Ağaç Türlerinde Budama

0 Comments

Ağaç Türlerinde Budama

Şehirsel yeşil alanlarda site içlerinde, çeşitli bahçelerde çoğunlukla kullanılan ibreli ağaç türlerinde canlı taç yoğunluğunun %25-30 miktarında giderilmesine yönelik ağaç budamaları ağaçlar büyüme duraklamaları yaşamadan karşılayabilmektedir.

Ağaç Budama Türleri

Bu ağaç türlerinde reçine akıntılarının yara üzerlerine kapatması sebebi ile yaprağını döken ağaç türleri gibi budama yüzeylerinin yara macunları ile kapatılmasına çoğunlukla gerek duyulmaktadır. Benzer şekilde ibreli türlerin budamalarıyla yaprağını döken türlere göre daha basittir. Bu ağaç türleri morfolojik açıdan genellikle kuvvetli bir merkez aksına sahip olup budama uygulamaları açısından türlerine göre dallanma tipi ve büyüme modelleri belirleyici rol oynamaktadır. Ağaçları Budama

Ağaçları Budama

İbreli ağaç türleri dallanma tipi bakımından düzenli ve düzensiz dallanan türler olarak iki ayrı gruba ayrılır. Düzenli bir dallanma türü gösteren ağaçlar çam, köknar, ladin, duglastır. Düzensiz bir dallanma gösteren ağaç türleri ise sedir, servi, yalancı servi, mamut, mazı, porsuk, ardıçtır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir