Fatih Çim Ekme Firmaları

Fatih Çim Ekme Firmaları

Çim ekimi yapacağımız zaman toprak hazırlığı çimin sağlıklı gelişimi için önemli bir yer tutmaktadır. Ekilen çim tohumunun sağlıklı bir kök gelişimi oluşturabilmesi için ve suyun toprakta tutunabilmesi adına toprağın 20-40cm derinlikte işleme tabi tutulması gerekmektedir. Toprak hazırlığı yapılırken zayıf kumlu topraklara 5 cm kalınlığında organik madde hayvan gübresi veya kompost ilave edilir. Toprağın 15-20 cm lik üst tabakasıyla iyice karıştırılır. Bu işlem toprağın sus tutma kapasitesini arttırır.

Çim ekme Fatih

Ağır killi topraklara uygulanacak olan işlem ise 5 cm kalınlığında %70 kum ve %30 organik madde bulunduran karışım ilave edilir ve toprağın 15-20 cm lik üst kısmı ile iyice karıştırılır. Bu yapılan işlem toprağın gereğinden fazla sertleşmesinin engellemek adına yapılır. Bu işlemler yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu toprak hazırlığında kullanılan gübrenin yabancı ot tohumlarında temizlenmiş olmasıdır.

Çim Ekme Ne Zaman Yapılır?

Çim alanlarda ekimden sonra gerçekleştirilecek olan kimyasal gübreleme sürgün ve kep büyümesi, sürgün sıklığı, renk, fotosentez, hastalıklara karşı dayanıklılık, kardeşlenme ve bitkinin yenilenme yeteneği gibi önemli bitki özelliklerinin gelişmesi içi şarttır.