Bursa’da yetişen ağaç çeşitleri

Bursa’da yetişen ağaç çeşitleri

Bursa’da yetişen ağaç türleri oldukça fazladır. Bursa’nın mevsimine en uygun yetişen meyve veren ve meyve vermeyen ağaçlar bulunmaktadır. Bursa sınırları içinde yetişen ağaç türleri aşağıda verilmiştir. Türkiye’nin Bursa ilinde yetişen ağaçlar şunlardır.

Bursa’da Yetişen Ağaç Türleri

Ahududu Fidanı; Bursa’da yetişen Ahududu çeşitleri şunlardır; Willamette Ahududu, Yediveren Ahududu, Heritage Ahududu, Aksu Pembesi Ahududu, Ruby Ahududu, Hollanda Boduru Ahududu

Alıç Ağacı; Bursa’da yetişen alış ağaçları iki çeşit olarak bilinir. Sarı Alıç ağacı ve Kırmızı Alıç apacı olarak sıralayabiliriz. Alıç ağaçları Bursa’da en iyi yetişen bitki türlerindendir.

Armut Ağacı; Armut ağacı Bursa’da çok verimli bir şekilde yetişmektedir. Bursa’da en verimli yetişen Armut Ağacı çeşitleri şunlardır Etruşka, June Beauty, Akça, Carmen, June Gold, Tezeren armudu, Limon Armudu ağacıdır.

Ayva Ağacı; Bursa’da yetişen ayva ağaçları diğer bölgelere göre daha verimlidir. Bursa’nın iklimleri Ayva Ağacı için çok önemlidir. Lezzetli ve sağlıklı Ayva Ağaçları Bursa’da yetişmektedir.

Badem Ağacı; Bursa’da Badem ağacı sağlıklı bir şekilde büyümektedir ve oldukça verimlidir. Badem Ağacı Bursa’nın sahil kısımları dahil hemen hemen her yerde olmaktadır. Badem ağacı çeşitleri Nonpareil Bademi, Teksas Bademi , Ferragnes Bademi, Feraduel Bademi, Bertina Bademi, Laurenne Bademi, Tuono Bademi.

Ceviz Ağacı; Bursa’da yetişen Ceviz Ağaçları çok verimlidir. Bursa’da çok çeşitli Ceviz fidanı büyüyebilmektedir Bursa’da yetişen bazı Ceviz çeşitleri Chandler, Fernor, Fernette, Kaman, Şebin, Bilecik, Pedro, Chandler, Pikan.  

Zeytin Ağacı; Dünyaca ünlü zeytinlerin yetiştiği yer olan Bursa, Zeytinin başkenti desek yeridir. Zeytin ağaçları hemen hemen Bursa’nın her yerinde yetişmektedir. Zeytin siyah ve yeşil olarak sofraları süsler. Aynı zamanda zeytin yağı’da oldukça sevilmektedir.