Süsleme (Ferforje) yapan firmalar

Ferforje ihtiyaçlarınızı karşılamak ve istediğiniz modellerin yapımı için sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. İçmekan ve dış mekan ferforje (süsleme) işlemleriniz için size birinci sınıf hizmet sunmaktayız. Dış bahçe kapı ferforje uygulamaları, merdivenlere ferforje uygulaması. Ferforje yapımı işleriniz için birinci sınıf ürünlerle uygun fiyatlara sizlere hizmet verilmektedir.

Ferforje nedir? Nerelerde Kullanılır?

ferforje bahçe kapısı örnekleri

Ferforje İşlerinin Endüstrideki Yeri ve Önemi; Süsleme işleri demirin bulunması ile başlayan tarihteki yolculuğuna insanoğlunun her geçen gün gösterdiği gelişimi demirin günlük hayatımıza girmesini kolaylaştırmıştır.
İnsanların demir üzerindeki hâkimiyeti arttıkça süsleme demirciliğine olan ilgi artmış; XII. yüzyıldaki ustalar kendilerini o kadar geliştirmişler ki çekiçle demire istedikleri her şekli vermişlerdir. Süsleme işlerindeki bu ilerleme daha sonraki yıllarda sanat akımlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Her stilin kendine özgü özellikleri ferforje işlerinin kullanılma önemini artırmıştır.

Günümüzde her alanda meydana gelen makineleşmeden süsleme demirciliği de etkilenmiştir. Motiflerin yapımı esnasında kullanılan şahmerdan, düşme çekiçler ve presler; malzemeleri izleme, bükme, eğme, yarma, kozalak yapma işleriyle ön plana çıkmıştır. Süsleme işlerinin(ferforje) endüstrideki yeri çok fazladır. Ferforje işlerinin kullanımı
sadece parmaklık ve kapı doğrama işleriyle sınırlı değildir.

Ferforje Birleştirme Yöntemleri

Ferforje işlerinde kullanılan motifler bir veya birden fazla parçalardan oluşmaktadır. Ferforje işlerinde kaynak ile birleştirme yöntemleri diğer metal doğrama yöntemlerine benzese de, görünümü bakımından farklıdır. Bunlar;

 • Motiflerin birleştirme yerleri mümkün olduğunca görülmemelidir. Bunun için hazır birleştirilmiş motiflerdeki gibi kaynakların üzerine sac bilezik sarılmıştır.
 • Ferforje motiflerin ölçüleri sabit olduğundan kullanılacak yere özgü bir
  planlama yapılmalıdır. Bunun için alınan ölçülere göre kroki resim çizildikten sonra birleştirme yapılmalıdır.
 • Motiflerin yönü olmalıdır. Bu motif yönü; bakış yönü ve hareket yönü gibi
  görünümlerde olmalıdır. Hareket yönünde: Bahçe veya merdiven parmaklığında motiflerin aynı yöne bakması güzel görünümlü olmasını sağlar. Bakış yönünde: Kapı, pencere ve bahçe duvarı parmaklıklarının iç ve dış bakışlarına dikkat edilmelidir. Özellikle yaprak, rozet ve bileziklerin dış tarafa bakacak yönde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ferforje motiflerinde kullanılan malzeme kesitleri uyumlu olmalıdır. İzlemeli motiflerde, izlemeli dolu kesitli ve boru kesitli malzemeler tercih edilmelidir.
 • Hazır motifi parçalayarak, başka ferforje eşya oluşturulabilir. Bunun için
  önceden yapılan kroki resminde motifler belirlenip bir planlama yapılmalıdır.

Ferforje Uygulama Alanları

Mekân dışı ferforje uygulama alanları: Mekânların dış kısmında kalan bahçe duvar korkulukları, bahçe kapıları, pencere korkulukları, bahçe masa ve sandalyeleri, çöp kovası vb. eşyalardır.

Mekân içi ferforje uygulama alanları: Mekânların iç kısımda ise merdiven korkulukları, masa-sehpa, sandalye, ara duvar korkulukları, şömine korkuluğu ve araçları, aynalık, saksılık, telefonluk, duvar rafı, kabartmalar, avize vb. eşyalardır