Kayseri’de yetişen ağaç türleri

0 Comments

kayseri’de yetişen ağaç türleri

Türkiye’nin Kayseri yöresine özel yetişen çeşitli bitki türleri mevcuttur. Kayseri ilinde yetişen meyve veren bitkiler, ağaçlar ve meyve vermeyen ağaçların çeşitleri aşağıda verilmiştir. Kayseri’de büyüyen ağaç çeşitleri nelerdir.

Kayseri’de Yetişen Ağaç Çeşitleri

Gilaburu; Gilaburu hem doğal sıkma suyu hem de sallama çay olarak içilmektedir. sulak arazilerde yetişen gilaburu, mart ve nisan aylarında çiçek açmaya başlar, eylül ve ekim aylarında meyvelerini verir. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre, böbreklerin çalışmasını artırır, böbrek taşlarını düşürür, idrar söktürür, kabızlığı önler, prostata karşı çok faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmanın etkilerini geciktirir, sakinleştirici etkisiyle uykusuzluğu giderir, kolesterolün düşürülmesinde etkili olur, kanser tümörlerinin azalmasında etkilidir.

Alıç Ağacı; Sarı ve kırmızı olarak yetişmektedir. Alıç ağaçları Kayseri’de çok iyi yetişmektedir. İklim koşulları buna uygundur. Alıç Ağacı fidanı dikebilirsiniz.

Bektaşi Üzümü; Bektaşi üzümleri bütün iklimlerde rahatlıkla yaşayabilen, meyve verebilen bir bitkidir. Sarı renkli ve Kırmızı renkli olan Bektaşi üzümü Kayseri’de yetiştirebilirsiniz.

Kayısı Ağacı; Kayseri ilinde yetişen Kayısı Ağaçları Çeşitleri şu şekildedir; Bebeko Ağacı, A Kayısı, Aldeniz, Çağataybey, Roksana, Şekerpare, Hasanbey, Kabaaşı, Vitolla, Karacabey, Aurora , Tokalı, Iğdır Şalağı. Kayseri’de bu tür kayısılar bulunmaktadır.

Nar Ağacı; Kayseri’de karasal iklim özellikleri bulunduğu için Nar Ağacı iyi yetişmektedir. Nar ağacı Kayseri bölgesinde yetişir. Meyvesi de oldukça lezzetli olmaktadır. Nar ağaçları için fidan dikebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir