Ankara’da yetişen ağaç çeşitleri

Ankara’da yetişen ağaç çeşitleri

Ankara’da oldukça çeşitli ağaç ve bitki yetişmektedir. Ankara’nın bitki örtüsüne göre yetişecek ağaç ve bitki türleri hakkında sizlere bilgi verilecektir. Ankara’nın bitki örtüsü; Yüksek dağlarla kuşatılan ilde kışları soğuk, yazları kurak geçen bir iklim görülür. En fazla yağışı ilkbahar mevsiminde alır.

Ankara’da Yetişen Ağaç Türleri

Ankara’da yetişen ağaçlar hakkında aşağıda size sıralı kısa bilgiler vereceğiz. Başkent Ankara’da yetişen ağaç ve bitki türleri hakkında bilgiler. Anakara’da büyüyen bitki türleri;

Ardıç Ağacı; Ardıçların yayılışları çok geniştir.Kuzey-Orta Amerika,Avrupa,Kuzey ve Doğu Afrika, Asya’da Himalayalar’a kadar uzanmaktadır.Boylu ya da küçük ağaç formunda veya yayılıcı –sürünücü formunda 60’ı aşkın türü vardır.

Oya Ağacı, (İspanyol Leylağı); Kışın yaprağını döken, boylu çalı ya da 6-7 m boylanabilen yuvarlak taçlı ağaç formundadır. Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yaz ortalarında açan ve göz kamaştıran eflatun, pembe çiçekleri ile zarif bir bitkidir. Gövde kabuğu ince ve düzgündür. Çok kısa saplı yumurta biçiminde ve 2-7 cm boyunda olan yaprakları sonbaharda sarararak güzel bir görüntü verir

Kurt Bağrı Ağacı; Herdemyeşil ya da yapraklarını döken çalı veya ağaç formunda olabilir. Kurt Bağrılar genellikle çit tesisine çok uygundur. Salkım şeklinde beyaz, krem renkli çiçekleri vardır. Meyvaları küçük mavi-siyah üzümsü şeklindedir.

Lale ağacı ; Laleye benzeyen çiçekleri, ilginç yaprak şekli, etkileyici sonbahar renklenmesi ile son derece dekoratiftir. Çok hızlı gelişen lale ağacı geniş tepe formunda, yüksek boylu bir ağaçtır. Vatanı Kuzey Amerika’da 60m’ye ulaşan örnekleri vardır. Bahar sonunda, yeşilimsi sarı renginde dip kısmında portakal renkli nakışları olan lale şeklinde açan çiçekleri büyüleyicidir. Açık yeşil, dört loplu, ilginç yaprakları sonbaharda parlak sarı renge dönüşür

Hanımeli Ağacı; Herdemyeşil, yarı herdemyeşil ve yaprağını döken boylu çalı ya da sarılıcı formda bitkilerdir. Ülkemizde doğal olarak yetişen pek çok türü vardır. Renkli, başak ve kümeler şeklinde kokulu çiçekleri ve üzümsü meyvaları vardır.

Mahonya Ağacı; 1-2m boylanabilen, salkım dizilişli sarı renkli çiçekleri ve sonbahar renklenmesi ile ilgi çekici bir çalıdır. 10- 25cm uzunluğundaki yaprakları kenarları dişli, oval 5-9 yaprakçıktan oluşmuştur. Sonbahar’da yaprak renkleri bronz-koyu kırmızıya dönüşür. Özellikle güneşli yerlere dikilen bitkilerde renklenme çok daha etkileyicidir. Meyvası mavimsi siyah renktedir. Sık dallanması ve dokusu ile çit bitkisi olarak kullanılmasının yanısıra park ve bahçelerde gruplar halinde kullanılmaya uygundur.

Süs Elması Ağacı; 6-10m boylanabilen yaygın dallanma özelliği ile dekoratif formu çiçek rengi, meyveleri ve sonbahar renklenmesi ile olağanüstü güzellikte ağaçlardır. Nisan-Mayıs aylarında açan çiçekleri tomurcuk halindeyken kırmızı daha sonra pembe ve beyaz renkli, hoş kokuludur. Sarı-kırmızı renkli meyvaları vardır. Geniş açıklıklarda ve parklarda gruplar halinde kullanıldığında formu, renkli çiçek ve meyvaları, sonbahar renklenmesi ile etkilidir.

Amerikan Sarmaşığı ; Genellikle kışın yapraklarını döken, sarılıcı ve tırmanıcı bitkilerdir. Dallarda oluşan kökçükleri ve uzunca filizleri ile tırmanırlar. Yapraklarının sonbaharda sarı, turuncu, kırmızı renklere bürünmesiyle son derece etkileyici bir görüntü verir.