Mimoza Ağacı

Mimoza Ağacı Özellikleri

Mimoza Fabaceae familyasında olan ve aşağı yukarı döryüzün üstünde bir bitki türünden bir tanesidir. Mimoza çiçeği, gündüzleri açar geceleri ise kapanan bir bitki türüdür.

Mimoza Çiçeğinin Özellikleri

Mimoza sarı renk çiçek açmaktadır. Güzel bir görüntüsü ve çok güzel bir kokusu vardır. Mimoza çiçeklerinin kokuları Limon kokusuna benzer. Çiçek açma zamanları genel olarak kış aylarının sonunda başlamakta ve ilkbahar aylarının ortalarına kadar devam etmektedir. Mimoza süs ağacı olarak kullanılmaktadır. Mimoza ağaçları çok hızlı yayılmaktadır. Bu yayılmanı önüne geçmek için her yıl düzenli budama yapılması gerekmektedir.

Mimoza Ağaçları Nasıl Budanır?

Mimoza ağaç çeşitleri hızlı bir şekilde yayılır. Köklerin yakınlarında topraklara temas eden kısımların yan dallarını kesmek (dudamak) gerekir. Dalları budarken toprağın altındaki kısımdan ağacı budamanız yararlı olacaktır.

Mimoza Nerelerde Yetişir?

Mimoza güneşi seven bir bitki türüdür. Fazla rüzgar alan bölgelerde sağlıklı yetişmez. Balkonlarda yetiştiriliyor ise düzenli olarak sulanması gerekmektedir ve ilgi bekleyen bir bitki türüdür. Mimoza Ilıman iklimlerde yetişir; soğuk ve don olaylarına karşı dikkatli olunmalıdır. Mimoza Kireçsiz her toprakta yetişebilmektedir. Mimoza dikmek isterseniz en uygun zaman sonbahar aylarıdır. İlkbahar aylarında da mimoza dikimi yapılabilmektedir.