikleri ve meyve renkleri iyi olmakla beraber meyveleri küçük ufak kalır ayrıca meyve dalları ağacın dış yüzeyine doğru kayar ve iç bölümlerinin verimi düşer.

Meyve Ağaçlarında Dal Budama Tekniği

Bu budama işlemi yönteminde sadece zayıf meyve sürgünleri ve kalanların da yarı kısmı ayıklanır. Ağaç üzerinde bulunan sürgünlerde kısaltma işlemi gerçekleştirilmez. Bu yöntemle budama işlemi yapılan şeftali ağaçlarında ağacın ışıklanması, meyvelerin iyi verimlilik, şiddetli budanan ağaçlara göre çok yüksektir. Ayrıca meyveleri ufak kalır. Meyve Ağaçlarında Budama Yöntemi >>

Meyve Ağacında Geneksel Budama Nasıl yapılır?

Bu budama yönteminde kötü meyve dalları ayıklandıktan sonra geriye kalan meyve dallarında sürgünü büyüme gücüne göre bir kısaltma işlemi uygulanır. Bu kısaltma işlemi çoğunlukla sürgünün yarısı kadardır. Bu budama yöntemi ile budanmış şeftali ağaçlarında meyve büyüklüğü önceden anlattığımız iki budama yöntemine göre artar. Şeftali ağaçlarındaki verimin azalması budama işleminin şiddetine bağlıdır.

Meyve Ağacında Şiddetli Budama İşlemi

Bu budama yönteminde zayıf gelişim gösteren ve büyüyen sürgünlere ilave olarak diğer sürgünlerin %50-75’i ayıklanır. Geriye kalan sürgünler güçlü olarak kısaltılır. Bu budama işlemi yönteminde ağacın meyve verimi çok az miktardadır. Fakat meyvenin iriliği ve kalitesi en yüksek seviyeye çıkar. Neticede bu budama işlemi yöntemlerinden sürgün ayıklaması yanında kısmi olarak sürgün kısaltmasına dayalı bir budama yöntemi en uygunu olacaktır. Zayıf ve sıkışık olan sürgünler ayıklanma işleminden sonra geriye kalan sürgünlerin 1/3’ü miktarında yere bakan göz üzerinden kısaltılması ağacın meyve tutumundan sonra da uygun bir meyve seyreltmesi yapılması önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziosmanpaşa Ağaç budamaGaziosmanpaşa Ağaç budama

İçindekiler1 Ağaç budama firması Gaziosmanpaşa1.1 Ağaç budama Gaziosmanpaşa1.1.1 GOP Ağaç budama şirketleri1.2 Gaziosmanpaşa Ağaç Kesme1.2.1 Ağaç Budama Ücretleri Gaziosmanpaşa Ağaç budama firması Gaziosmanpaşa Her türlü ağaç budama işi yapılmaktadır. Ağaç

Bayrampaşa Ağaç budamaBayrampaşa Ağaç budama

İçindekiler1 Ağaç budama firması Bayrampaşa1.1 Bayrampaşa Ağaç Budama Ustası1.2 Bayrampaşa Ağaç Kesme Firması1.3 Ağaç budama yapanlar Bayrampaşa Ağaç budama firması Bayrampaşa Bayrampaşa’da ağaç budama hizmeti vermekteyiz. Ağaç budama için uygun