Limon ağacı budama zamanı

tunahun 

Limon ağacı bakım budaması

Limon Nedir (Citrus) ılıman iklime sahip her yerde, yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri olarak bilinir. Genellikle Ege, Akdeniz bölgelerinde her yerde yetişir. Türkiye’de bilinen en yayygın narenciye türüdür.

Limon Çeşitleri

Limon Çeşitleri Nelerdir?

Lamas Limonu; Türkiye’de Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Mersin’de Erdemli ve Silifke bölgelerinde yetişmektedir. Orta büyüklükte, silindirik, boyun halkalı ve belirgin memelidir. Kabuğu sarı renkli üstün tat ve kokuya sahip sulu bir limon’dur.

İtalyan Memeli Limon (Kara Limon); İtalyan kökenli olduğu sanılan, Türkiye’ ye giriş tarihi bilinmeyen en eski yerli limon çeşitlerimizdendir. Akdeniz bölgesinde “İtalyan memeli”, Batı Akdeniz bölgesinde “Demre Dikensiz” ve “Kara Limon” olarak bilinmektedir.

Molla Mehmet Limonu; Bilinen en çok yetişitirdiği yer Mersin’dir. Meyveleri sarı renklidir. Kabuk girintili çıkıntılı, orta kalınlıktadır ve kalınlığı 5,54 mm’ dir. Meyvenin sap tarafında belirgin bir boyun bulunmaktadır. Meme, küt ve kaba yapılıdır. Suda çözünebilir kuru madde miktarı % 8-10, titre edilebilir asit içeriği % 6-10′ civarındadır.

Limon Ağacı Budama Mevsimi

Kıbrıs Limonu ; Daha çok Alanya, Anamur yöresinde yetişmektedir. 1920 – 25 yıllarında Kıbrıs’ tan getirildiği bilinmektedir. Meyve kabuğu sarı renkli, parlak, düzgün, dalgalı ve kalınlığı 5,24 mm’ dir. Meyveleri oval ve silindirik şeklindedir. Sap kısmında belirgin sayılabilecek bir boyun olmasına karşın limonlara özgü ”meme” yok denecek kadar küçüktür.

Kütdiken Limonu ; Anadolu’da yetişen en eski limon çeşitlerinden biridir. Depolaması en fazla yapılan bir türdür. Meyve kalitesi çok üstündür. Meyve kabuğu düzgün, parlak, meyve etine sıkı bağlı, yeşil sarı veya limon sarısı renktedir. Meme kısmı fazla gelişmemiştir. Meyve elips şeklindedir. Çekirdeklidir. Bol sulu ve yüksek asitlidir.

Enterdonat Limonu ; Erkenci bir tür olan Enterdonat, dünyada en çok Türkiye’ nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ nde yetiştirilmektedir. Dünyanın en fazla Enterdonat üreten ülkesi 450.000 ton ile Türkiye’ dir. Meyvesi büyük, uzun ve silindirik biçimindedir. Meyvenin en belirgin özelliği, meme başının yana yatık olmasıdır. Meyve kabuğu, düzgün, açık yeşil renkli ve parlaktır. Çekirdek sayısı az olan meyvenin eti, yeşilimsi sarı renktediR.

Mayer Limonu ; Mayer’in diğer limon çeşitlerinden farklı bir özelliği maxsimum 2,5-3m boyunda olmaları, keza meyveden başını kaldırıp da boya gitmeye zamanı yok gibidir. Taze güz sürgünleri de olmadığından dona karşı diğer çeşit limonlara nazaran daha dayanıklı olmaktadır. Yediveren çeşiti, yılın her mevsiminde meyve vermekte olup bol güneşli ve gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmadığı iklimi sevmektedir.

Lisbon Limonu ; Mayer limonun iki katı büyüklüğünde, kalın kabuğu ile dikkat çeken limon çeşididir.

Lime (Misket veya Yeşil) Limon ; Türkiye’ de yeşil limon veya Misket limon olarak bilinir. Muhteşem bir tadı vardır, mojito gibi kokteyl ve içeceklerin yapımında tüketilir. Yemek ve tatlılarda tatlandırıcı olarak da kullanılır.

Uçkurutan Hastalığı Nedir? Limon ağacı budamasını, kuru alma ve uç alma işlemlerini zamanında yapmalıyız. Kütdiken limonlarda budama temmuz, ağustos ve eylül ayıaylarında yapılması önemlidir. Uçkurutana ve birçok hastalığa karşı sonbaharda azotlu gübre kesinlikle verilmemelidir. O yılın sürgünleri kışa odunlaşmış olarak girmelidir. Uçkurutanlı dallar görüldüğü zaman, kuruma yerinin 18 – 22 cm altından kesilmesi önemlidir.

Linon Ağacı Budama

Limon ağacı budanırken çok dikkat edilmeksi gerekmektedir. Limon Ağacı Budama Budamanın çok çeşitli tarifleri olmakla birlikte kârlı ve kaliteli ürün elde etmek için ağaçların gelişmelerinin kontrol altına alınması, yönlendirilmesi ve istenilmeyen kısımlarının alınması için yapılan her türlü işlemler ve uygulamalar olarak tarif edilebilir. Budama; ağaçların dengeli ve kuvvetli taç oluşturması, verimlilik süresinin uzatılması, fazla ve kaliteli ürün elde edilmesi, uygun olmayan iklim koşullarıyla, hastalık ve zararlıların olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, zirai mücadelede başarının artması, hasatta kolaylık, bazı durumlarda verimden düşmüş ağaçların yeniden kazanılması gibi yararlar sağlar.

Limon Ağacı Budamanın Faydaları

 • Ağacın gelişmesi (vejetatif gelişme) ile verime yatma (generatif gelişme) dengesi ve devamlılığı sağlanır. Limon Budama
 • Güneş ışığından ağacın iyi bir şekilde faydalanması sağlanmış olur. Budama ile meyve iriliği ve meyve kabuk renklenmesi sağlanmış olur.
 • Budama, ağacın çiçek açması ile meyve toplama arasındaki sürenin kısalmasına olumlu etki yapar.
 • Budama ile ağaç büyüklüğü ve dalların sıklığı direk kontrol altına alınabilir.
 • Püskürtülerek yapılan ilaçlamanın etkinliği artırılabilir.
 • Hastalıklı ve kuru dallar alınarak mücadeleye yardımcı olunur.
 • Alet ve ekipmanların çalışabilmesi için gerekli boşluklar oluşturulmuş olur.
 • Verimden düşen ağaçlar budama ile gençleştirilerek yeniden verimli ağaçlara dönüşmeleri sağlanmış olur
Limon Bitkilerinde Budama Zamanı

Limonlarda budamanın en uygun olduğu zaman, ilkbahar don tehlikesinin geçtiği ve ilkbahar sürgünlerinin başlamadığı dönemdir. Limonlarda öyle bir zamanda kesim yapılmalıdır ki uçkurutan olmamalıdır. Uçkurutan hastalığının etmeni 180C’ nin altında çok etkili, 300C’ nin üzerinde etkili değildir. Burada maksat budama yapıldığı zaman uçkurutan etmeninin olmadığı ve yapılan kesimlerden sonra gözlerin uyanmayacağı bir zaman dilimini yakalamaktır. Bu zaman ülkemiz için ekim ayı sonu kasım başı gibidir. Budamadan hemen sonra sürgün sürmeden kışa girilmiş olur. Uçkurutan hastalığı gibi özel durumlar hariç olmak üzere, budama ağaçta meyve olmadığı veya toplandıktan sonra yapılmalıdır. Eğer ağaçlar periyodisite gösteriyorsa meyvenin yok yılında budama yapılmalıdır. Ağaçta gövdeden çıkan obur dallar her zaman alınmalı ve bunların büyümesine izin verilmemelidir. Limonda sonbahardan sonra budama yapılmayıp kışın derim sonrası budama yapılırsa ertesi yılın ürünü de heba edilmiş olur; çünkü ayrım periyodunda meyve gözüne dönüşen gözler uçta oluşacağından budamayla bunlar kesilip atılmış olur. Uçkurutan hastalığıyla bulaşık olan limon bahçeleri, sıcak aylarda (temmuz- ağustos) budanmalıdır

Recommended Posts

Kayın ağacı resimleri, Kayın ağacı özellikleri

Kayın ağacı nerelerde yetişmektedir? Kayın ağacı mobilya sektöründe, parke sektöründe ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ormanlarımızı koruyalım. Gelecek nesillere iyi bir orman ve gür ağaçlar bırakalım. Kayın ağacı, kayıngiller (Fagaceae) familyasından, Fagus cinsine ait, geniş yapraklı ve çoğunlukla büyük boyutlarda olan bir ağaç türüdür. Kayın ağacı, genellikle dikine büyüyen bir gövdeye ve düzgün, düz dallara sahiptir. Yaprakları, […]

tunahun 

Servi Ağacı nerelerde yetişir?

Servi Ağacı hakkında bilgi, Her dem yeşil ağaç veya çalı formunda bulunan servilerin 20 türü ve bu türlerin çeşitli taksonları vardır. Uygun iklim koşullarının bulunduğu yerlerde rutubetli saf kum topraklardan, hafif ve ya ağır balçık veya kurak, kireçli topraklara kadar değişik özellikte ki topraklarda yetişebilir.Tüm serviler park, bahçe, koruyucu şerit ve canlı çit ağaçları olarak […]

tunahun 

Gövdesiz bitkiler nelerdir?

Gövdesiz diye adlandırılan bitki türleri mevcuttur. Gövdesiz bitkileri 5 bölüme ayırabiliriz. Genel olarak yabancı litaratürde Thallophyta olarak bilinir. GÖVDESİZ BİTKİLERİN İSİMLERİ (Thallophyta) Gövdesiz bitkiler, toprak seviyesine yakın bir şekilde gelişen veya hiç gövde olmayan bitkilerdir. Bu bitkiler genellikle rozet şeklindeki yaprakları ile dikkat çekerler. İşte gövdesiz bitkilere örnekler: Bu bitkiler, gövdesiz olmalarına rağmen genellikle özel […]

tunahun 

16 thoughts on “Limon ağacı budama zamanı

 1. Ezgi

  Bahçemde limon ağaçları var hangi ayda budanmasi lazim bilgi verebilirmisiniz

  1. Hüseyin

   Yukarıda yazıyor

 2. Derya

  Merhaba, limon ağacım var. Ama hiç budama işlemi yapılmadı. İlla budama yapılması gerekli mi?

 3. ayse

  Merhaba bahçemde limon ağacım var hangi zamanlarda budama yapmalıyım ve nasıl budamalıyım?

  1. Hüseyin

   Yukarıda yazıyor

 4. nergiz

  Bahçemde 26 adet limon ağacı var bunların budanmasını yaptırmak istiyorum şuanda budama zamanımı

 5. Ceyhun

  Merhaba limon agacı budama vakti ne zamandır

  1. Cenk

   Limon ağacının budanmasi hakkında bilgi alabilir miyim

 6. Ismet

  ULUS da sitemizde limon ağaçları var budanması gerekiyor

 7. Cemil

  Çalışma güzel, limonların resmi olsaydı daha iyi olur du?

 8. mavi

  limoni servi budama zamanı ne zaman acaba

 9. Sercan Yıldız

  Limon ağaç çeşitleri her zaman değişiklik göstermekte mi? yani Limon ağaçlarının belli budama ayları varmı? Yoksa SADECE son bahardamı budama yapılır.

 10. Sakine

  Evde limon ağacı olurmu? Bu limon ağacının fiyatı nedir?

  1. tunahun

   saksıda limon olur. Biz Limon Ağacı Satmıyoruz.

 11. Adsız

  Limon makalesi güzel olmuş.

 12. kadirhun

  yazılarınızı beğenerek takipediyorum.

Leave A Comment