Kayseri’de yetişen ağaç türleri

tunahun 

kayseri’de yetişen ağaç türleri

Türkiye’nin Kayseri yöresine özel yetişen çeşitli bitki türleri mevcuttur. Kayseri ilinde yetişen meyve veren bitkiler, ağaçlar ve meyve vermeyen ağaçların çeşitleri aşağıda verilmiştir. Kayseri’de büyüyen ağaç çeşitleri nelerdir.

Kayseri’de Yetişen Ağaç Çeşitleri

Gilaburu; Gilaburu hem doğal sıkma suyu hem de sallama çay olarak içilmektedir. sulak arazilerde yetişen gilaburu, mart ve nisan aylarında çiçek açmaya başlar, eylül ve ekim aylarında meyvelerini verir. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre, böbreklerin çalışmasını artırır, böbrek taşlarını düşürür, idrar söktürür, kabızlığı önler, prostata karşı çok faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmanın etkilerini geciktirir, sakinleştirici etkisiyle uykusuzluğu giderir, kolesterolün düşürülmesinde etkili olur, kanser tümörlerinin azalmasında etkilidir.

Alıç Ağacı; Sarı ve kırmızı olarak yetişmektedir. Alıç ağaçları Kayseri’de çok iyi yetişmektedir. İklim koşulları buna uygundur. Alıç Ağacı fidanı dikebilirsiniz.

Bektaşi Üzümü; Bektaşi üzümleri bütün iklimlerde rahatlıkla yaşayabilen, meyve verebilen bir bitkidir. Sarı renkli ve Kırmızı renkli olan Bektaşi üzümü Kayseri’de yetiştirebilirsiniz.

Kayısı Ağacı; Kayseri ilinde yetişen Kayısı Ağaçları Çeşitleri şu şekildedir; Bebeko Ağacı, A Kayısı, Aldeniz, Çağataybey, Roksana, Şekerpare, Hasanbey, Kabaaşı, Vitolla, Karacabey, Aurora , Tokalı, Iğdır Şalağı. Kayseri’de bu tür kayısılar bulunmaktadır.

Nar Ağacı; Kayseri’de karasal iklim özellikleri bulunduğu için Nar Ağacı iyi yetişmektedir. Nar ağacı Kayseri bölgesinde yetişir. Meyvesi de oldukça lezzetli olmaktadır. Nar ağaçları için fidan dikebilirsiniz.

Recommended Posts

Kayın ağacı resimleri, Kayın ağacı özellikleri

Kayın ağacı nerelerde yetişmektedir? Kayın ağacı mobilya sektöründe, parke sektöründe ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ormanlarımızı koruyalım. Gelecek nesillere iyi bir orman ve gür ağaçlar bırakalım. Kayın ağacı, kayıngiller (Fagaceae) familyasından, Fagus cinsine ait, geniş yapraklı ve çoğunlukla büyük boyutlarda olan bir ağaç türüdür. Kayın ağacı, genellikle dikine büyüyen bir gövdeye ve düzgün, düz dallara sahiptir. Yaprakları, […]

tunahun 

Servi Ağacı nerelerde yetişir?

Servi Ağacı hakkında bilgi, Her dem yeşil ağaç veya çalı formunda bulunan servilerin 20 türü ve bu türlerin çeşitli taksonları vardır. Uygun iklim koşullarının bulunduğu yerlerde rutubetli saf kum topraklardan, hafif ve ya ağır balçık veya kurak, kireçli topraklara kadar değişik özellikte ki topraklarda yetişebilir.Tüm serviler park, bahçe, koruyucu şerit ve canlı çit ağaçları olarak […]

tunahun 

Gövdesiz bitkiler nelerdir?

Gövdesiz diye adlandırılan bitki türleri mevcuttur. Gövdesiz bitkileri 5 bölüme ayırabiliriz. Genel olarak yabancı litaratürde Thallophyta olarak bilinir. GÖVDESİZ BİTKİLERİN İSİMLERİ (Thallophyta) Gövdesiz bitkiler, toprak seviyesine yakın bir şekilde gelişen veya hiç gövde olmayan bitkilerdir. Bu bitkiler genellikle rozet şeklindeki yaprakları ile dikkat çekerler. İşte gövdesiz bitkilere örnekler: Bu bitkiler, gövdesiz olmalarına rağmen genellikle özel […]

tunahun 

Leave A Comment