Turunç ağacı ne zaman budanır

0 Comments

turunçgiller ağacı ne zaman budanır

turunç ağacı ne zaman meyve verir, turunç budama zamanı, mandalina ağacı budama, portakal ağacı budama zamanı, turunçgillerin yetişme koşulları, portakal, mandalina nasıl budanır, bodur mandalina ağacı nasıl budanır, mandalina hangi ayda budanır, bodur mandalina ağacı nasıl budanır, mandalina hangi ayda budanır bu ve benzer merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını aşağıdaki makalede bulacaksınız.

portakal mandalina ağaçları budama

Turunçgillerde Budama

Turunçgillerde budama aslında bitkiyi temizlemeye verilen bir diğer addır. Obur, yaşlı ve hasta dallar alınır. Tacın iç kısmının havalanması ve güneş ışınlarına maruz kalması ana hedeftir. Bundan başka bir amaç ile budama yapılması söz konusu değildir. Turunçgillerde 3 çeşit budama vardır; şekil budaması, verim budaması ve gençleştirme budaması.

Turunçgiller ağaçlarında Şekil budaması Şekil budaması genç fidanlarda ve ağaçlarda yapılan budama çeşididir. Büyük ağaçlarda şekil budaması söz konusu değildir. Ana amaç ağacın doğal taç gelişimi içinde dallarını oluşturmasını sağlamak ve büyümesine kolaylık sunmaktır. Sağlam yapılı, dengeli ve yenilenene bir taç oluşturursak istediğimiz şeyi elde etmiş oluruz. Mandalina Ağacı Budama Şekli Şekil budamasında 60cm’den birinci taç alınmaktadır. Daha sonrasında aynı noktadan başvermeyen, oldukça eşit dağılımlı, en güzel gelişmiş olan 3 dal seçilerek 25cm kesilir. Bunlarda çıkan sürgünle ise aynı şekilde 25cm olunca kesilir. Kesimi yapmak için en doğru zaman kesim yerinin yuvarlaklaşmasıdır. Portakal Ağacı Budama Ana çatı dalı üzerinden çıkan sürgünlere izin verilmesi söz konusu değildir. Bunlar evvelinde daha inceyken kesilip bir kenara atılmalıdır. İkinci ve üçüncü dal üzerindeki güçlü dalların bırakılması kesinlikle gereklidir.

Mandarinler, özellikle de satsuma gençken çok dağınık bir taç yapısına sahiptirler. Mandalina Limon Portakal Sürgünleri adeta saç gibi uzar. Bunların kesilmesi doğru bir olay değildir. Fidanın uzayan bu dallarında ilk çiçek tomurcuklarının oluşması muhtemeldir. Bir fidanda 6-7 dal olur. mandalina ağacı budama zamanı Çiçek tomurcuğunun gelişimi için dalların bükümü istenebilir. Kesim yapıldığı takdirde ilk ürünün kaybedilmesi çok yüksek ihtimaldir. Bu da obur dal oluşumuna sebep olur. Limonlarda da aynı şekilde bu konuya dikkat etmek gerekir. Meyve hariç, ana çatı dallarından ve fidanların gövdesinden çıkan sürgünler hariç hiçbir dal kesinlikle kesilmemelidir.

Turunçgillerde Sürgün Alma Sürgünler tacın içini kalabalık bir hale getirirler ve havalandırmayı imkansız hale getirirler. Bunların hepsi fotosentezin yüzeyi ve meyvenin gelişimi için faydalıdır. Mandalina Budama Bazı zamanlarda genç bahçelerde erken dönemlerde kuvvetli gelişim gösteren dallar da güneşle temas ettiğinde meyve gözü oluşumu muhtemeldir. Mandalina Dal Budaması Bu dallar günler geçtikçe bükülür ve meyve dalını oluştururlar. Lakin kesim yani budama yapılırsa ağacın dengesini bozulması sureti ile güçlü sürgünler meydana gelmesi ve ağacın yalnızca yeşil aksam oluşturmasına teşvik edilmiş olur. Turunçgiller köpürerek büyürler. Yani gereksiz ve yanlış dal kesimi ile ağacın gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratılır ve ağacın dengesi de bozulur.

Mandalina Portakal Ağaçlarında Verim budaması:  Verim zamanına gelmiş ağaçlarda kesinlikle şekil verme amacıyla budama yapılmamalıdır. Limonların özel nedenlerinden dolayı limon dışında olan turunçgillerde verimlilik budaması yapılırken sadece kuruyan, obur nitelikli, hastalıklı ve birbirine rakip olmuş olan dallar kesilip atılır. Bu işlemleri erken yaptığımız takdirde yaralar daha çabuk kapanır ve ağaç daha erken büyür. Budama tamamı ile bir temizlik işlemidir. Portakal Ağacı Budama

saksıda mandalina ağacı budama, mandalina ağacı budama şekli, minyatür mandalina ağacı budama, mandalina ağaç budama.

One thought on “Turunç ağacı ne zaman budanır”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir