Ağaç diplerinin çapalanması ne zaman yapılır?

Toprakların bitki diplerinin havalandırılması işlemi

Ağaç dipleri havalandırma

Ağaç diplerinin veya bitkilerin toprakla bağlantı kurduğu alanların çapalanması bitki türlerinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar dahi toprağı ve onun bağrındaki canlılarıda hayatta tutar. Peki bitki köklerini havalandırma neden yapılır? Ağaç dipleri havalandırma çok faydalıdır. Ağaç ve diğer ağaçların dahi çalı türlerinin diplerini havalandırma su alımlarını kolaylaştırır bitkilerin gelişimini olumlu yönde etkiler ve meyve veren ağaçların daha fazla verim alınmasına yarar sağlar.

Meyve bahçesindeki toprağı havalandırma

Toprağı havalandırma Meyve bahçeleri yeni kurulacaksa bahçe topraklarının biraz derin işlenmesi meyvelerin fidanlarının sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bu yüzden meyve bahçesi toprağını derin işlemeniz gerekir. Böyle bir çalışma yapmanız bitkilerin kış aylarında hasseten don olan havalarda sağlığını korumasına olanak sağlar. Yaz aylarında ise çok sıcak günlerde topraktan yararlanarak kurumanın önüne geçilmiş olur.

Toprak (ağaç dipleri) havalandırma takvimi

Bitki dipleri havalandırma

İyi havalanmayan ve çok su tutan ağır topraklar genellikle soğuk, kumlu ve iyi işlenmiş tınlı topraklar ise sıcaktır. İyi bir toprak işleme ile toprağın havalanma ve nem durumu iyileştirilerek toprak sıcaklığı da düzenlenmiş olur. Toprak sıcaklığı toprak yüzeyinin sıcaklığını da etkilediğinden, özellikle çiçeklenme zamanında hava sıcaklığının düşmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı ilkbahar geç donlarına neden olmamak için bu zamanda toprak işlemesi yapılmamalıdır.

Ağaç dipleri belleme ne zaman yapılır?

Ağaçların sağlıklı büyüme, korumayı önleme, donmanın önüne geçme gibi sebeplerin önüne geçmek için ağaç dipleri bellenir. (kazılır/ havalandırılır) Ağaç ve bitki çeşitlerine göre değişiklik göstersede bu Mart ve Nisan aylarında yapılır.