Ağaç budama Fatih

Ağaç budama firması Fatih

Profesyonel ekiplerle ağaç budama işi yapılır. Ağaçlarınızı güvenlik önlemleri alınarak budamaktayız. Ağaç budama işleri iş güvenli programlarına uyularak yapılmaktadır. Ağaç budama işi ve bitki budama işleri yapılmaktadır. Her ağacın değişik budama mevsimi ve şekilleri vardır; biz bu kurallara uyarak ağaç budama işi yapmaktayız.

Fatih ağaç budama

Fatih ilçesinde işini bilen bir ekip ile ağaç ve bitki türleri budaması yapılmaktadır. Ağaç budama mevsimleri her ağaç türüne göre değişmektedir, biz bu bilgi ve tecrübeye sahip bir ekip olarak ve yaptığımız işin bilinci içinde size hizmet sunmaktayız.

Budamanın asıl önemi; budama ile ağaçların direnci artırılır. Bazı hastalıklı dalları kesersek ağaç sağlığına katkıda bulunmuş olur.

Budama zamanları limon hariç diğer bütün turunçgiller için kış aylarıdır. Verimlilik budaması (hastalıklı, kuru ve obur dalların kesimi) kış aylarında büyüme durduğunda yapılmalıdır. Limonlarda ise uç alma budamasının zamanı çok dikkatli seçilmelidir. Limon üretimini tehdit eden Uçkurutan hastalığı ağaçta oluşan yaralardan bulaşmaktadır. Bu sebeple Uçkurutan hastalığının bulaşma riskinin en düşük olduğu zamanda uç alma budaması yapılmalıdır. Uçkurutan hastalığının etmeni, hava sıcaklığının 30 derece ve üzerinde seyrettiği dönemde etkili değildir. Dolayısıyla hava sıcaklığının 30 derece üzerinde bulunduğu dönemlerde bulaşma riski en düşük seviyededir.

Limon yetiştiriciliği yapılan bölgeler dikkate alındığında hava sıcaklığının 30 derece üzerinde olduğu uzun bir dönem söz konusudur fakat limonlarda uç alma budamasının yaz aylarında yapılması yanlıştır. Çünkü uç alma budamasının temel amacı sürgünlerde yan dal oluşumunu sağlamaktır. Eğer temmuz-ağustos gibi yaz aylarında uç alma budaması yapılırsa takip eden süreçte ve sonbahar boyunca yeni sürgün oluşumu meydana gelecektir. Bu yeni ve taze sürgünler henüz pişkinleşmeden kış aylarına gireceğinden soğuk havalarda zararlanma söz konusu olacaktır. Ayrıca bu yeni ve taze sürgünler rüzgâr sebebiyle kırılarak zarar görebilmektedir. Kırılan taze sürgünlerde oluşan yaralardan Uçkurutan hastalığı bulaşma riski oldukça yüksektir. Uç alma budamasını, Uçkurutan hastalığı bulaşma riskinin en düşük olduğu ve yapılan kesimlerden sonra gözlerin uyanmayacağı ekim ayının ortası ile kasım ayı başlarında yapılması en doğru zamandır.