Civanperçemi Nedir?

Civanperçemi

Civanperçemi dünyada ve Türkiye’de çok önemsenen bir türdür. Bu bitki türünün sağlığa çok faydalıolduğu ileri sürülmektedir. Civanperçemi akbaşlı, akbaşotu, amelotu gibi çeşitli isimlerle anılan Achillea millefolium Asteraceae (Compositae) familyasına dahil olup dünya üzerinde bu familya yaklaşık olarak 1509 cins ve 20.000 tür ile temsil edilmektedir.

Civanperçemi Nedir Nerelerde Kullanılır Faydası Nedir

Civanperçeminin tıp alanında kullanılması; Birçok tıbbi amaçlı kullanımları yanında, kozmetik sanayinde de tüketim alanı olan ve civanperçemi olarak da bilinen Achillea millefolium grubuna dahil, chamazulene bakımından zengin, ekonomik öneme sahip A. asplenifolia ve A. collina türleri ile Türkiye florasında yayılış gösteren A. millefolium spp. millefolium ve A. millefolium spp. pannonica türleri üzerinde çeşitli çalışmalar yürütülmüştür.

Civanperçemi şifalı mı? Tıbbi olarak insanlara çok yararlı oldğu söylenmektedir. Civan perçemi’nin ülkemizde değeri son yıllarda oldukça artmıştır. Sağlık alanında kullanmayı düşünen kişilerin mutlaka bir uzmana danışarak kullanması yararlı olacaktır.

Civanperçemi hangi toprakları sever? Civanperçemi özellikle kuru topraklarda yetişmeyi sever, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika’da Kuzey Yarımküre bölgelerinde iyi yetişmektedir.

Civanperçemi Türkiye’de nerelerde yetişir? Ülkemizde civan perçemi en ağırlıklı olarak Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yetişmektedir. Genel olarak yerleşim yerleri dışında yetişmektedir. Civanperçemi Türkiye’de nerelerde yetişir?

Bahçede Cicanperçemi yetişirmi? İklim ve toprak koşulları uygun olduğu sürece, Civanperçemi bahçelerde de yetiştirilebilmektedir.

Civanperçeminin faydaları nelerdir? Bitki bilimciler tarasından sağlığa önemli ölçüde faydalı olduğu söylenmektedir.