Fidan ne zaman ve nasıl dikilir

tunahun 

fidan dikiminde dikkat edilecek hususlar

Türkiye’de fidan dikimi ne zaman yapılır? fidan dikiminde dikkat edilmesi gerekenler, fidan dikiminde kullanılan gübreler, yeni dikilen fidan kaç günde sulanır, meyve fidan dikim mesafeleri, hangi ağaçlar yan yana dikilir? yeni dikilen meyve fidanlarının bakımı, hangi ayda hangi meyve dikilir? hangi ayda ne ekilir?

Fidan Dikme Mevsimi

Bahçeye Fidan Dikimi Yapma

Peyzaj projelerinin uygulamnasında en önemli düzenleme fidan veya bitki dikimi ile alakalıdır. Bahçe düzenleme peyzaj uygulama esnasında bitkilerin toprağa dikilmesi önemlidir. Dikimi yapılacak fidan veya bitkilerin gelişme aşamasında birinci prensip toprak seçiminin önemidir. Bitkinin beslenmesi ve köklerinin gelişmesi seçimi yapılacak toprak türüne bağlıdır. Dikilecek olan fidanın sökümden dikime kadar muhafaza edilmeleri öenmli bir kriterdir.

Fidan Budama, fidanın durumuna göre kök veya tepe budama çalışması yapılır. Fidanlıklardan sökülerek alınan ve fidanın dikileceği proje alanına götürelecek olan fidanın kökleri uzun olmalıdır. Bunun sebebi ise; bu kökler dikimden önce kısaltılmazsa dikim sırasında katlanır ve kök gelişimi güçleşir.

Yaz ayında fidan dikme, Kaplı veya topraklı fidanlarda sulama imkânı olduğu sürece yaz dikimi yapılabilir. Bununla beraber yazın zorunlu ve acele bir peyzaj düzenlemesi kesin zorunluluğu yoksa yaz dikimi tercih edilmemelidir.

Kış ayında fidan dikimi, Akdeniz ve Batı Anadolu’da, denizden yüksek olmayan kışları mutedil yerler için uygundur. Akdeniz iklim koşullarının egemen olduğu bölgeler için önerilir. Tehlikeli ilkbahar donlarının olduğu yerlerde önerilmez. Kış Mevsiminde Fidan Dikme yapılabilir.

Fidan Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Bahçeye Fidan Dikimi Yapma

1- Düzensiz Fidan Dikme, Belirli bir dikim mesafesi ve aralığına bağlı kalmadan yapılan dikimlerdir. Peyzaj proje uygulamalarında genellikle bu dikim şekli uygulanır.

2- Düzenli Fidan Dikme, Peyzaj proje alanında üniform bir ağaçlandırma yapılmak isteniyorsa o zaman belirli aralık ve geometrik şekillere göre düzenli dikim yapılır

3- Karışık Fidan Dikme, Karışık dikimde tespit edilen fidanlar kullanılacak sayılarına ve türlerine göre dikim yapılmadan önce sahaya getirilir. Karışıma girecek türler birkaç ağaç, grup (35–45 m çapında bir alan girecek fidan sayısı), büyük gruplar ( 45–65 m çapında) halinde bitki sayısına göre dikilir. Daha sonra tüm alanlarda esas türün dikimi yapılır.

Fidan Dikme Aşamaları, Bir peyzaj projesi uygulama alanında önce boylu ağaçlar, sonra orta ve sırayla küçük boylu ağaçlar ve çalılar dikilir. Drenaj ve sulama sistemi yapıldıktan sonra çim alanları tesis edilir ve en son çiçekler proje alanına dikilir.

Çıplak köklü (topraksız) fidan dikimi nasıl yapılır? dikim başarısı daha düşüktür.Başlangıçtaki büyüme duraklaması nedeniyle gelişme daha yavaştır. Düzenli ve sürekli sulama yapıldığında başarı oranı daha da artar. Çıplak köklü fidanların dikimi şu şekillerde yapılmaktadır; 1.Yarma dikimi 2.Çukur dikimi

Topraklı ve kaplı fidan dikimi nasıl yapılır? Topraklı ve kaplı fidanlar dikilirken dikim alanına köklerinin bulunduğu ortam ile götürülmelidir. Bulundukları toprak kitlesi içinde nem olduğundan fidan dikimini takip eden kurak dönemden daha az etkilenir. Kök sökümü, nakil ve dikim sırasında oldukça az zedelenmektedir. Bu nedenler topraklı ve kaplı fidan dikiminde başarılı sonuç elde edilmesini sağlar.

Yapraklı fidanlar ilkbaharda da dikilecek olsalar sonbaharda gömüye alınabildiği halde, iğne yapraklı türlerin fidanları için gömü önerilmez. Fidan köklerinin nem kaybını önlemek için agricol solüsyona batırılır.

FİDAN DİKİMİ İÇİN EN UYGUN ZAMANLAR

Havanın kapalı olduğu, Bulutlu ve rüzgarsız günlerdir. Yağmurlu havalar ile dikim sırasında aşırı güneş ve rüzgar etkisinin olduğu zamanlarda dikim yapılmamalıdır. Dikim mevsimi bakımından ülkemizi ele aldığımızda ‘İlkbahar dikimi’, ‘Yaz sonu dikimi’, ‘Sonbahar dikimi’ ve ‘Kış dikimi’ olmak üzere dört dikim mevsiminden söz edilebilir.

Fidan Dikiminde Dikkat Edilecek Kurallar

Rutubet en az 30 cm. derinliğe kadar işlenmiş ve toprak tavında olmalıdır. Rüzgarlı ve donlu günlerde dikim yapılmamalı, bulutlu ve rüzgarsız günler seçilmelidir. Fidanlıkta selekte edilerek kök tuvaleti yapılan fidanlar, ayrıca sahada seleksiyona tabi tutulmamalıdır. Selekte edilmiş dahi olsa fidan köklerinin 30 saniye açıkta güneşe ve esintiye maruz kalması durumunda, fidan tutma oranının yarıya düşeceği unutulmamalıdır.

Çukur içerisindeki taş, kök artığı gibi maddeler temizlenmeli, çukur derinliği kök boyundan fazla olmalıdır. Fidan, çukur içerisine yerleştirilirken, köklerin kıvrılmamasına, yeterinden fazla derine indirilen kök sisteminin fidan hafifçe yukarı çekilerek, köklerin serbest durumdaki haliyle çukura yerleştirilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Fidanlar, sökülmelerinden hemen sonra dikilmeyecekse gömüye alınırlar. Gömü, esas itibarıyla yapraklı türler için uygun olup, ibreli türlerin kısa bir zaman da olsa gömüde kalmaları tavsiye edilmez. Sökümle dikim arasındaki zaman kısa olmalıdır.

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

8 thoughts on “Fidan ne zaman ve nasıl dikilir

 1. fetih

  Hangi fidan nerelerde olur? bununla alakalı bilgi varmı acaba?

 2. Nazmi

  Merhaba, kiraz fidanı ile ceviz fidanı yanyana dikilse olabilir mi, büyürmü ?

  1. Feride

   Ataşehir de bahçemize ağaç diktirmek istiyoruz bunu yapıyor musunuz

 3. Ekrem

  Fidan dikme mevsimi mi suanda

 4. Aslı

  Benım kiraz agaclarım var dikmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 5. burcu

  Hangi aylarda fidan dikebiliriz

 6. Sercan Yıldız

  Fidan dikimi yaptırmak istiyoruz. Yerimize göre dikeceğimiz fidanların türü önemli mi?

 7. zahide

  Aralık Ayıda fidan dikimi yapılırmı? Tutarmı fidan diksek bahçemize

Leave A Comment