Giresun’da yetişen bitkiler

Giresun’da yetişen bitkiler nelerdir?

Giresun’da yetişen en önemli bitki türü FINDIK olarak bilinir. Dünyanın en önemli ve kaliteli fındığı Giresun’da yetişmektedir. Özellikle doğal hayvan gübresi ile yetiştirilen fındık oldukça faydalıdır. Giresun deyince ilk akla gelen fındık diyebiliriz. İkinci olarak Giresun’da bilinen meyve veren bitki türü KİRAZ olarak bilinir. Kiraz bu zamanlarda pek yaygın olmasa da yavaş yavaş tekrar yetiştiriciliği artmıştır.

Giresun’da yetişen en önemli meyveler şu şekildedir; Fındık, Kiraz, Çay, Elma ve Armut

Fındık nerelerde kullanılır?

“Giresun’da alternatifsiz tarım ürünü konumunda olan fındık, aynı zamanda ilin ekonomik yapısını şekillendiren sanayi sektörü de büyük ölçüde fındık ve fındık mamullerine dayalı olarak gelişme imkânı bulmuştur. Fındık, İlin tarım ürünleri ihracatında ilk sırada yer almaktadır. İlimizde yetiştirilen fındık tombul çeşit olup, tadı ve içerdiği yağ oranı ile dünyanın en üstün özellikli fındığıdır. Fındık meyvesi yemiş olarak tüketildiği gibi pastacılıkta, helvacılıkta, tatlıcılıkta ve özellikle çikolata endüstrisinde geniş ölçüde kullanılmaktadır.” Kaynak giresun.gov.tr/tarim-ve-hayvancilik

Fındık’da bulunan vitaminler nelerdir?

Fındık, folik asit, E, K ve C vitaminleri, demir, çinko, bakır gibi mineraller, protein, lif açısından zengin bir kaynaktır. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını açısından da en faydalı üründür. Günlük dengeli beslenmede hayati bir besin ve katkı maddesidir.

Giresun’da üretilen sebzeler nelerdir?

Giresun’da üretilen sebzeler ; karalahana, patates, fasulye ve domatestir. 

Giresun bölgesinin %40 a yakını ağaçlarla kaplıdır. Aşağı yukarı bütün ağaç türleri bu bölgede yetişmektedir. Özelikle, Çam, Gürgen, Doruk, Yaykın, Kavak vb ve meyve ağaç türleri de oldukça yaygındır.