Toprak solucanı ile mücadele

Solucanın bitkilere zararı

Bitkilere zarar veren türlerden olan toprak solucanları toprakta açtıkları galerilerle topraktaki mikroorganizmaların birbirlerine karışmasına ve havalanmasına sebep olduklarından dolayı toprak ve bitki için yarar sağlayan canlılardır. Ancak bu işlem sırasında (toprak solucanı) yeni çıkmaya başlayan genç fidelerin kökünü toprak üzerine çıkarttığından dolayı genç fidelerin kurumasına sebep olur. Bazı durumlarda bu durum sonucunda genç fideler kuruyabilmektedir. Bundan dolayı yeniden ekim işlemi yapılması gerekmektedir.

Solucanın bitkilere zararı

Toprak Solucanı ile Nasıl Mücadele Edilir?

Toprak solucanına engel olabilecek doğada bazı avcı grubundan canlılar bulunmaktadır. Yılan, kuş, kertenkele gibi.  Evinizde bulunan salon bitkileriniz için toprak solucanının kolay bir mücadele yöntemi bulunmaktadır.

Saksıda bulunan toprak solucanı ile mücadele

Saksılarınızda bulunan toprak solucanları ile mücadele etmek için yapmanız gereken işlem bir kap su içerisine tütün yerleştirdikten sonra ve tütünde bulunan nikotin suya karıştıktan sonra saksının içine dökün. Nikotin solucanları için oldukça tehlikeli bir zehir türüdür. Bu işlem yapıtlıktan sonra solucanlardan kurtulmuş olursunuz. Bu uygulayacağınız işlem yeterli gelmezse farklı kimyasal ilaçlara ile 2-3 kez uygulama yaparak bitki topraklarınızda bulunan solucanlardan kurtulabilirsiniz.