Balkon Bahçe Tasarımı

Balkona Bahçe Nasıl Yapılır?

Balkona Ekilen Bitkiler

Büyük veya küçük balkonlara özel bahçelere yeşil alanlar yaparak farklı bir görüntü sağlayabilirsiniz. Balkon bahçeleri ağırlıklı olarak saksılara bitki ekimi yaparak yapılmaktadır. Bahar ayının başlangıcı ile eve kapalı kaldığınız zamanlar geride kalmaktadır. Balkonunuzda huzurlu bir dinlenme ve sohbet alanı ortaya çıkarmak için balkonlara çeşitli birki ve ağaccıklar dikerek renklendirebilirsiniz. Balkona bahçe tasarımı için size kuurmsal çözümler sunabiliriz. Bulunduğunuz yerdeki mevsime uygun ve uzun süre çiçek ve yeşillik olarak kalacak bitki türlerini seçerek bahçeniz daha fazla canlı bir halde kalabilir.

Balkona Bahçe Yapma

Evet bir balkon var ve çok boş duruyor. Şimdi burayı nasıl canlı bir hale getirerek dinlenip huzur bulacağınız bir alan yapabiliriz. Balkona özel bahçe tasarımında önemli kriter balkonun büyüklüğüne göre bitki seçimi yapılmalıdır. Bitkilerin ve yeşil alanların ağırlıklı olduğu yerde insanlar huzurlu ve kaygılardan daha uzak olduğu söylenmektedir. Sizde atıl durumda olan balkonlarınıza yeşil alanlar yaparak oturup kitap okuyacağınız, hakve içeceğiniz ve sohbet edeceğiniz çok güzel bir tasarım yapabilirsiniz. Balkonlara tercihen menekşe dikimi yaparak yanlarına uzun bir kaç ağaccık veya çalı türü bitki dikerek güzel bir alan ortaya çıkarabilirsiniz.

Balkona Bahçe Yapma

Balkon Bahçe Modelleri

Yalnız kalacağınız bir zamanda bahçe sizin için bir sığınaktır. Orda dinlenebilir ve rahatlıkla düşünebilirsiniz. Evinizin önünde bir bahçe yok fakat güzel bir balkonunuz var ise balkonu yeşil bir alana çevirerek iyi bir alan sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bitkilerle ilgilenmek ve onlara bakmak size pozitif enerji verecektir. Özellikle çiçek dikme insanları çok fazla motive etmektedir. Doğal ortamdan uzakta yaşayan çocuklarınız ile birlikte yapmanız onlar için de büyük bir heyecan ve sevinç duyacakları bir iş olacaktır.

Balkonda Yetişecek Bitki Türleri

Balkona dikilecek bitkiler size kolaylıklar sağlayacaktır. Mesela yabani otlar ve zararlılarla mücadele etmeniz gerekmez.

  • Bitkilerin dikimi yapılırken sulama aşamasını iyi düşünmeniz gerekir. Balkonla fazla bitki varsa suladığınız zaman artan suyun nereye gideceği hakkında bir plan yapmanız gerekir.
  • Balkona bitki dikimi ve çiçeklendime yapmadan önce balkonlara koyacağınız çiçeklerin ağırlığını hesap etmeniz gerekmektedir. Çok fazla yük ve ağırlık yapacak bir balkon bahçesi tehlikeli olabilir.
  • Balkona dikeceğiniz bitki ve çiçek türlerinin kokularının iyi olmasına dikkat ediniz. Bu kokular yaz kış evinize muhteşem bir koku yayarak iyi bir ortam sağlamaktadır.
  • Balkon bahçelere ekeceğiniz bazı bitki türleri Lavanta, Adaçayı, Fesleğen vb olabilir. Bunların kokularıda oldukça iyidir.

Balkon Bahçe Yapan Firmalar, Bakona Bahçe Yapamı Peyzajcılar, Balkon Bahçe Tasarımı Yapanlar, Balkon Bitki Düzenleme, Balkon Bahçesi