0534 717 34 80

Kadıköy Çim Ekme

Kadıköy Çim Ekme

ÇİM NE ZAMAN EKİLMELİ; Ülkemizde çim tohumu ekim zamanı 2 ana hatta ayrılır. Bunlar kıyı bölgelerimizde ekim zamanı ve iç bölgelerimizde ekim zamanı olarak belirlenmiştir. Kıyı bölgelerimizde tohum ekimim gerçekleştireceğimiz zaman şubat-mayısın ilk yarısı / eylül-kasım ayının ilk yarısı iç bölgelerimizde tohum ekim zamanı mart ayının ilk yarısı – mayıs / eylül-ekim ekilecek çim tohumları için çimlenme sıcaklığı en az 1-5 derecedir. Ancak bu düşük sıcaklılarda çimlenme süreleri çok uzar. Hava sıcaklığı yükseldikçe çim tohumlarının hızı ve gücü artış gösterir. Sağlıklı bir çimlenme elde edebilmek için ortalama hava sıcaklığı 15-20 derecedir. Bu hava sıcaklığı oranlarında çimlenme hızlanır ve fideler toprak üstüne çıkarlar. Ancak hava sıcaklığının daha artması durumunda yani 25-30 derece gibi yüksek hava sıcaklıklarında çimlenme oranı düşer ve fide gelişiminde zayıflama meydana gelir.

Kadıköy Bahçe Çim Ekimi

Ekilen çim tohumlarının üzeri en fazla 2cm kalınlığında en az 1 yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Daha sonrasında toprak yüzeyi silindirler yardımı ile iyice sıkıştırıldıktan sonra hemen sulama yapılmalıdır. Bu işlemleri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu alanda kapak olarak kullanılacak olan torfun bitki besin maddeleri ile takviye edilmiş ve tuzlu olmamasıdır. Sağlıklı bir ekim gerçekleştirebilmek için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eyüp Çim EkmeEyüp Çim Ekme

İçindekiler1 Eyüp Çim Ekme1.1 Çim nasıl ekilmelidir?1.1.1 Çim Ekimi Yapanlar Eyüpsultan Eyüp Çim Ekme Gübreleme işlemi yapıldıktan hemen sonra çim alanının sulanması gerekmektedir. Fosforlu gübreler çim bitkisinin kök gelişimi arttırır.

Maltepe Çim EkmeMaltepe Çim Ekme

İçindekiler1 Maltepe Çim Ekme1.1 Çim ekimi ve Sulama Maltepe Maltepe Çim Ekme Çim alanlarındaki gübreleme (özellikler ekimden sonra kimyasal gübreleme) sürgün ve kök büyümesi, sürgünün sıklığı, çimin rengi, fotosentez, çimin

Çim havalandırma yöntemleriÇim havalandırma yöntemleri

İçindekiler1 Çim alanında havalandırma yöntemleri1.1 Çim nasıl havalandırılır?1.1.1 Çim havalandırmanın faydaları Çim alanında havalandırma yöntemleri Çim alanlarında çimlerin beslenmemesinden daha çok, gereğinden fazla ve kısa biçimden, kireç oranının azlığından, çim